מפקד חדש לעוצבת ברק: "ערוכה לכל התדרדרות"

אלוף-משנה ניר בן דוד מונה למפקד חטיבה 188 במקומו של אלוף-משנה תומר יפרח, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות.

עדו בן פורת , כ"א באב תשע"ה

טקס חילופי המפקדים
טקס חילופי המפקדים
צילום: דובר צה"ל

אלוף-משנה ניר בן דוד מונה היום (חמישי) למפקד עוצבת "ברק" (חטיבה 188). הטקס נערך באתר "ברק" במחנה "עליקה", בראשות מפקד עוצבת "געש", תת-אלוף יצחק תורג'מן.

בן דוד מחליף בתפקידו את אלוף-משנה תומר יפרח, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות.

מפקד אוגדת "געש", תת-אלוף יצחק תורג'מן, אמר כי לסיפורה של החטיבה ביום הכיפורים אין אח ורע בתולדות צה"ל. "חטיבה שאיבדה את שדרת הפיקוד הבכיר שלה במהלך 24 שעות הלחימה הראשונות, ובתוך יומיים, כאותו עוף חול אגדי, קמה מן העפר וחזרה ליטול חלק משמעותי בהמשך הלחימה- זוהי המורשת המפוארת של החטיבה, מורשת המביאה לידי ביטוי את עוצמתה ורוחה הייחודית.

"ניר, 'בנדה', הינו מפקד מקצועי ומשימתי, אינו זר לחטיבה וביצע בה תפקידי פיקוד משמעותיים. הוא מכיר את רוחה המיוחד ומתגאה במורשתה. אין לי ספק ביכולתו להמשיך ולהצעיד את החטיבה לגבהים חדשים", הוסיף תא''ל תורג'מן.

מפקד עוצבת "ברק" היוצא, אלוף-משנה תומר יפרח, סיפר כי "לפני למעלה משנתיים קיבלתי את הפיקוד על עוצבת 'ברק'. היה זה תחילתו של סיפור אהבה, שהלך והתעצם לאורך הדרך. הוקסמתי מהרוח של החטיבה, מהמורשת שלה, מלוחמי העבר, מהמשפחות שאיבדו את היקר להם מכל ובעיקר מכם- לוחמי ומפקדי החטיבה.

"הרגשתי את זה בקיץ האחרון, במעשי הגבורה הקטנים והגדולים, במהלך מבצע 'צוק איתן'. במבצע זה היו לחטיבה הצלחות והישגים רבים, לצידם שילמנו מחיר כבד מאוד. במלחמה בגבול הדרום איבדה החטיבה שבעה לוחמים ומפקדים. מהמצוינים שבבחורים החיים בקרבנו. זכות גדולה וגאווה אדירה הייתה להוביל ולפקד על אנשים מיוחדים כמותכם. לא שיערתי את העוצמה שבה אהיה מושפע מכם לוחמי ומפקדי החטיבה, אנשי עוצבת 'ברק' לדורותיה".

המפקד הנכנס, אלוף-משנה ניר בן דוד, אמר כי "לעוצבת 'ברק' שדרת פיקוד מרשימה, חיילים איכותיים, אמל"ח מצוין. אך מעל לכל, לעוצבת 'ברק', רוח מיוחדת, היא רוח הברק. זהו אקלים המאפשר לכל אחד לבוא לידי ביטוי ולשרת שירות משמעותי. אני גאה לקבל לידי את הפיקוד על חטיבת החוד של צה"ל.

"נדרש מעוצבת 'ברק' להיות ערוכה לכל התדרדרות פתאומית ברמת הכוננות הגבוהה ביותר. אני משוכנע, יחד עם כל מפקדי ולוחמי החטיבה, בראשם מפקדי הגדודים והפלוגות, נוביל את החטיבה בהמשך הדרך אל מול האתגרים הרבים שכבר ממתינים בפתחנו", כך אל''מ בן דוד.