אבסורד משפטי: המחבל יעיד נגד לוחמי צה''ל

עו"ד חי הבר מוחה על החלטת השופט הצבאי להשאיר במעצר את לוחמי נצח יהודה החשודים בתקיפת מחבל. "הפכו את המחבל לצדיק".

בני טוקר , א' בכסלו תשע"ו

הלוחמים בתרגיל
הלוחמים בתרגיל
צילום: דובר צה"ל

שופט בית הדין הצבאי לערעורים תא"ל דורון פיילס דחה את הערר שהוגש בעניינם של שניים מבין ארבעת לוחמי 'נצח יהודה' המואשמים בהכאת מחבלים, וקבע כי הם ישארו במעצר עד לתום ההליכים נגדם.

השופט תא"ל פיילס קבע כי קיימת מסוכנות בגין הכאת המחבלים בידי החיילים ודחה את טיעוני עורך דינם. המחבל אמור להגיע בשבוע הבא לבית המשפט ולהעיד נגד הלוחמים.

עו''ד חי הבר

עו"ד חי הבר המייצב את הלוחמים מטעם ארגון חוננו טוען כי מדובר בעוד מקרה שיפגע במורל חיילי צה"ל, "יש כאן החלטה תמוהה, לוחמים מצטיינים שביצעו את המשימה שלהם והם מוגדרים כמסוכנים. כשמחבל לא שומע להוראות ומסרב ללכת, מותר להפעיל כוח מסוים. לצערי החיילים נענשים וזו פגיעה קשה במורל של כל הלוחמים".

לדבריו מדינת ישראל במו ידיה פוגעת במוטיבציה של החיילים, "הם נמצאים כל הזמן בנקודות חיכוך עם אוכלוסיה עוינת ועם מחבלים, וברגע שאיזה שמאלני אומר משהו, ישר עוצרים אותם ופותחים להם תיק פלילי. מדינת ישראל שלחה אותם ועכשיו הופכים אותם לעבריינים".

"אין מחלוקת שהחיילים אינם מסוכנים והיה ניתן להסתפק, אם בכלל, בשחרורם למעצר ביחידה, אבל מסיבה שאיננה ברורה וודאי שאינה עומדת בקנה אחד עם הפסיקה של בתי המשפט, הוחלט להותירם במעצר וחבל. אני מקווה שצעד זה לא יגרום לירידת מוטיבציה וזריעת פחד בחיילים שמעתה יפחדו עוד יותר לבצע את תפקידם במלחמה נגד האויב הערבי".