מוזיאון ידידי ישראל בירושלים

המוזיאון, נבנה כסמל לעדות וזיכרון לאלפי אנשים לא יהודים, אשר סייעו לעם היהודי במרוצת הדורות.

קובי פינקלר , ג' בתשרי תשע"ו

מיצג המוזיאון
מיצג המוזיאון
צילום: מוזיאון ידידי ישראל

במעמד מאות ידידים ותומכים מכל העולם, נפתח  בסוף השבוע רשמית מוזיאון ידידי ישראל בירושלים.

המוזיאון, נבנה כסמל לעדות וזיכרון לאלפי אנשים לא יהודים, אשר סייעו לעם היהודי במרוצת הדורות האחרונים, בימי המנדט הבריטי, השואה והקמת מדינת ישראל.

המוזיאון הוא פרי חלומו ויזמתו של ד"ר מייק אוונס, אשר איגד וצירף לחלומו אלפי תורמים אוהבי ישראל בני כל הזרמים בנצרות, שסייעו להקמת המוזיאון בירושלים.

מיצגי המוזיאון מתארים את תרומתם של ידידי ישראל דוגמת: נשיא ארה"ב לשעבר הארי טרומן, ראש ממשלת בריטניה לשעבר וינסטון צ'רצ'יל, קרובו של נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש, פרופ' ג'ורג' בוש, אורד וינגייט, וכן חסידי אומות העולם דוגמת אוסקר שינדלר, ראול ולנברג ומשפחת טן בום, אשר סיכנו את חייהם וחיי משפחותיהם, למען הצלת יהודים שנרדפו ברחבי העולם.

הנשיא לשעבר, שמעון פרס אמר, "התלמוד מלמד אותנו כי 'כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו', הגברים והנשים האמיצים, חסידי אומות העולם, אינם גיבורי העבר. הם רלוונטים גם כיום, כשישראל נמצאת בצל האיום האיראני. כולנו חייבים להם לא רק את קיומנו כאן- אלא את זכות העולם כולו בזכות התנהגותם המוסרית של חסידי אומות העולם. לאורך ההיסטוריה, נהנה עמנו מתמיכה של רבים מכל העולם- הם הכוכבים בשמי החשכה של הגולה והם בוהקים ונוצצים. מייק, חזונך התממש היום. תמיכתך ותמיכת משפחתך חקוקה כעת על לוחות האבן של המוזיאון ועל לוח לבנו. המקום הזה יהפוך למרכז ידידות שאין שני לו או קודם לו. מקום בו יינשאו תפילותיהם של כולם שיזכירו לנו שכל אחד מאיתנו נוצר בצלם אלוקים".

מוזיאון ידידי ישראל הוא אתר תיירותי חוויתי המשלב את כל החושים וכולל מיצבים ומיצגים בטכנולוגיית תלת מימד, תוך שימוש באלמנטים טכנולוגיים ייחודיים, המתקדמים מסוגם בעולם, לרבות פיתוח טכנולוגי אור קולי ייחודי, שפותח במיוחד עבור המקום. באתר עשרות מיצגים מתחלפים, והוא בנוי באופן מדורג, במבנה בן ארבע קומות. בבניית המוזיאון הושם דגש על משחקי אור וצל, תאורה חזותית, בנייה תלת מימדית של מפות ומיצגים ואמצעי תאורה מיוחדים, המאדירים את חוויית הביקור. פרויקט המוזיאון משלב התכנון ועד הבנייה, על מיצגיו השונים, נעשה כולו בעבודת כחול לבן והועסקו בו למעלה מ-150 אמנים ואנשי מקצוע ישראלים.

בתקופת ההרצה של המוזיאון שנמשכה מספר חודשים , ביקרו במקום למעלה מ-30,000 מבקרים, ביחידים ובקבוצות, תיירים מכל העולם ומבקרים מקומיים מירושלים ומחוצה לה.

בחצי השנה הקרובה, מתכוונים במוזיאון לאפשר כניסה בחינם ולא לגבות דמי כניסה.

המוזיאון פתוח לביקורים בתיאום מראש, דרך אתר המוזיאון: www.fozmuseum.com או res@fozhc.com