מהיום: כניסת יהודים להר הבית - ע"פ מכסה

החל מהיום תותר כניסת יהודים להר הבית ע"פ מכסה. 45 בבוקר ו-15 אחר הצהריים ולא מעבר לכך. ארגוני המקדש זועמים. המשטרה: זה לטובתכם.

שמעון כהן , י"א בכסלו תשע"ו

יהודים בהר הבית הבוקר
יהודים בהר הבית הבוקר
צילום: ארנון סגל

 משטרת הר הבית מתחילה מהחל מהבוקר (שני) בנוהל רשמי של הגבלת מספר היהודים למכסות ובהרשמה מראש. לעומת זאת, מי שאינם יהודים ייכנסו להר הבית חופשי וללא הגבלה. כך מדווחים ארגוני המקדש.

על פי הדיווח יהודים שעלו אתמול להר הבית קיבלו בתדהמה את הודעת המשטרה במקום, ולפיה הסטטוס קוו בהר הבית שוב משתנה לרעת היהודים. על פי הודעת המשטרה החל מהיום היא תאפשר רשמית את כניסתם של 45 יהודים בלבד בשעות הבוקר, ועוד 15 יהודים בשעות הצהריים.

בנוסף החליטה המשטרה לתעדף את כניסתם של יהודים שיירשמו אצלה מראש.

"משמעות הרישום הוא שמעבר ל"נומרוס קלזאוס" ליהודים, המשטרה לא תאפשר יותר כניסה חופשית ליהודים בהר הבית. בטענה שמכסת היהודים מלאה בנרשמים מוקדמים", אומרים במטה ארגוני המקדש.

פעילים שהתקשרו למשטרה לברר את נכונות הידיעות, נדהמו לשמוע שהמשטרה אכן מתכוונת ליישם את המהלך תוך שנטען כי מדובר במהלך שיהיה לטובת היהודים וביטחונם. 

בקרב ארגוני המקדש נשמעים קולות תקיפים נגד הרעת תנאי היהודים בהר הבית. "הרעיון לקבוע מכסות מספריות של יהודים בהר הבית, הוא אנטישמי". אומרים בארגוני המקדש. "הר הבית הוא המקום הקדוש לעם ישראל. לא ייתכן ששוב ושוב המשטרה מנסה לדלל ולהדיר את רגלי היהודים מן המקום בשיטות שונות ומשונות. הר הבית צריך להיות פתוח ליהודים לפחות כמו רחבת הכותל המערבי שלו. הר הבית הוא מקום שקט ובטוח הרבה יותר מאשר כל מקום אחר בעיר העתיקה. המשטרה נושאת את שם הבטחון לשווא, אין שום סיבה להגביל את היהודים בהר הבית".

"היצמדות המשטרה ליהודים בהר הבית נועדה רק בכדי למנוע מהיהודים חופש דת במקום הקדוש, בכדי  לספק את דרישות הוואקף והירדנים. תירוצי הביטחון הם שקריים, טוענים פעילי המקדש. לדבריהם מדובר בכניעה לאיומי הוואקף וירדן בהמשך הטרור אם לא ימולאו דרישותיהם. דווקא בימים אלו כאשר מדינת ישראל עומדת בפני מתקפות אפליה וסימונים אסור לנו להשלים עם שום סוג של אפליה. קל וחומר שלא ליישם בעצמנו כללי אפליה נגד יהודים ככניעה לטרור וללחצי אויב. לא נשלים עם הצעד הבלתי חוקי הזה, ונעשה ככל יכולתנו כדי להתנגד לו ולהפר אותו", מבטיחים שם.