נוער הגבעות - "למה לא משקמים אותם?"

ועדת החינוך דנה בטיפול של משרד החינוך בנוער הגבעות. יו"ר הוועדה ח"כ מרגי: אם המערכות היו מזדעזעות בעבר, לא היינו מגיעים לדומא.

חזקי ברוך , כ"ד בטבת תשע"ו

ועדת החינוך
ועדת החינוך
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת החינוך של הכנסת דנה היום (שלישי) בטיפול של משרד החינוך ב"נוער הגבעות" בעקבות הגשת כתב האישום בפרשת הרצח בכפר דומא.

הדיון התקיים ביוזמת ח"כ מירב בן ארי (כולנו) ששאלה היכן נמצאת מערכת החינוך בכל הנוגע לטיפול בנוער הנושר, "אחרי שנים של עבודה עם נוער בסיכון אני רוצה לדעת איך חבר'ה צעירים עוזבים את הישיבה ואין אף תוכניות לשיקום שלהם?".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), מחה על היעדרותם מהדיון של ראשי המועצות האזוריות בנימין ושומרון. "אני רואה בחומרה את אי-הגעתם של ראשי המועצות האזוריות בנימין ושומרון לדיון בכנסת.

"ראיתם אותם כאן בהמוניהם כשדנו בהטבות מס לישובים שלהם. לא יתכן שראשי רשויות, שהנוער הזה שנמצא בתחומם, יתעלמו מהתופעה הזאת שמתפתחת אצלם וישאירו את הבקטריות האלה להתפתח", תקף מרגי בחריפות, "צריך את ה-9D כדי לפרק את הגבעות האלה".

ד"ר סער הראל, מנהל אגף חינוך ילדים ונוער במשרד החינוך, הסביר על התופעה ועל טיפול משרד החינוך בתלמידים הללו. "הנשירה של הנוער הזה מתחילה בצפת, טבריה או אופקים ולאו דווקא באיו"ש. רובם של נוער הגבעות מגיעים מהחמ"ד, חלקם מהמסגרות החרדיות (20%) ומעט מאוד מהמסגרות של החינוך הממלכתי הרגיל.

"המאסה הקריטית היא לא מאיו"ש, אבל יש גם נערים שנולדו באיו"ש. אנחנו מחדדים את העבודה שלנו עם קציני הביקור הסדיר עם נערים נושרים ועם נשירה סמויה. נוער הגבעות מאופיין בשני אפיונים מהותיים – נערים מנותקים שדרים בגבעות עצמם, על הקבוצה הזאת יש ילדים שרוקדים טנגו עם הקבוצה – נכנסים ויוצאים, מגיעים רק להפגנות ואינם בהכרח דרי גבעות - והם בעיקר קהל היעד שלנו.

ד"ר הראל הוסיף, ''אנחנו יודעים כמה ילדים נושרים מהחמ"ד ויותר מתקשים עם מוסדות החינוך החרדיים. אנחנו מנהלים היום פרויקט חדש וממקמים אנשים בתוך בתי הספר ועובדים עם נוער בסיכון ובקידום נוער והם בקשר עם אותו צינור של נשירה''.

הוא הדגיש כי התקשורת עם הנוער מורכבת, ''רובם חשים אל המערכת חוסר אמון מוחלט. רכישת האמון היא מורכבת ועדינה. אנחנו חווים לא מעט התנגדויות ולא מעט הצלחות".טוען....

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) ניצלה את הדיון כדי לתקוף את רבני הציונות הדתית, "החטא הקדמון הוא שהמדינה מאפשרת מאחזים בלתי חוקיים שהצמיחו את אותם גידולי פרא. הבעיה היא מערכתית ופוליטית אבל הבעיה היא לא רק של מערכת החינוך''.

לטענתה, ''יש חבורה של רבנים מסיתים ואני לא רוצה להכליל את כל הרבנים, שמסיתה את הבוגרים שמשפיעים על הצעירים והמדינה לא מתמודדת עם הרבנים המסיתים.

"עד שהמאחזים הבלתי חוקיים לא יפורקו ועד שלא ישלחו חיילים לשמור עליהם, לא נוכל להתמודד עם זה. המערך הגדול יותר מקבל לגיטימציה מהמדינה. אתמול ראש הממשלה התנה העברת כספים למגזר הערבי, לא ראיתי שהתנה העברת כספים להתנחלויות. הדרישה היא למדינה כמדינה לפעול ביד תקיפה נגד אותם נערים ומי שנותן להם את המעטפת התומכת".

חברתה למפלגה, מיכל רוזין, אמרה כי "כשזה התחיל בעקירת עצי זית פגיעה בחיילי צה"ל, אמרו שזה ילדים שובבים. עד שהגיע הרצח בדומא".

ח"כ רוזין שאלה, "האם נבדק הקשר בין בנצי גופשטיין ראש ארגון להב"ה לנוער הגבעות - קשר שראינו גם בחתונת הדמים - והאם יש שם תופעה של נישואים מוקדמים שלא מדווחים?". נציג המשטרה השיב "חתונת הדמים מטופלת ויש בינתיים עשרה עצורים''.

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) קרא בדיון "לאיחוד הכוחות החינוכיים, טיפוליים והמשמעתיים- חוקיים, כולל הביטחוניים בטיפול מערכתי, על מנת לטפל בסיפור הלא פשוט זה", אמר ח"כ יוגב. "על כולנו לקחת את האחריות ולפעול ככל יכולתנו לטיפול בנוער הזה שהגיע מנוער בסיכוי למציאות של נוער בסיכון, המסכן גם את ההתיישבות ביהודה ושומרון".

"נעשה כל מאמץ לחיזוק הנוער שהתנתק ונמשיך לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון", הוסיף יוגב.