'תרמנו די למולך ההריסה'

הרב דרוקמן דוחה את אפשרות העתקתו של הישוב עמונה וקובע: זה הרס זדוני לשם הרס. אין כאן צדק. הרי הערבי לא יבנה שם. למה להרוס?

שמעון כהן , י' באייר תשע"ו

למה להרוס? הרב דרוקמן
למה להרוס? הרב דרוקמן
צילום: חזקי ברוךטוען....

עשרות מרבני הציונות הדתית חתמו על כרוז הקורא להסדרת הישוב עמונה ומביע תמיכה בעמדתם של התושבים השוללים כל מו"מ להעתקת הישוב לאתר חלופי.

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מראשי הרבנים החתומים על הכרוז, למהלך ההרס הצפוי להתרחש עד סוף שנת 2016, על פי הוראת בג"ץ.

בפתח הדברים נשאל הרב אם אכן אין מקום לפשרה כלשהי, אולי בדמותה של העתקה לאתר חלופי. תשובתו של הרב דרוקמן נחרצת: "למה? למה לעבור למקום אחר? הרי אנשי עמונה לא נישלו אף אחד ממקומו. את מה שבנו בנו שם בתמימות ובהבנה שניתן לבנות שם. כיום יש טוענים שמדובר באדמה פרטית - אני לא מתמצא בפרטים - אבל ריבונו של עולם, מה זה אדמה פרטית? אחרי שיחריבו את המקום הערבי הזה ייקח את האדמה משם או יבנה שם? האם מישהו מעלה על הדעת שהוא יבנה שם? הרי זה הרס לשמו, רק להחריב".

מוסיף הרב דרוקמן ואומר כי אם יוכיח הערבי בעלות על הקרקע ונקבל את טענותיו הרי ש"צריך לתת לו פיצוי כספי מלא ושלא יהיה מופסד ויוכל לקנות אדמה במקום אחר", אך להרוס את המקום אין כל סיבה. "זה הרס לשמו. זה צדק? למה להרוס? מי ירוויח מההרס?"

להערכתו של הרב דרוקמן מאחורי הדרישה להרס המקום לא עומדת שאיפת צדק אלא הרצון לראות את המשפחות מפונות ואת המקום הרוס. "מתגנב לעניין רצון זדוני להרוס, להרוס, להרוס. למה לתת יד להרס הזה?".

עוד נשאל הרב דרוקמן אם אינו סבור שהקמת ישוב גדול יותר באזור שילה לא תגרום לארגוני השמאל העומדים מאחורי העתירות להרס ישובים לנטוש את דרכם. "אדרבה, אם אפשר להקים ישוב נוסף יבורכו המקימים. צריך לבנות את הארץ כולה. יש מצוות עשה של ישוב ארץ ישראל, אבל למה להרוס? כדי שכמה מ'לא אוהבינו' ייהנו מזה שהורסים אצלנו? זה אבסורד! אם זה היה מקום ראשון ולא יודעים מה לעשות.. אבל זה לא המקום הראשון שקורה כך. המדינה הייתה צריכה להסדיר את המקום הזה ולבצע את דו"ח אדמונד לוי. למה הוא לא מבוצע? הרי הממשלה הטילה על הוועדה לקבוע את הדברים ולהציע, ויש הצעה חלופית טובה לכל הצדדים במובן האמיתי ולא במובן הזדוני של להרוס".

ואם אותו ערבי הטוען לבעלות טוען שרצונו בהרס המקום ולא באדמה ואיש לא יאמר לו מה טוב עבורו? "בוודאי. הערבי הזה היה שמח גם אם היה יכול להרוס את תל אביב. למה אנחנו צריכים לשחק לידיו? כי הוא אומר?".

"למה להרוס? הרסנו כבר מספיק. מספיק תרמנו למולך ההריסה", אומר הרב דרוקמן ולקראת סוף הדברים הוא נשאל אם לטעמו הפוליטיקאים של הימין והציונות הדתית עושים כל שבכוחם כדי למנוע את הרס עמונה, או שמא האופציה של הקמת ישוב חלופי מהווה עבורם סולם לרדת בו מעץ ההתנגדות. "אני לא מתמצא בעניין. אני מניח שנציגי ההתיישבות רוצים את הטוב ביותר ופועלים למען הטוב ביותר. אני אומר רק את דעתי שלי. יש לחפש פתרון חיובי ולא פתרון של עקירת התושבים. הפתרונות החיוביים קיימים".