'המפכ"ל דנינו צריך להתפטר'

ח"כ יוגב: התרעתי מאלימות המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה. יש לנער משטרה שמכילה טרור בהר הבית ומאכילה את יוצאי אתיופיה ברימוני הלם.

שמעון כהן , ט"ו באייר תשע"ה

בעצם, יש בישראל שתי משטרות. המפכ"ל יוחנן דנינו
בעצם, יש בישראל שתי משטרות. המפכ"ל יוחנן דנינו
צילום: פלאש 90

אירועי כיכר רבין והפגנות בני העדה האתיופית מובילים לביקורת ישירה כלפי מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו. חבר הכנסת מוטי יוגב תובע את פיטוריו של דנינו.

"מפכ"ל שבמדיניותו הכיל את הטרור במזרח ירושלים ובהר הבית אבל את יוצאי העדה האתיופית מאכיל ברימוני הלם צריך להתפטר", אומר חבר הכנסת יוגב ומוסיף כי "את משטרת ישראל צריך לנער ולהביא אותה לתקופה שאחרי דנינו".

יוגב מספר כי "מזה למעלה מחצי שנה שהתרעתי בפני גורמי משטרה בכירים על האלימות שנוקטים שוטרים כנגד צעירים יהודים יוצא אתיופיה וביקשתי מראש אגף המבצעים של משטרת ישראל שיבצעו השתלמויות בכל דרגי הפיקוד והמשטרה על יחסם לצעירים יוצאי העדה האתיופית".

"אתגרים גדולים עומדים בפני יורשו של המפכ"ל הנוכחי שאת הטרור הפלסטיני רצה להכיל ולמול כאב של אחינו בני העדה האתיופית הוא מפעיל רימוני הלם ואלימות. אתגר של השבת משטרת ישראל לתפקידה כמשרתת את הביטחון, החוק והסדר של עם ישראל ומהווה דוגמה אישית לכל אלה", אומר יוגב.

את דבריו הוא חותם ואומר כי "יחד עם גינוי כל אלימות אני מבקש לחזק את ידי העדה האתיופית ומקווה שנצליח, יחד עם מפקדי המשטרה לבנות אמון מחודש במשטרה גם מצד יוצאי העדה האתיופית".

דרישה לרפורמה פנימית בשורות המשטרה מציג גם אבי נעים, יו"ר וועדת הביטחון במרכז השלטון המקומי וראש מועצת בית אריה, שאומר: "אין לקבל את ההתנהגות האלימה, חסרת הרסן של המיעוט שהוביל את ההפגנה של בני העדה האתיופית. משטרת ישראל חשובה מדי בשביל שתהפוך יעד להתקפות וביקורת, אבל צריך לומר בקול רם המשטרה צריכה לעבור רפורמה עמוקה ויסודית על מנת שתהיה ראויה לסמכויות המוקנות בדמוקרטיה - השימוש בכוח על מנת לשמור על הביטחון האישי של אזרחיה. לא יתכן שמכוניות משטרה מושחתות ובמשך דקות ארוכות רימוני הלם מתפוצצים ברחוב ראשי בישראל. מדובר בארגון בינוני עם אחריות גדולה שאינו מסוגל להתמודד עם האתגרים".

"לא מוגזם לצפות מן המשטרה להפעיל שיקול דעת בכך שלא תנקוט באלימות חסרת פרופורציות כנגד אדם יחיד וללא כל התגרות ובמקביל תדע לשמור על הסדר הציבורי תוך שימוש באמצעים הדרושים. לצערי קיימים שוטרים ומקרים רבים בהם לא מופעל שיקול דעת כלל. מדובר במגמה מתמשכת ורחבה המעידה על צורך ברפורמה עמוקה ויסודית במשטרת ישראל".

יצויין כי במניין הסופי של פצועי המהומות אמש בכיכר רבין נמנו 72 פצועים מקרב המפגינים והשוטרים.