משרד החינוך של חלם

תוכנית משרד החינוך למניעת העתקות בבחינות הבגרות היא דוגמה טובה לדרך הרעה שבה מערכת החינוך הישראלית מתנהלת. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה באייר תשע"ה

מפמ"ר חדשה לתנ"ך. משרד החינוך
מפמ"ר חדשה לתנ"ך. משרד החינוך
פלאש 90

1. גשר היה בעיר חלם מעל הנהר, והגשר ישן ורעוע. פעם נפלו מן הגשר סוס ורוכבו, פעם שניה נפלו עגלון ועגלתו, ופעם שלישית נפל מן הגשר ילד קטן ותם.

ישבו חכמי חלם שבעה ימים ושבעה לילות. נמנו וגמרו: נקים בית חולים ליד הגשר, וכל הנופל יובהל לבית החולים וחייתה נפשו.

2. המשל הזה הוא משל מפורסם מאוד שמתאים להרבה מאוד מקרים של ניהול כושל, כזה שמתמקד בהתמודדות עם נזקים במקום לעשות לפתרונן של הבעיות.

כך גם כאן, בנושא בחינות הבגרות, חוזר אותו דפוס. איש איננו חולם אפילו על תיקון הגשר הרעוע. תפיסת המדליפים ועצירת ההדלפות (שיצאו ממגזר מאוד מוגדר, כך מתברר) אפילו לא נמצאת על הפרק. במקום זאת מעדיפים במשרד החינוך להפוך את תהליך הפצת בחינות הבגרות לתהליך בעייתי, מועד לבעיות, עם קושי מובנה בהתמודדות עם תקלות.

3. אולם, בניגוד למשל הגשר ובית החולים כאן ישנו מרכיב נוסף, בעייתי עוד יותר. במקרה שלנו את מחיר הפתרון העקום ישלמו התלמידים.

כששמעתי  את רעיון האיוולת של כליאת התלמידים בכיתות למשך 45 דקות לפני בחינת הבגרות הייתי משוכנע שלא שמעתי טוב. הייתי בטוח שלא יכול להיות שממשרד שבו עובדים כל כך הרבה אנשים שהיו פעם מורים יצא רעיון שמנותק כל כך מהוויתם של בתי הספר.

אולם, מתברר שיש מי שחושב שהכנסת התלמידים לסיר לחץ של שלושת רבעי שעה לפני בחינות מכריעות לגורלם בעתיד הוא רעיון טוב. יכול להיות שצריך לשלוח את אותם בכירים במשרד לשנת הפוגה מתפקידם, להחזיר אותם לשנה להוראה בבית ספר תיכון, על מנת שיזכרו איך נראית כיתה ואיך נראה מבחן בגרות.

4. לסיום, אני רוצה להשיא עצה לתלמידים האומללים שנגזר עליהם להיכלא בכיתותיהם. אני במקומם הייתי פשוט עותר לבג"ץ בעילות של שלילת חירות וענישה קולקטיבית.

מדוע יש לשלול את חירותם של תלמידי רמת גן ופתח תקווה כעונש על מעשים שנעשו בישובים מאוד מסוימים? מדוע התלמידים בתל אביב ובהרצליה ישלמו את המחיר על מעשים שלא הם ולא חבריהם עשו? חוק יסוד כבוד האדם וחירותו עשוי לעמוד לכאורה לימינם של התלמידים.

העתירה כמובן תידחה, וטוב שכך. אולם הגשת העתירה תמחיש היטב את האבסורד במצב שנוצר, ואולי תפקח את עיניהם של כמה בכירים במשרד החינוך שעיניהם טחו מלראות את תוצאות שגיאותיהם.