מסמך: להרוס את קיבוץ שעלבים על יושביו

בקיבוץ שעלבים חוגגים את יום ירושלים המשתלב ביום הצלת הקיבוץ ושחרורו מאימת הצבא הירדני שקיבל פקודה "להרוג את כל התושבים".

שמעון כהן , כ"ח באייר תשע"ה

מתוך הפקודה המבצעית
מתוך הפקודה המבצעית
צילום: ארכיון שעלבים

במסגרת אירועי יום ירושלים הוצג בקיבוץ שעלבים כתב פקודת הקרב של הצבא הירדני לכיבוש שעלבים ובו הנחייה להרוג את כל תושבי המקום.

המסמך המדובר אותר כאשר שוחרר הקיבוץ על ידי חיילי צה"ל מאימת מוצבי הצבא הירדני. היה זה בדיוק ביום בו שוחררה ירושלים. בין קבוצת מסמכים שאותרו במקום נמצא גם המסמך שתרגומו מוצג כאן ובו ההנחיה: "חובה להרוס את שעלבים ולהרוג את כל תושביה".

המסמכים מציגים תמונת מצב באשר לקיבוץ בימים שקדמו למלחמה והכוח המגן עליו – פלוגת נח"ל שהובאה למקום. הגבול עבר אז במרחק של מאות מטרים מגדר הקיבוץ ומישיבת ההסדר שהוקמה אך 7 שנים קודם לכן.

"לקראת המלחמה, הוכרזה כוננות וכל בחורי הישיבה (אלו שלא גוייסו) עסקו בביצורים, בחפירת תעלות ובסיוע לכוחות צהל שהיו באזור ערוכים אל מול האויב הירדני", מספרים בישיבה.

צירוף תאריכים זה שבין שחרור שעלבים לשחרור ירושלים יש בו כדי להסביר את החגיגות הרבות שנחגגו בקיבוץ לציון יום ירושלים, חגיגות שכללו ריקודי דגלים, שיעורים שיחות ומפגשים. לנוכח הכוונות הברורות של הצבא הירדני כפי שהן עולות מהמסמך שהתגלה, אומרים בישיבה כי "דווקא בימים אלו בהם אויבינו ואף אנשים מתוכנו מגנים את "הכיבוש" ואת הזוועות שאנו מחוללים, חשוב לפרסם מה היה קורה אם חס וחלילה תוצאות המלחמה היו הפוכות".

תרגום המסמך הירדני שאותר: