משרד החינוך מציג את ספר האזרחות החדש

הספר החדש שנכתב במשך חמש שנים, כולל דגשים מיוחדים על הרקע ההיסטורי של העם היהודי וזכותו למדינה עצמאית.

עוזי ברוך , א' באייר תשע"ו

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: פלאש 90

משרד החינוך העלה היום (ב') אל אתר המשרד את ספר האזרחות המלא לבתי הספר התיכונים: "להיות אזרחים בישראל במדינה יהודית ודמוקרטית".

הספר עומד לרשות הציבור באתר המשרד.

במשרד החינוך מציינים כי ספר האזרחות החדש נכתב לאורך חמש שנים על ידי צוות כותבים בעלי ניסיון רב בתוכניות לימודים ובהוראת אזרחות. כמו-כן, השתתף בכתיבתו מגוון רחב של מדריכים, כאשר אנשי אקדמיה מהתחומים השונים העירו והעניקו ייעוץ על הפרקים השונים של הספר.  

הספר החדש נועד לעדכן את ספר הלימוד הנוכחי אשר יצא לאור בשנת 2000 ובכלל זה את התיאוריות העדכניות, העובדות והנתונים אשר השתנו לאורך 16 השנים האחרונות בעולם ובמדינת ישראל. הספר החדש תואם את העדכונים אשר נעשו בתכנית הלימודים באזרחות בשנת 2011.

במשרד מציינים כי "הספר נועד לטפח בקרב התלמידים יחס מכבד ומחויבות כלפי זכויות האדם בישראל, כלפי עקרונות הדמוקרטיה וערכיה, וכלפי זכותו של העם היהודי למדינה יהודית. כמו-כן, הוא נועד  לחזק את המכנה המשותף לכלל התלמידים במערכת החינוך, שעתידים להיות אזרחים בוגרים במדינה, וכן להעניק להם כלים אשר יסייעו לכל אחת ואחד מהם בפיתוח עמדה אישית, באשר לחזונה הרצוי של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

נציין כי לפני כשנה מינה בנט יו"ר חדש לוועדת מקצוע האזרחות, ד"ר אסף מלאך, שהיה בעבר עמית מחקר במכון לאסטרטגיה ציונית ובמרכז שלם.

דגשים מיוחדים בספר החדש אפשר למצוא בפרקים העוסקים בהקמתה של מדינת ישראל שהיא "זכות טבעית של העם היהודי", כלשון הספר. תלמידי התיכון להם מיועד הספר ילמדו על ההצדקה ההיסטורית למדינה לעם היהודי, על הפעילות הציונית, הזכות להימנע מרדיפות, על ההכרה הבינלאומית – כמו גם על הצהרת בלפור ותרומת היישוב היהודי במלחמת העולם השנייה".

בספר דגש מיוחד על הרקע ההיסטורי להקמת מדינת ישראל ועקרונות היסוד שלה - נאמר שם כי העם היהודי ציפה אלפי שנים למדינה משלו.

בספר מודגשים שלושה עמודי יסוד ערכיים עליהם עומדת מדינת ישראל: ישראל היא מדינת הלאום של בני העם היהודי, ישראל היא מדינה דמוקרטית והריבונות עליה מסורה לכל אזרחיה באופן שיוויוני ללא הבדל דת גזע ומין וישראל היא מדינה המחויבת לשמירה על זכויות אדם.