יש מחיר ל"חטיפה"

דובר צה"ל על פעילות צה"ל לאיתור הצעיר מבאר שבע: "להקפיץ אלפי חיילים, שוטרים ואנשי שב"כ - מאמץ אדיר, שעות של מריטת עצבים".

עדו בן פורת , י"ד בניסן תשע"ה

תא"ל מוטי אלמוז
תא"ל מוטי אלמוז
פלאש 90

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, שחזר הבוקר (שישי) את השעות הדרמטיות מרגע קבלת הדיווח על היעדרותו של ניב אסרף ועד שחברו, נגד בצה''ל, סיפר לחוקרים היכן הוא נמצא - בוואדי בקריית ארבע עם שק שינה ושימורים.

בריאיון לתכנית הבוקר בערוץ 2 אמר אלמוז כי צה"ל לא הרפה עד הרגע שבו התברר באופן חד משמעי שאפשר להוריד את החשש הלאומני. "במשך כל השעות הללו היה לנו מאמץ להביא מישהו בחיים".

אלמוז העריך כי מאות חיילים לא יצאו לבתיהם בגלל הכוננות הגבוהה והחיפושים אחר אסרף. "אני מניח שזה עלה כמה מאות אלפי שקלים, זה אירוע חמור".

"הוא אמר שהוא חיפש תשומת לב, הם חיפשו תשומת לב", הוסיף דובר צה''ל. "הדרך שהם מצאו למשוך תשומת לב זה להקפיץ אלפי חיילים, שוטרים ואנשי שב"כ - זה מאמץ אדיר, כמה שעות של מריטת עצבים". על אף שחלק מהחיילים נתקלו בזריקת אבנים ובמחאה מצד תושבי הכפרים הערבים אלמוז הבהיר כי "לא היו חיכוכים עזים בתוך הכפרים".

דובר צה"ל הדגיש כי צה''ל יפעל באופן דומה מול התרעות נוספות. "זה לא משנה כלום בתפיסה שלנו - החובה שלנו היא להגיע אל האדם כשיש אירוע כזה, ואחר כך לבוא איתו חשבון. אני מניח שנעמיד אותו לדין ונמצה איתו את הדין, אני חושב שצריך לטפל בהם".

מעשה הקונדס של אסרף בוצע על רקע רומנטי - פרידה מחברתו לפני מספר ימים. במשטרה הדגישו כי בזבוז המשאבים וטרטור כלל מערכות הביטחון בשל אירוע כוזב הינו אירוע הנתפס באופן החמור ביותר, במיוחד על רקע המציאות הביטחונית.

אסרף יובא היום לדיון על הארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים. גם חברו שסייע לו יובא להארכת מעצר.