גורמי ימין מזהירים:
2026 מבנים מיועדים להריסה ביו"ש

השמאל הקיצוני מתכוון להמשיך במלחמתו המשפטית על יהודה ושומרון. מפות שהגיעו לידי ערוץ 7 מציגות את המבנים מחוץ ל"קו הכחול".

חזקי ברוך , י"ג באייר תשע"ה

האמהות יוצאות מעפרה לקמפיין חדש
האמהות יוצאות מעפרה לקמפיין חדש
ש. כהן. ערוץ 7

פרסום ראשון: חוברת תצלומי אוויר של כ-20 ישובים ביהודה ושומרון, המפורסמת לראשונה בערוץ 7, מציגה את הסכנה האורבת מצד השמאל הקיצוני לישובים רבים ביהודה ושומרון.

בחוברת מוזכרים 2026 בתים הממוקמים על קרקע פרטית ומיועדים להריסה אם הדרג המדיני לא יפעל לבלימת העתירות שיוגשו נגדם בשנים הקרובות.

מתוך 2026 הבתים, כ-1232 בתי קבע ועוד 794 בתים יבילים בהם מתגוררות כ-1500 משפחות. רוב המשפחות לא יודעות כלל שביתן בנוי על קרקע פרטית.

לערוץ 7 נודע כי החוברת, הוכנה על ידי רגבים, הוצגה ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט שרים וחברי כנסת. כמו כן נודע כי בתצלומים מחזיקים גם ארגוני השמאל הקיצוני לקראת המשך מאבקם.

מדפדוף בתצלומי אוויר בהם מצוינים הבתים הממוקמים על קרקע פרטית מתבררים מימדי פוטנציאל ההרס והנזקים האדירים הצפויים. ראוי להדגיש כי רבים מהבתים הינם בתי אמנה שנבנו לפני שנים רבות, בהסכמת המדינה ובהשקעות שהושקעו על ידה, מתוך תפיסה התיישבותית ביטחונית ומבלי לעמוד על הסטאטוס המשפטי הריאלי של הקרקע.

בין הישובים המוזכרים: עפרה 530 בתים, בית אל 289 בתים, עלי 166 בתים, מכמש 113 בתים, אלון מורה 128, פסגות 98 בתים, כוכב יעקב 83 בתים, קדומים 71 בתים, כוכב השחר 65 בתים, נווה צוף 52 בתים, עתניאל 47 בתים, שבי שומרון 45, מצפה יריחו 45 בתים, יצהר 43 בתים, מעון 34 בתים, תפוח 27 בתים, אדם 25 בתים, בית חגי 25 בתים, סוסיה 23 בתים, נוה דניאל 19 בתים, תקוע 17 בתים, הר ברכה 15 בתים, נוקדים 14 בתים, פני חבר 13 בתים, מעלה עמוס 5 בתים, קדר 7 בתים.

נציין כי החלטת הממשלה קובעת כי כל הבניה היהודית ביהודה ושומרון על קרקע פרטית - תוסר. יודגש כי בחלק מהמבנים מתגוררות משפחות רבות ולא משפחה אחת כפי שניתן להבין. כך למשל בישוב בית אל 137 מבנים בהם מתגוררות כשלוש מאות משפחות.

גורם בכיר בהתיישבות מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 למפות ואומר כי, "צוות קו כחול של המנהל האזרחי בודק כל שנה מחדש את קרקעות המדינה ומפריד בקו כחול בין קרקעות המדינה לקרקעות פרטיות. חלק גדול מאותם 2026 בתים נבנו על ידי הממשלה וחלקם קיבלו משכנתאות על ידי בר רשות מהסוכנות היהודית".

הגורם ציין כי משנת 2005 שום דבר ביו"ש לא נבנה בלי אישור של המנהל האזרחי. "מי שחושב שמגרון, עמונה , ושכונת האולפנה מאחורינו לא מבין איפה הוא חי", אומר הגורם, "המיפוי של המפות והתמקדות בכל בית ובית מראה את פוטנציאל הנזק. תנועות השמאל הקיצוני לא יעתרו בג"ץ על הכול במכה אחת כי בג"ץ יזרוק אותם ממדרגות שערי בית המשפט. ארגוני השמאל הקיצוני עובדים בשיטת הסלמי ומתקדמים לא רע.

לצערי בהתיישבות יש תחושה רווחה שהסיפור מאחורינו אבל המיפוי מראה שהסיפור רק התחיל. אם לא יהיה פתרון משפטי או חקיקתי אנחנו נראה כל הזמן 'נגיסות' והריסות של בתים בהתיישבות".

נציין כי פסיקת בג"ץ מכשירה את הקרקע להריסת אלפי בתים המצויים במעמד זהה לבתי עפרה ולבתי עמונה ואפילו המדינה הזהירה את בג"ץ מפני 'השלכות הרוחב' שיהיו לפסיקתו להורות על הריסה אולם בג"ץ לא שעה לאזהרות המדינה ופסק להרוס כל בניה על קרקע פרטית. אחרי פסקי הדין שנתנו בבתי האולפנה בבית אל, בבג"ץ מגרון, בבג"ץ עמונה ובבג"ץ עפרה נראה שמדובר בהחלט במגמה מובהקת של בגץ בפסיקותיו וממילא של מערכת המשפט להסיר כל בניה על קרקע פרטית מבלי להתחשב בשנים הרבות שחלפו מאז נבנו הבתים ומבלי להתחשב בזהות העותר - בין אם הוא הבעלים ובין אם הוא ארגון לזכויות אדם.

במהלך המשא ומתן הקואליציוני בין הבית היהודי לליכוד דרשו בבית היהודי בעקבות ממצאים אלו לעגן את חוק ההסדרה בהסכמים הקואליציוניים, חוק שיסדיר את מעמדם של אלפי הבתים ביו"ש. נכון לשעה זו בליכוד לא הסכימו לדרישה זו.

נכון להיום בדרגי מדינה המעורבים בסוגיה מקווים שלא במהרה יוגשו בג"צים נוספים למימוש צווי ההריסה התלויים ועומדים נגד רוב הבתים המנויים לעיל אולם מסתמן כי אין למדינה פתרון רוחב שורשי שייתן מענה לבעיה וימנע הריסת הבתים ופינוי המשפחות.

ח"כ לשעבר, אורית סטרוק שנחשפה לחוברת ועוסקת בשנים האחרונות בנושא אמרה בשיחה עם ערוץ 7, "מהמפות ניתן להבין דבר אחד, לא מדובר בפורעי חוק ואם כבר מחפשים 'פורע חוק' זו המדינה שבנתה את אותם מאות ואלפי בתים. דו"ח לוי כותב על אותם 1500 משפחות שהפכו 'לעבריינים בעל כורחן'. מי שיצר את הבעיה זאת המדינה ועליה לתת את הפתרון מבלי לפגוע באזרח שקנה במלאו כספו את הבית. אין ספק שחוק ההסדרה חייב לעבור ועל המדינה לפצות את אותו בעל קרקע (אם הוא בכלל קיים) בכסף או בקרקע חילופית".

יגאל דילמוני סמנכ״ל מועצת יש״ע מסר, "הנושא מוכר כבר שנים לכל העוסקים בכך. הבתים אינם מיועדים להריסה ואף בר דעת אינו מעלה על דעתו שהפיתרון הוא הריסה חס ושלום".

מעמותת רגבים נמסר כי "פרסומם של הנתונים המופיעים בכתבה הוא חסר אחריות, כל עיסוק בסוגיה זו ראוי שיעשה בפורומים הרלוונטיים ובדיסקרטיות הראויה לעניינים רגישים שכאלו. רגבים מציגה את עמדתה בעניין בפני הגורמים העוסקים במציאת פתרון למצב המורכב שנוצר בישובים אלו ולא מעל גלי האתר".

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד מסר "הגיע הזמן להפסיק להצטדק בפני הגורמים הבינלאומיים ולהבהיר שהסכמי אוסלו בטלים ומבוטלים. יו"ש היא חלק מארץ ישראל ועל כן היא קרקע של המדינה. אין טעם ש 400 אלף יהודים ירגישו בחוסר וודאות ובסכנת פנוי. אני סבור שהגיע הזמן להכיר באדמות אלו כאדמת מדינת ישראל."

יוסי דגן, מ"מ ראש המועצה האזורית שומרון, הגיב לכתבה ומסר "המציאות הזו מעוותת, בלתי מתקבלת על הדעת ולא היתה מחזיקה מים כלפי שום אוכלוסיה למעט תושבי יו"ש. כל משפטן שנה א' יודע כי גם בחוק הישראלי וגם בחוק הירדני יש פתרון פשוט של פיצוי. בכל מצב אחר, גם כשיש תביעה, הפתרון הפשוט הוא פיצוי. כאן האבסורד זועק יותר, באשר מדובר בבתים שנבנו ברובם ע"י המדינה ואשר אין להם כלל תובעים".

דגן הוסיף "המציאות כיום היא של אפליה בוטה. אם ל400 אלף תושבי יו"ש יש חובות במדינה, והם ממלאים אותם בשורה הראשונה, לא יתכן שלא תהיינה להם זכויות. הציבור בישראל מצפה מהממשלה החדשה לפתור את העיוות והאיוולת הזו".טוען....