מה קורה עם ז´אן אלרז - 13/08/02

פרשיית מעצרו של ז'אן אלרז, רוצחו של רכז הביטחון של קיבוץ מנרה יצחק קברטץ ז"ל, היא פרשה משפטית מוזרה שנעלמת מעיני הציבור.

הפרשה זכתה לפני כשנה וארבעה חודשים לפרסום מקיף, אולם מאז ירדה הפרשה מן הכותרות ופסק משום מה העיסוק הציבורי בה. מקיבוץ מנרה נמסר לכתבנו כי מהמעקב שלהם אחר קצב התקדמות החקירה עולה כי לא מתקדם בחקר הפרשה כלום. לטענתם קוימו ישיבות אחדות ש

, ה' באלול תשס"ב

פרשיית מעצרו של ז'אן אלרז, רוצחו של רכז הביטחון של קיבוץ מנרה יצחק קברטץ ז"ל, היא פרשה משפטית מוזרה שנעלמת מעיני הציבור.

כזכור, לאחר שרצח אלרז את קברטץ, גנב עשרות כלי נשק מנשקיית קיבוץ מנרה והעבירם, תמורת תשלום, לאנשי כוח 17 של ערפאת, ולגורמי חבלה וטרור אחרים.

הפרשה זכתה לפני כשנה וארבעה חודשים לפרסום מקיף, אולם מאז ירדה הפרשה מן הכותרות ופסק משום מה העיסוק הציבורי בה. מקיבוץ מנרה נמסר לכתבנו כי מהמעקב שלהם אחר קצב התקדמות החקירה עולה כי לא מתקדם בחקר הפרשה כלום. לטענתם קוימו ישיבות אחדות של בית המשפט, אך אלה התנהלו בדלתיים סגורות בשל ענייני ביטחון ועל פי דרישות השב"כ. בישיבות אלה נשמעו עדויות ראשוניות בלבד. לדעתם של אנשי הקיבוץ, בינתיים הלך העיסוק הציבורי במשפט והתמוסס.

בפרשיית גניבת הנשק שארעה בחודש מרץ 01' נעצרו עם אלרז גם שותפיו, ארבעה מתושבי הכפר סאלם, האחים מחמוד, מוחמד ואחמד אבו באכר ועאוני חילמי ריפאעי. בין אלרז לארבעה נקבעו קודים לתיאור כלי הנשק והתחמושת אותם ביקשו לגנוב. מחמוד אבו באכר ואלרז תכננו לחלק ביניהם את התשלום אותו אמורים היו לקבל עם מכירת הנשק לגורמי הטרור. כמו כן, העביר אלרז למשפחת אבו באכר נשק שלטענתו נשאר ברשותו מתקופת שירותו בלבנון.

בחקירתו הראשונית הודה אלרז בכל המיוחס לו בעבירות הקשורות לנשק, אולם באשר לרציחתו של קברטץ טען אלרז כי מדובר ב'תאונה' כהגדרתו.

ע"פ כתב האישום, בכדי להצליח בכוונתו לגנוב את הנשק בנשקיית מנרה רכש את אמונו של קברטץ, רכז הביטחון של הקיבוץ, ואנשי ביטחון נוספים. במרץ 01' נפגשו אבו באכר ואלרז בצומת יפתח. משם נכנסו לקיבוץ ותחת איבטוחו של בן אחר למשפחת באכר פרצו לנשקייה וגנבו ממנה 58 רובי M-16 ומחסניות רבות. מאוחר יותר כשפגש אלרז את קברטץ בדרך כורכר צדדית ירה בו למוות. כבר בערב הרצח העביר אלרז חלק מהנשק לגורמי טרור ברש"פ, ובתמורה קיבל למעלה מ-340.000 שקלים.

במסגרת עדותו טען אלרז כי קברטץ היה שותף לתכנוני גניבת הנשק ואף היה אמור לקבל סכום נכבד מהתשלום שיתקבל עם מכירתו, ואולם ויכוח שניטש בין שניהם הביא בסופו של דבר למותו. דבריו אלה של אלרז נשללו מכל וכל כבר בשלב ראשוני של העדויות במשפט.

בימים הראשונים למעצרו פורסם עברו העשיר ביחידות מודיעין מסווגות ושב"כ, במסגרת היחידה לאבטחת אישים. אלרז עצמו דאג להעביר מידע על כך שידיו "אינן נקיות מדם". לדבריו, "בשנים שבהן שירתתי בכוחות הביטחון הרגתי לפחות 80 איש במו ידי, אבל מעולם לא פגעתי במישהו שלא במסגרת תפקידי". על פי פרסום באתר "וואלה" מ-22.4.01 ביקר ראש השב"כ אבי דיכטר באותם ימים בתא מעצרו של אלרז, אולם פרטים על תוכן שיחתם לא נמסרו.

בעקבות חקירתו של אלרז, נפתחו תיקי רצח עלומים אחרים. המכנה המשותף לאותם תיקים הוא קרבה גיאוגרפית או עניינית לפעילותו הביטחונית או המקצועית של ז'אן אלרז. כמו כן, נבדקה באותה תקופה האשמה שעל פיה גנב אלרז כלי נשק נוספים, ובהם גם נשק כבד.

במסגרת מבצע "חומת מגן" איתרו כוחות הביטחון כלי נשק שמקורם בנשקיית הקיבוץ מנרה.

בתקופת מעצרו של אלרז פרסם העיתון 'הארץ' כי נשיא המדינה לשעבר, מר עזר ויצמן, מחק עבירות של הברחת רכוש מלבנון שביצע אלרז. "הריני מקצר את תקופת ההתיישנות והמחיקה שחלות על הרשעתו של ז'אן פייר אלרז מיום 10 באוקטובר 89'", נכתב באישור החנינה.

למרות העובדה שמדובר בפרשה חמורה הן מההיבט הפלילי והן מההיבט הביטחוני, היא נדחקה לשולי ההתעניינות הציבורית מזה למעלה משנה ורבע. בשיחה עם כתב ערוץ 7 אמרה עו"ד אסתר גופר מפרקליטות מחוז הצפון, המנהלת את התביעה נגד אלרז, כי הימשכותה של החקירה הינה תקינה והגיונית לחלוטין. באשר לאורך תקופת מעצרו של אלרז, אמר לכתבנו דובר המחוז הצפוני של המשטרה כי אינו רואה בכך כל בעיה שכן טרם חלפה שנה שלמה מיום הגשת כתב האישום.

לדברי משפחתו של קברטץ, קצב הדיונים בבית המשפט איטי. בכל חודש התקיימה ישיבה אחת ובימים אלה מצוי בית המשפט בפגרה עד לחודש ספטמבר. בחלק נכבד של הדיונים מנע השב"כ מהמשפחה להיות נוכחת באולם הדיונים "מטעמי ביטחון". "הקצב בלתי סביר. מה שנותן תחושה של חוסר אונים כי אין אפשרות לדחוק באף אחד". דברי משפחתו של קברטץ.