נשיאת העליון נגד ארדן: לא פוחדים מאיש

השופטת מרים נאור תוקפת את השר ארדן בעקבות עמדתו לפיה אין לקדם שופטים שמקלים עם מיידי אבנים.

עוזי ברוך , כ"ט באלול תשע"ה

רק להגן על הדמוקרטיה. הנשיאה נאור
רק להגן על הדמוקרטיה. הנשיאה נאור
צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור יוצאת היום (ראשון) נגד השר לביטחון פנים גלעד ארדן בעקבות הדיווח לפיו הוא מתכוון להיפגש עם שרת המשפטים איילת שקד, ולהציג בפניה כשלושים פסקי דין מהשנים האחרונות בהם נגזרו על מיידי-אבנים עונשים קלים מידי.

עמדת השר ארדן היא שגזרי דין אלה צריכים להוות קריטריון בהחלטה אם לקדם שופט מבית משפט השלום לבית המשפט המחוזי.

לשכתה של נאור מסרה הבוקר בשמה, "ככל שהפרסומים אכן משקפים גישה של השר ארדן, נשיאת בית המשפט העליון רואה אותם בחומרה רבה. הדברים נוגדים את עקרון העצמאות האישית של השופט, שהוא מרכיב מרכזי בכל משטר דמוקרטי. הם נוגדים את העיקרון הקבוע בחוק-יסוד: השפיטה, לפיו אין מרות על מי שבידו סמכות שפיטה זולת מרותו של הדין".

לדברי השופטת נאור, אם גזר דין זה או אחר נראה לרשות המבצעת קל מדי, הדרך הראויה היא לערער עליו. "נשיאת בית המשפט העליון אינה מביעה כל עמדה לגבי העונשים הראויים, אך היא מבקשת להביע מחאתה על הניסיון להשמיע לשופטים אזהרה כי אם לא יפסקו כפי שסבורה הרשות המבצעת שראוי לפסוק – לא יקודמו.

הדברים המיוחסים לשר ארדן מתאימים למדינות שלא היינו רוצים להידמות אליהן, ולא למדינתנו כמדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיפה נאור. "שופטי ישראל ימשיכו לעשות מלאכתם נאמנה, ולא יגורו מפני איש".

בלשכת ראש הממשלה נמסר בעקבות יוזמת השר ארדן כי "הדרך לטפל משפטית במיידי אבנים וזורקי בקבוקי תבערה, היא על ידי מעצר מנהלי עד תום ההליכים, חקיקת עונשי מינימום ואכיפתם. זו הדרך המיידית והיעילה ביותר שהממשלה והכנסת יכולות לטפל בפורעי חוק אלה''.