המשטרה:
ראיות להונאת קרקעות בעסקאות ביו"ש

שני עורכי דין ותושב מזרח ירושלים הם החשודים בהונאה, שנגעה לעסקאות לרכישת קרקעות עמונה, גבעת אסף, שכונת האולפנה ומגרון.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח באב תשע"ה

מגרון בימים אחרים
מגרון בימים אחרים
פלאש 90

המשטרה סיימה לאחרונה חקירה שעסקה בחשדות לביצוע עבירות הונאה ברכישת קרקעות באזור יהודה ושומרון.

בין היתר, עסקה החקירה בקרקעות באזור בנימין - סילווד (עמונה), דיר דבואן (מגרון), דורא אלקרע (גבעת האולפנה) וביתין (גבעת אסף).

צוות החקירה המיוחד הוקם בלהב 433 ונוהל במשותף עם מחוז ש"י, תוך שיתוף פעולה עם מנהלת התיאום והקישור (מת"ק) איו"ש ויחידת יהלום ברשות המיסים. החקירה לוותה על ידי פרקליטות מחוז ירושלים.

במהלך החקירה, שנמשכה מספר חודשים, נערכו חיפושים, נתפסו חומרים רלוונטיים, נחקרו עשרות מעורבים, חלקם כחשודים באזהרה, לרבות בעלי קרקעות, עורכי דין, "אנשי קש" ומתחזים. כמו כן נגבו הודעות מרשויות רישום המקרקעין ביהודה ושומרון.

בסיום החקירה הגיעה המשטרה למסקנה כי החשודים העיקריים - תושב מזרח ירושלים, עו"ד ישראלי תושב ירושלים ועו"ד ישראלי תושב מזרח ירושלים, שעל שמם קיים צו איסור פרסום, פעלו יחד בצורה מאורגנת, שיטתית ורחבת היקף על מנת להעביר קרקעות מבעלות פרטית פלסטינאית לבעלות גורמים ישראלים.

ממצאי החקירה מעלים כי החשודים העיקריים ואחרים ביצעו את המיוחס להם באמצעות התחזות ושימוש ב"אנשי קש" שהתחזו להיות בעלי הקרקע וכן באמצעות זיוף מסמכים שהיו חתומים כביכול על ידי בעלי הקרקע הפלשתינאים.

על פי ממצאי החקירה, פעלו השלושה להעברת בעלות של 15 קרקעות השייכות לפלסטינאים, תוך שימוש במסמכים ובתיעוד המזויף ותשלום סכומי כסף שונים לאנשי הקש בתמורה לחלקם. בחלק מן הקרקעות אף הושלמה באופן מלא העברת הבעלות.

בהודעת המשטרה נאמר "ראש האגף לחקירות ולמודיעין קיבל את עמדת ראש להב 433 וצוות החקירה המיוחד, לפיה נתגבשה תשתית ראייתית לביצוען של עבירות זיוף, מרמה ועבירות מס על ידי החשודים המרכזיים ונוספים".

תיק החקירה מועבר בימים אלה לפרקליטות מחוז ירושלים, אשר ליוותה את החקירה, לשם החלטה בשאלה האם להגיש כתב אישום.