לוחם קומנדו יהודי מועמד לתפקיד המושל

אריק גרייטנס, בעל עיטור גבורה ותואר דוקטור מאוקספורד, הוא המועמד הרפובליקני למשרת מושל מדינת מיזורי.

גיא כהן , כ"ט בתמוז תשע"ו

לוחמי הקומנדו הימי של ארה"ב
לוחמי הקומנדו הימי של ארה"ב
צילום: רויטרס

אריק גרייטנס, יהודי ששירת בקומנדו הימי של חיל הים האמריקאי (ה-SEALS), ניצח בפריימריז ונבחר להיות המועמד הרפובליקני למשרת מושל מדינת מיזורי, בבחירות שייערכו בנובמבר.

גרייטנס שירת בעיראק מ-2003 ועד 2007 וקיבל שבעה עיטורים צבאיים, כולל עיטור "כוכב הארד" (Bronze Star) שמוענק בגין גבורה ו"הלב הסגול" (Purple Heart) שניתן בגין פציעה בקרב. הוא הביס שלושה יריבים בפריימריז שנערכו ביום שלישי.

המושל הנוכחי הוא דמוקרט אך הוא מנוע מלרוץ שוב לאחר ששירת שתי קדנציות, וגרייטנס יתמודד מול דמוקרט אחר, התובע הכללי, כריס קוסטר. לגרייטנס תואר PhD מאוניברסיטת אוקספורד והוא בוגר מילגת רודז היוקרתית. הוא חיבר ארבעה ספרים, כולל אוסף של מכתבים מפיחי-תקווה לחבר מיחידת ה-SEALS שסבל מתסמונת פוסט-טראומטית.

בראיון ל"פורוורד" אמר גרייטנס כי הוא "גאה להיות יהודי" וכי הוא רואה בכניסה לפוליטיקה יישום הרעיון של תיקון עולם. הוא אמר שאנשים "קיבלו אותי כרפובליקני יהודי בצורה חמה שלא תיאמן". סוכנות JTA דיווחה שהוא גדל בסנט לואיס וכי נהג ללכת לבית הכנסת הרפורמי "בני אל".

מועמד רפובליקני אחר לתפקיד מושל מיזורי, טום שווייך, התאבד בחודש פברואר, 2015, זמן קצר אחרי שאמר לעתונאים שחברי מפלגה מלחשים מאחורי גבו כי הוא יהודי, כדי לפגוע בסיכוייו בקרב המצביעים הנוצרים האוונגליסטים. שווייך היה נוצרי אך סבו היה יהודי.