קרואטיה: זוכרים את השואה - ללא הממשל

הקהילה היהודית בזאגרב שבקרואטיה ערכה אירוע זכרון נפרד לציון יום השואה כמחאה נגד הממשל על אזלת ידו בטיפול באנטישמיות.

חיים לב , י' בניסן תשע"ו

הקהילה היהודית זועמת. זאגרב
הקהילה היהודית זועמת. זאגרב
צילום: Antonio Bronic, רויטרס

בצעד חסר תקדים ערכה הקהילה היהודית בזאגרב שבקרואטיה אירוע זכרון נפרד לציון יום השואה בקרואטיה, כמחאה נגד הממשל על אזלת ידו בטיפול באנטישמיות.

נשיא ועדת התיאום של הקהילות היהודיות בקרואטיה, אוגניין קראוס, אמר כי ההנצחה הנפרדת נערכת כאזהרה לרשויות הקרואטיות על שאינם נאבקים בפעילי הימין הקיצוניים שמבקשים להצניע את חלקה של קרואטיה בהשמדת יהודי המדינה.

בשנת ת"ש חיו בזאגרב בה כ־ 11,000 יהודים, רובם הגדול נספו בשואה. קהילת זאגרב היתה המרכז היהודי התרבותי של קרואטיה כולה. יהודי זאגרב היו מעורים בכלכלתה ואף בפוליטיקה המקומית והארצית.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה הגיעו לזאגרב פליטים מארצות שונות, והקהילה נטלה על עצמה את הטיפול והדאגה להם. יהודי זאגרב, ועמם יהודי קרואטיה כולה, נרצחו ברובם הגדול על ידי הקרואטים הלאומנים, בקרואטיה. מאידך יש עדויות לא מעטות על הצלת יהודים על ידי הקרואטים. פקידים אוסטשים הוציאו יהודים מרכבות השילוח בעת שאלה עצרו בזאגרב. ואכן, בשלבי המלחמה המאוחרים החלו הגרמנים לגרש יהודים למחנות ההשמדה בפולין ולא סמכו עוד על האוסטשים שיבצעו את הרצח.

הימלר עצמו ביקר בזאגרב באותו חודש ודרש מן הקרואטים להשלים את גירוש היהודים. היהודים  המעטים שנותרו בזאגרב המשיכו לפעול ולשלוח חבילות למגורשים למחנות בקרואטיה. בין הנותרים בעיר גם יושבי בית האבות היהודי בזאגרב. עם תום המלחמה נותרו בזאגרב 120 יהודים.