אחרי 8 שנים: מזכ"צ חדש לנשיא ריבלין

בטקס מרגש וחגיגי נכנס לתפקידו המזכיר הצבאי החדש של נשיא המדינה, אל''מ בועז הרשקוביץ, שמחליף את תא"ל חסון חסון.

חזקי ברוך , כ"ג באייר תשע"ו

המזכ"צ היוצא חסון, פרס ואיזנקוט
המזכ"צ היוצא חסון, פרס ואיזנקוט
צילום: מארק ניימן, לע''מ

בטקס מרגש וחגיגי נכנס היום (שלישי) לתפקידו המזכיר הצבאי החדש של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, אל״מ בועז הרשקוביץ.

ריבלין והנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס נפרדו מהמזכיר הצבאי בשמונה השנים האחרונות, תא״ל חסון חסון, אשר סיים את תפקידו והוא ממשיך בשירותו הצבאי במסגרת המטה לביטחון לאומי.

המזכיר הצבאי בבית הנשיא הוא חוליית הקשר בין בית הנשיא ומערכת הביטחון על כל זרועותיה: הצבא, השב״כ, המוסד, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר. הוא אמון על עדכוני הנשיא בתמונת המצב הביטחונית ועל מפגשיו עם גורמי הביטחון המגיעים אל בית הנשיא ובביקוריו של הנשיא בשטח, ביחידות השונות של כל גופי הביטחון.

בטקס השתתפו בכירי צה״ל ומערכת הביטחון, נכבדי העדה הדרוזית, עובדי בית הנשיא לאורך השנים ובני משפחותיהם של המזכיר הצבאי הנכנס והיוצא.

"להיות מזכירו הצבאי של נשיא מדינת ישראל משך שמונה שנים זו משימה מורכבת- עוד יותר של שני נשיאים", אמר ריבלין. ''היא דורשת רגישות, תבונה יוזמה אמינות. דיסקרטיות ויכולת להבין ולקרוא מהלכים קדימה''.

"בשמי, ובשם הנשיא פרס, אני יכול לומר שזכינו למזכיר צבאי שהוא גיבור ישראל- תפארת בנינו ומפקדינו. אחד מלוחמיה הטובים של המדינה, אבל גם אחד האנשים המצוינים שלה. לוחם שהוא קודם כל בן אדם, קצין וג'נטלמן. איש של אנשים, אמיץ, חכם, צנוע. אני יודע כמה מהלכים הגית, יזמת וראית מבעוד מועד".

צילום: מארק ניימן, לע''מ

בטקס נשא דברים מרגשים גם הנשיא התשיעי שמעון פרס אשר בירך את חסון בצאתו ואת בועז בבואו: ״אתה חסון, היית בשבילי המייצג הטוב ביותר של הביטחון. דייקן, לוחם ללא חת ויחד עם זה מחפש את השלום והפשרה. תמיד עם אוזן כרויה, עם אהבה אמיתית לצבא. אוהב המדינה אמיתי.

''היית לי לעזרה שלא צפיתי גם בעניינים מדיניים, היית שגריר מיוחד בין יהודים וערבים מבלי לפגוע באף אחד ובכך היית שירות אדיר למדינה. אני כל כך שמח לשמוע את דברי הנשיא שדבריו הם שיקוף מלא של דעתי עלייך", הדגיש פרס.

המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית שייח מואפיק טאריף נשא דברי ברכה והצלחה לתא״ל חסון, ״חסון, הפכת להיות גאוות כולנו. שירתת תחת שני נשיאים, עשית עבודתך בשקט באופן אמיץ ואמין. כשנבחרת לכהן בתפקיד זה, עברך הצבאי והצטיינותך הביאו לבחירתך. תפקיד המזכ״צ כולל אחריות וייצוגיות אין לנו ספק שייצגת את צה״ל בכבוד גדול. אנו בני העדה גאים בך''.

הרמטכ״ל רא״ל גדי איזנקוט ברך את הקצינים ואמר כי ״הטקס המרשים והצנוע הזה הוא ביטוי לקשר המיוחד של בית הנשיא עם מערכת הביטחון וביטוי לאיש המיוחד שביצע את התפקיד הזה במשך שמונה שנים.

''ראינו אותך במיטבך- בראייה אסטרטגית רחבה, בהבנה מודיעינית מעמיקה, בהבנה מבצעית חדה ובעיקר ביכולת אנושית להבחין במצבים. אני מאחל לך הצלחה גדולה ומההיכרות איתך אני יודע שתיכנס במלוא המרץ למועצה לביטחון לאומי ותתרום את התרומה הייחודית שלך", הוסיף הרמטכ''ל.

המזכיר הצבאי היוצא, תא"ל חסון, סיכם את שנותיו בבית הנשיא. "לא פשוט לסכם 8 שנים בכמה משפטים. נפלה בחלקי זכות יחידה במינה לצקת מים על ידיהם של שני נשיאים. שניהם מעוררי השראה. כל אחד בדרכו הוא. כל אחד בסגנונו הוא. ברמה האישית תפקיד המזכיר הצבאי לנשיא היה עבורי יציאה מעולם הצללים אל משכן האור. מן העולם החשאי ואפוף המסתורין אל הפרוזדור המרכזי והגלוי לעין כל.

''אך במהרה הבנתי שהערכים, הכלים, והתכונות עליהם חונכתי וגדלתי, ושאותם רכשתי ביחידה, ישמשו אותי במלוא התנופה גם במשכן החשוף: היוזמה, התעוזה, היצירתיות, החתירה למגע, ראיית ההזדמנויות ומיצוי הפוטנציאל מכל אתגר ואתגר".

חסון הודה לריבלין על תמיכתו בעדה הדרוזית ואמר: "אני גאה בשורשיי. אני חש גאווה גדולה, עמוקה וטבעית על המקום ממנו אני מגיע. אני גאה על התרומה המשמעותית של העדה למדינה, וגאה על האופן שבו מדינת ישראל רואה את בני העדה. זאת ראיתי ביתר שאת במסגרת עבודתי בבית הנשיא, ובפרט אותך הנשיא ריבלין, שלא מפספס לרגע כל הזדמנות בכדי להעלות את קרנה של העדה הן בתוך מדינת ישראל והן בזירה הבינ"ל.

''נשיאים יקרים, ריבלין ופרס. אני מודה לשניכם מקרב לב על האמון המלא שנתתם בי, על התמיכה והעבודה המשותפת. על העצמאות והגיבוי, לאורך כל הדרך", הוסיף חסון.

המזכיר הצבאי הנכנס, אל"מ בועז הרשקוביץ, אמר: "עומד אני כאן היום נרגש, גאה על הזכות ונכון לקבל את תפקיד המזכיר הצבאי של נשיא מדינת ישראל. כבוד הנשיא, זוהי זכות גדולה עבורי לעבוד עם אדם שחרט על דגלו את אחדות העם ופועל לכך כל יום הלכה למעשה.

''28 שנות שירות של פיקוד ועשייה מבצעית מתכנסות היום לירושלים, זו הזדמנות גדולה עבורי להמשיך לשרת, לתרום ולהיות שותף בעיצוב תהליכים כלל מערכתיים חשובים למען עתידה של מדינת ישראל. למרות שזהו שינוי לא קטן עבורי, אני רואה בכך המשך ישיר ומשמעותי לעשייה ולשירות שלי כמפקד בצה"ל", דברי הרשקוביץ.