הרב אריאל: לצמצם באכילת בשר

רבה של רמת גן: מי שמרחם בצורה מוגזמת על בעלי חיים - סופו שיתאכזר לבני אדם.

עדו בן פורת , י"ז בשבט תשע"ו

הרב אריאל בכנס
הרב אריאל בכנס
צילום: מכון התורה והארץ

הרב יעקב אריאל התבטא השבוע בחריפות כנגד חלק מפעילי זכויות בעלי החיים, במהלך הכנס השנתי של מכון התורה והארץ שנערך לכבוד ט"ו בשבט.

במהלך מושב "בשר ומוסר" אשר קומם את ארגוני בעלי החיים, הגיעו כמה פעילים אשר חילקו פלאיירים לבאי הכנס וחלקם קראו קריאות ביניים במהלך ההרצאות.

הרב יעקב אריאל עלה לשאת דברים כשהוא בוחר לפתוח ולהתייחס לפלאייר שחולק בידי פעילים מארגון "מגמה ירוקה". הרב אריאל קרא את המנשר במשמעות הפוכה, במקום על תעשיית הבשר, על התוצרת החקלאית, תוך שהוא מדגיש כי כל הטענות של הארגון יכולות להישמע גם באופן הפוך בדיוק.

"צריך לשמור על איזון", אמר הרב אריאל, "כל שיטה קיצונית פסולה. מי שאומר 'רק מן הצומח' טועה ומי שאומר 'רק חי' טועה. צמצום? בהחלט אפשר, להפסיק לאכול שוקולד ולזלול גלידות וכך לצמצם את צריכת החלב.

"אני מצטרף לשיטה של גידול בעלי החיים בארמונות פאר ומיזוג והכל, אבל בתנאי אחד: שלא יהיה ילד אחד בישראל שלא יוכל לאכול ביצה ליום ושתי כוסות חלב ליום, ויאכל לפחות פעמיים בשבוע פולקה. שיהיה ברור כשמש - צער בני אדם קודם לכולם.

"אמרה לי חוקרת מקצועית ביותר. בנות צעירות שמגזימות בצמחונות בגיל העשרה סובלות מפוריות בגיל מאוחר יותר, וזו בעיה אחת מיני רבות", סיפר הרב אריאל.

לדבריו, "האידיאל הגדול הוא לצמצם למינימום את השימוש בבשר. יבוא דור שבו נוכל לא לאכול בשר. כשנחיה בגן עדן כמו אדם הראשון לא נצטרך לאכול את בעלי החיים אבל היום קודם כל צריך לדאוג לבני האדם''.

"הגרמנים ימח שמם, הגזירה הראשונה שלהם בשנת 1934 היתה גזירת השחיטה היהודית בטענה של צער בעלי חיים. לא עברו שש שנים מהגזירה הזאת וגזרו על שחיטת מליון ילדים. צריך להגיד את האמת, גם אם זה לא בשפה עדינה, כל מי שמרחם בצורה כל כך מוגזמת על בעלי החיים, סופו שיתאכזר על בני האדם. צער בעלי חיים? בודאי, זה מדאורייתא וצריך למנוע את הצער הזה אבל צריך לדעת את היחס בין הדברים".