פרסום ראשון
אושר הסכם להעתקת בית הכנסת בגבעת זאב

מתווה בנט-דרעי להעתקת בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב אושר בישיבה בהשתתפותם של ראש הממשלה ושר הביטחון.

חזקי ברוך , ג' בכסלו תשע"ו

בית הכנסת בגבעת זאב
בית הכנסת בגבעת זאב
צילום: ללא קרדיט

פרסום ראשון. בישיבה שנערכה הבוקר (ראשון) במשרד ראש הממשלה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט, השר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי, שר הביטחון משה בוגי יעלון וראש מועצת גבעת זאב, אושר מתווה בנט-דרעי להעתקת בית הכנסת.

על פי המתווה, יוקצה שטח באופן מיידי במגרש משחקים הסמוך לבית הכנסת, ושם יחלו מייד העבודות להקמת בית הכנסת החלופי.

במקביל, יצטרכו מתפללי בית הכנסת 'איילת השחר' לצאת ממנו כבר היום, ולעבור להתפלל באופן זמני במקלט בגבעת זאב.

לא יהיו בולדוזרים וטרקטורים, בניית בית הכנסת החדש תתבצע במקביל לפירוק בית הכנסת ותוך שלושה חודשים יוקם בית הכנסת מחדש. השר בנט התעקש כי בית הכנסת שיבנה יהיה מבנה קבע ולא יוקם מבנה ארעי.

מאחורי ההסכם, שהושג בהשתדלותם של השרים בנט ודרעי, עומדים כל הגורמים הנוגעים בדבר, כולל המועצה המקומית גבעת זאב, מתפללי בית הכנסת ומשרד הביטחון.

השר דרעי ברך על האישור ואמר כי הוא שמח שנמצא פתרון הולם ומכובד עבור מתפללי בית הכנסת. "החלטת בג"ץ תקויים ומאידך בית הכנסת לא ייהרס ולא ייגרם צער גדול לציבור רב בכל הארץ".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר בעקבות אישור המתווה, "אני שמח במתווה שהשיג השר נפתלי בנט. זהו מתווה עליו עמלתי עם כל הצדדים בשבוע האחרון לאחר שהבנתי שאין סיכוי בדרך הטבע למנוע את הריסת בית הכנסת ודרך של החלטה מנהיגותית של ראש הממשלה או הקבינט שלא להרוס את בית הכנסת משיקולים שונים לא נמצאה, אזי במגעים אינטנסיביים בין הצדדים לחצתי את ראש המועצה על הקצאת שטח וביקשתי את מערכת הביטחון, כפי שגם היתה מוכנה גם קודם על הקצאת שטח במגרש המשחקים ולצורך בניית מבנה ארעי ולאחריו מבנה קבע בסיוע הממשלה".

לדבריו, "כל הדיבורים על פירוק בית הכנסת ובנייתו מחדש הם דיבורי סרק שנבדקו על ידי מהנדסים ונשללו ולכן אני שמח שברגע האחרון הגיעו למתווה זה על פי המלצתי, מתווה שאמנם אינו מונע את הריסת בית הכנסת אבל לפחות בונה תחליף ראוי להמשך אפשרות של בית כנסת למתפללים".