סרט תיעודי: להסתכל על השואה מנקודת מבט אחרת

17 איש, אנשי תרבות, אמנות, משפט וחברה, יצאו למסע יוצא דופן בפולין, במטרה להתמודד עם הנחלת זיכרון השואה. הסרט המלא.

נתנאל כ"ץ , י' בניסן תשע"ה

שאלות של חיים ומוות
שאלות של חיים ומוות
צילום: משה אלפי

"שאלות של חיים ומוות" הוא סרטו החדש של הבמאי משה אלפי המתעד את מסעם האישי והקבוצתי של 17 איש, אנשי תרבות ,אמנות, משפט וחברה, שיצאו למסע יוצא דופן בפולין במטרה להתמודד עם הנחלת זיכרון השואה.

הדגש במסע, שיצא מטעם מכון "שם עולם", היה על ההסתכלות על השואה מנקודת מבט אחרת, לא רק כקורבנות, ועל הצורך למצוא לקחים ואמות מידה מוסריות וערכיות מתוך זכר השואה.

בין המשתתפים: יהורם גאון, יונה אליאן קשת, אפרת גוש, גיא לואל, אסתי זקהיים, דובי אייכנוולד, השופט בדימוס אליהו וינוגרד, פרופסור ירון זליכה ונוספים שיצאו למסע מטלטל בחיפוש אחר תעצומות הנפש שנתגלו בשואה.

הסרט עוקב במהלך כשבוע באופן אינטנסיבי אחר החוויות האישיות והרגשיות של משתתפי המסע, עם ראיונות עומק שצולמו בביתם בישראל ועד לחזרתם לארץ.

מה קורה כשדיון ישראלי יהודי מהותי שכזה מגיע לפתחם של פרופ׳ סמי סמוחה החילוני/השמאלן מול יהורם גאון המסורתי? מה קורה כשאלוהים עומד למשפט על מעשיו או על העדרו באושוויץ? מה צעקה שם אמונה אלון? מה אפשר לקחת מקרון הרכבת בלודז', שיהיה משמעותי גם לדור שלא הכיר את אלו שנסעו ברכבות אלו? וממי בקשו משתפי המסע סליחה בפח האשפה ליד הקרמטוריום באושוויץ?