לקראת החופש: מתרגלים איתור נעדרים

אלפי בקשות מתקבלות מדי שנה אצל הארגונים המתמחים בכך, לנסות ולאתר נעדרים. ארגון אלו"ן ערך השבוע תרגיל ארצי ביער בן שמן.

ניצן קידר , ד' בסיון תשע"ו

הפעילים במהלך תרגול איתור הנעדרים
הפעילים במהלך תרגול איתור הנעדרים
צילום: יח"צ

מדי שנה מתקבלות בישראל כ-4,000 קריאות על נעדרים. כך מגלה אביתר אלבאז, יו"ר ארגון אלו"ן לאיתור נעדרים, שערך השבוע תרגיל ארצי לאיתור נעדרים ביער בן שמן.

עשרות המתנדבים, המגיעים מכלל המגזרים ומכל רחבי הארץ תרגלו תגובה למספר מצבים - ביניהם איתור נעדרים, חילוץ מטיילים שנתקעו בשטח והגשת עזרה ראשונה במקומות בלתי שגרתיים.

אלבאז סיפר לערוץ 7, "אנחנו נמצאים ערב החופש הגדול של התלמידים. הילדים ובני הנוער מנצלים את החופשה הארוכה להתאווררות, הטענת מצברים, בילויים ומפגשים חברתיים, אבל החופש הגדול גם טומן בחובו לא מעט התמודדויות ומצבים מורכבים. למשל, בני נוער שיוצאים לטייל בשטח אבל נתקעים בלי יכולת להתקשר עם הסביבה הקרובה".

לדבריו, "החופש הגדול מביא אתו גם מצבי קיצון של בני נוער שמסיבות אישיות או בעקבות לחץ חברתי החליטו חלילה לפגוע בעצמם - ולאור זאת, החלטנו לקיים את התרגיל השנתי שלנו סמוך לחופש הגדול, בעיקר כדי לרענן נהלים ולשפר כל הזמן את יכולות הביצוע שלנו".

התרגיל אמנם דימה מצבים הקשורים לבני נוער אך עסק בכל נושא החילוץ והאיתור. "כמות הבקשות לאיתור נעדרים גדולה מאוד. ישנם לא מעט פגועי נפש, מבוגרים וחולי אלצהיימר שנעדרים מידי יום. לשם כך אנו פועלים בשטח, למנוע מקרי התאבדויות או היעדרויות ארוכות-טווח".