צנזורית חדשה: "לשמור על סודות המדינה"

אל"מ אריאלה בן אברהם נכנסה לתפקידה כצנזורית הראשית, במקומה של תא"ל סימה וקנין-גיל שפורשת מצה"ל.

עדו בן פורת , ט"ו באלול תשע"ה

טקס חילופי התפקידים בלשכת שר הביטחון
טקס חילופי התפקידים בלשכת שר הביטחון
צילום: אריאל חרמוני

בלשכת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, התקיים היום (א') טקס החלפת הצנזורית הראשית. אל"מ אריאלה בן אברהם החליפה את תא"ל סימה וקנין-גיל, הפורשת מצה"ל.

תא"ל וקנין-גיל התגייסה לחיל האוויר בשנת 1984, ומילאה בו שורה של תפקידים מגוונים בלהק המודיעין. בשנת 2005 מונתה לצנזורית הראשית בדרגת אלוף משנה, ובשנת 2011 הועלתה לדרגת תת אלוף.

אל"מ אריאלה בן אברהם התגייסה לחיל הים בשנת 1988, ומילאה בו שורה של תפקידים מגוונים, בהם קצינת ת"ש וח"ן זרועית וראש תחום דוברות וקשרי חוץ בזרוע. בשנת 2003 מונתה לראש ענף תקשורת בדובר צה"ל וראש ענף ההסברה של פיקוד העורף.

בשנת 2011 הועלתה לדרגת אלוף משנה ומונתה לראש מחלקת תקשורת בדובר צה"ל, ובשנת 2014 קיבלה מינוי נוסף כסגנית דובר צה"ל.

שר הביטחון יעלון אמר בטקס כי "לא מובן מאליו שיש צנזורה, אבל למדינת ישראל זה חיובי. המתח בין חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת נמצא מול הצורך שלנו לשמור סודות מדינה. התפתחות התקשורת מאתגרת אותנו ואת יכולתנו לשמור סוד. אי אפשר היום לשלוט על המידע, ולמרות זאת לצנזורה יש סמכות, היא עצמאית ומצליחה לשמור על סודות המדינה.

"הקושי עצום, כי יש גם אנשים נושאי משרות, בתפקיד, בעיקר לשעבר, שפה אומרים משהו, שם פולטים משהו וכמובן שזה מאתגר בצורה קיצונית. פה כמובן נדרשת אחריות. ואז שואלים 'איפה הצנזורית?', אבל אין מה להאשים את הצנזורית בעניינים הללו, כמובן. כל אחד צריך לנהוג באחריות בתחומו".

יעלון הדגיש כי "סימה הובילה את הצנזורה תוך ראייה של המציאות המתפתחת. במבחנים הללו נדרשים שום שכל וניסיון, וסימה ואנשיה עשו את זה בצורה נכונה. האתגר עצום. אריאלה מכירה את עולם התקשורת, ויש לה הכלים להתמודד עם האתגר".

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר כי "סימה הפגינה רמה מקצועית, אחריות, ממלכתיות ושכל ישר. הבחירה באריאלה היא הערכה גדולה כלפיה, ואני בטוח שתעשה את התפקיד באחריות ובמסירות".

תא"ל סימה וקנין-גיל אמרה "זה היה עשור מלא תהפוכות ואתגרים מבצעיים ומודיעיניים. ביצענו שינויים רבים שמציבים את היחידה במעמד ציבורי גבוה, בקדמת הבמה ועם תשתית טכנולוגית.

"קיום היחידה במדינה דמוקרטית אינו דבר של מה בכך, אך עדיין לא הגענו לרגע בו אפשר לוותר עליה באופן מלא", הדגיש הצנזורית הראשית היוצאת. "זה תפקיד עם עול גדול, המחייב עצמאות מקצועית, אומץ לב, עמוד שדרה וגם צניעות והבנת מגבלות הידע".

הצנזורית הנכנסת אל"מ בן אברהם אמרה "גיליתי בצנזורה עולם ומלואו, ונחשפתי לעוצמת וכובד האחריות. משימת השמירה על ביטחון המדינה מורכבת ומאתגרת בעולם התקשורת הדינאמי. יש חרדת קודש ואחריות המלווה את התפקיד. המציאות הביטחונית, התקשורתית והמשפטית מייצרת אתגרים מדי יום ביומו".