18 חודשי מאסר למפיץ תוכנת "אגרון"

מאיר ליוור הורשע בפגיעה בפרטיות ושיבוש מהלכי משפט לאחר שהפיץ נתונים ממרשם האוכלוסין על אזרחי ישראל.

עדו בן פורת , א' בסיון תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

בית משפט השלום בתל אביב גזר 18 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 100 אלף שקל על מאיר ליוור, שהודה והורשע בעבירות של פגיעה בפרטיות ושיבוש מהלכי משפט בפרשת גניבת מרשם האוכלוסין של מדינת ישראל.

ליוור הודה שהקים אתר אינטרנט והפיץ באמצעותו קישורים שאיפשרו לראשונה גישה רחבה להורדת תוכנת ה"אגרון" שהכילה את נתונים ממרשם האוכלוסין בצורת מאגר מידע ממוחשב הכולל עשרות שדות נתונים על אודות כלל אזרחי ישראל, לרבות קטינים ואזרחים שנפטרו.

מדובר בפגיעה בפרטיות בהיקף הנרחב ביותר שניתן להעלות על הדעת, שלה נלוות השלכות חמורות מאוד על הגנת המידע האישי של אזרחי מדינת ישראל, וכן השלכות כלכליות וביטחוניות ישירות ועקיפות.

במסגרת הפרשה הורשעו שישה נאשמים בעבירות של פגיעה בפרטיות ועבירות נוספות, כאשר ארבעה מהם כבר נשפטו ונידונו לעונשים של עבודות שירות ומאסר בפועל, כל אחד לפי חלקו בפרשה, ונאשם נוסף הורשע בבית המשפט וממתין לגזר דינו.

ליוור הוא שהעלה את הקישורים לתוכנת האגרון ביוני 2007 לרשת האינטרנט וגרם להפצתה הרחבה בארץ ובעולם. הוא אף צירף לקישורים מדריך למשתמש וקרא לציבור להוריד את התוכנה ואת כל המידע אודות אזרחי המדינה.

את כל זאת עשה תחת פרטים כוזבים (כינה עצמו "ארי") ותוך שימוש באמצעים טכנולוגיים להסוואת זהותו. במסגרת הפרשה, הוצא ממשרד הרווחה שלא כדין גם מאגר האימוץ של מדינת ישראל.

השופטת הדסה נאור קיבלה את עמדת הפרקליטות, לפיה עונשי המאסר שייגזרו על ליוור בגין כל אחת משתי העבירות – פגיעה בפרטיות (ריבוי עבירות) ושיבוש מהלכי משפט – ירוצו במצטבר זה לזה, משום שמדובר במעשים נפרדים ובערכים מוגנים אחרים.