דו"ח: ארגוני שמאל מחנכים את הקצינים

דו"ח של ארגון לביא מגלה כי ארגונים בעלי נטייה שמאלית מחזיקים במונופול על סמינרים וקורסי חובה לקצונה הבכירה בצה"ל.

שלמה פיוטרקובסקי , י' באייר תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

ארגון לביא מפרסם דו"ח ובו חושף את עמדותיהם של הארגונים המעבירים קורסי חובה לקצונה הבכירה בצה"ל.

הקורסים הנקראים 'יעוד ויחוד' הינם קורסי חובה המועברים מדי שנה לכאלפיים קצינים בצה"ל. קבלת דרגת רב סרן מותנית בהשתתפות בקורס. קצינים בדרגות סרן ורב סרן עוברים את הקורסים בארגון בינה, ודרגות סגן אלוף ואלוף משנה עוברים את הקורסים במכון הרטמן.

בדו"ח מצוין כי למרות היותו של מסמך 'יעוד ויחוד' כולל ערכים רבים נראה כי בהשתלמויות של מכון הרטמן וארגון בינה בוחרים להדגיש נושאים מסוימים בלבד, וכך מתוארת באתר מכון הרטמן התוכנית המיועדת לקצונה הבכירה של צה"ל:

"זהות יהודית, מוסר, כבוד האדם, טוהר הנשק ואחריות – הם הערכים שעומדים במרכז הסמינר צפים ועולים לדיון מתוך דיאלוג".

בלביא מכנים את מונופול הארגונים על הקורסים כשיטה ל"חינוך מחדש" לקציני צה"ל, ומציינים כי גם ארגון בינה נתמך בידי הקרן החדשה לישראל (נכון לשנת 2014) וכי גם מכון שלום הרטמן נתמך בעבר על ידי הקרן החדשה לישראל.

בדו"ח מובא ציטוט של דניאל הרטמן ראש מכון הרטמן בראיון שהעניק לאחרונה ב'ידיעות אחרונות', ובו התייחס לראש הממשלה נתניהו ולחברה בישראל: "הלוואי שהבעיה שלנו הייתה רק נתניהו. אז כן, ביבי חי בגרמניה של 1938, אבל האתגר שלנו הוא חינוכי, לטפל בשורשים החולים בחברה". במהלך אותו ראיון קרא הרטמן ליהודים לחגוג את חגי המוסלמים והוסיף שהגיע הזמן להכריז על "מלחמת תרבות".

עמית מחקר במכון שאף אחראי על העברת הקורסים לקצינים הוא פרופסור אבי שגיא שקרא לאחר מבצע "עופרת יצוקה" להקמת וועדת חקירה לבחינת הטענות כנגד פעילות צה"ל בלחימה ברצועה. "אם צה"ל והרשויות נמנעים מחקירה, עלינו, האזרחים, לתבוע זאת מהם. אם יתמידו בסירובם – יש למצוא דרך שבה יחברו אנשים נקיי דעת, שיבדקו את הטעון בדיקה", כתב במאמר ב"הארץ".

ארגון בינה אף הוא מזוהה בקצה השמאלי של המפה הפוליטית. בין המלמדים בו נמצא ליאור טל, לשעבר חבר בוועידת מר"צ ומנהל נוער מר"צ. במאמר שפרסם באתר ווינט כתב: "הכפפת האדם לסמכות של רבנים ופוסקים היא מסוכנת ופסולה... השיעור שלימדו אותי הזוועות – לעולם אין לו לאדם להכפיף עצמו לחלוטין לסמכות כלשהי, בין אם זה אל, אדם או מדינה. אין סמכות קדושה".

ניר ברוידא, ראש "הישיבה החילונית" והסמנכ"ל של ארגון בינה גם הוא אינו מסתיר את עמדותיו. במאמר שפרסם באתר ווינט הוא מאשים את הציונות הדתית והרבנים ברצח רבין: "רצח רבין לא בוצע על ידי יגאל עמיר בלבד. רבין נרצח על ידי ציבור שלם של רבנים, מנהיגי ציבור, מורים ומחנכים שהוציאו עצמם מהמשחק הדמוקרטי, והכשירו את הקרקע לתפיסה ששמה את ההלכה ואת הדת (באופן המוטעה שבו הם תופסים אותה) מעל לדמוקרטיה הישראלית ולערכיה, כפי שעוצבו על ידי אבותינו הציוניים וממשיכי דרכם בדמותו של רבין... אנחנו עדיין מחכים שיעמוד הציבור הזה על מנהיגיו, וירחץ את ידיו בדם העגלה הערופה אשר על מדרגות הכיכר. עד אז, לא נשכח ולא נסלח!"".

מורה נוספת בבינה היא לאה שקדיאל מארגון השמאל הקיצוני נשות ווטש, ובלביא מדגישים כי חלק מאנשי הצוות בבינה ובהרטמן חופפים.

נציין כי ההתקשרות של שני הארגונים אלו עם צה"ל מתבצעת באמצעות מכרז.

עו"ד דורון ניר צבי מארגון לביא אומר בתגובה: "מתברר שהתמנון רב הזרועות שנקרא הקרן החדשה לישראל על זרועותיו השונות ועמותות הממומנות על ידו מעבירים קורסים בצה"ל לקצונה הזוטרה ומעלה. בקורס מסבירים כמה עם ישראל שווה לשאר העמים ושמדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה. לא יתכן שבזמן שדוחקים את "תודעה יהודית" מצה"ל, ארגונים המזוהים עם מר"צ ושמאלה, מעבירים קורסים לקצינים, עם שוק דעות מאוד מצומצם פוסט ציוני ורדיקלי שמשום מה רק הוא נמצא בשטח".

מדובר צה"ל  נמסר בתגובה, "המכונים המוזכרים בכתבה פועלים על פי נהלי צה"ל וחיל החינוך ללא כל עיסוק פוליטי. בפני קציני צה"ל מופיעים מגוון מרצים העוסקים בשאלות של זהות ומציגים את מגוון העמדות בחברה הישראלית ללא עיסוק פוליטי, מתוך תפיסת צה"ל כצבא ממלכתי".

גורם צבאי המעורה בפרטים ציין, "המרצים במסגרת מכון הרטמן כפי שמוגדר במכרז, הינם קצינים במילואים וביניהם יעקב קסטל שכהן כרמ"ח חינוך ומתאים להוביל את הפרויקט. קסטל אינו משמש כיועצו האישי של קח"ר. מכון בינה ומכון הרטמן אשר פועלים במסגרת קורס 'מחצבי"ם' הינם ארגונים חינוכיים ותיקים אשר עמדו בקריטריונים ברורים ומפורטים בהתאם להנחיות משרד הביטחון. התוכניות 'יעוד וייחוד' ו'מחצבי"ם' הינן תוכניות צבאיות ותיקות למפקדים בכירים, הפועלות למעלה מעשור במתכונת צבאית מלאה כאשר כל אחת מהתכניות מובלת על ידי קצינת חינוך ותיקה, מאושרת באופן פרטני ע"י קצין חינוך ונוער ראשי ומפוקחת ע"י מנגנוני בקרה שמוודאים כי קיימת הלימה לתפיסה ממלכתית של צבא במדינה יהודית דמוקרטית. המרצים המופיעים בתוכנית מאושרים ומפוקחים ע"י מפקדת היחידה. ההתבטאויות כפי שמוצגות בכתבה לא נאמרו במסגרת הקורסים שכן בצה"ל לא מועברים תכנים ע"י גורמים פוליטיים בנושאים פוליטיים. כלל התשלומים המועברים לארגונים אשר מפעילים את התוכניות הינם בהתאם לתעריפי המכרז ונמצאים בהלימה מלאה לשירותים הניתנים לצה"ל".