תקרית בין ישראל ללבנון באולימפיאדה

רגע לפני יציאתם לטקס הפתיחה הרשמי של המשחקים האולימפיים, התברר לחברי המשלחות הישראלית והלבנונית כי הם יחד באוטובוס

נרי וייס , ב' באב תשע"ו

המשלחת הישראלית בריו בטקס הפתיחה
המשלחת הישראלית בריו בטקס הפתיחה
צילום: רויטרס

מי אמר שאין ערבוב בין הפוליטיקה לספורט? תקרית חמורה אירעה בלילה שבין שישי לשבת בכפר האולימפי שבריו, רגע לפני טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בעיר.

התקרית החלה כשחברי המשלחת האולימפית של ישראל עמדו לצאת לטקס הפתיחה באצטדיון המראקנה, לשם היו צריכים לצאת באוטובוס אחד יחד עם חברי המשלחת הלבנונית. הלבנונים שעלו ראשונים להסעה, סירבו שהישראלים יעלו וחסמו את עליית המשלחת הישראלית בגופם.

שייט העבר אודי גל ומי שמאמן את נבחרת השייט של ישראל סיפר על האירוע בחשבון הפייסבוק שלו. "הנבחרת האולימפית של ישראל מתכוננת לעלות על האוטובוס לטקס הפתיחה. יצא שהאוטובוס הוא בשיתוף עם נבחרת לבנון. חברי נבחרת לבנון, ברגע שהבינו שהם יחד עם נבחרת ישראל, ובראשם ראש המשלחת שלהם, פנו לנהג ודרשו לסגור את הדלת".

"המארגנים ניסו לפזר אותנו באוטובוסים אחרים, מה שלא ייתכן ביטחונית וייצוגית. התעקשתי והתעקשנו שנעלה לאוטובוס המיועד ובמידה והלבנונים לא רוצים הם מוזמנים לרדת. נהג האוטובוס פתח את הדלת אך הפעם ראש המשלחת הלבנונית חסם בגופו את המעבר והכניסה. המארגנים ניסו למנוע תקרית בינ"ל ופיזית ושלחו אותנו הצידה להסעה מיוחדת. בושה!! איך ייתכן שנותנים לדבר כזה לקרות ועוד בערב פתיחת המשחקים האולימפיים? האם זה לא הפוך ממה שהאולימפיאדה מייצגת ופועלת כנגד, תופעות והפליות שכאלו?! איני יכול לתאר את ההרגשה שלי.. אני נסער ובשוק מהארוע!!".

בתקשורת הערבית עסקו בתקרית בהרחבה כשהכתירו את ראש המשלחת הלבנונית שחסם בגופו את עלייתם של חברי המשלחת הישראלית, כגיבור.

לעיתון א'-נהאר הלבנוני סיפר ראש המשלחת הלבנונית, סלים אל-חאג' ניקולא, על האירוע מנקודת מבטו: "ישנם יותר מ-250 אוטובוסים האחראיים להעברת המשלחות מהכפר האולימפי לטקס הפתיחה. אחרי שעלינו לאוטובוס מספר 22 השייך למשלחת הלבנונית, הופתענו שהמשלחת הישראלית התקרבה והתכוונה לעלות לאותו האוטובוס. באותו הרגע ביקשתי מהנהג לנעול את הדלת, אבל המדריך שהתלווה למשלחת הישראלית אסר עליו לעשות כך. בשלב זה נאלצתי לעמוד בפתח הדלת כדי לחסום אותה ולמנוע מחברי המשלחת הישרלית להיכנס. חלק מהם ניסו להיכנס בכוח וליצור בעיות".

לטענתו של ראש המשלחת הלבנוני, חברי המשלחת הישראלית עשו בכוונה. "יש להם אוטובוס משלהם, כמו שיש לכל המשלחות. מדוע הם התעקשו לעלות על האוטובוס של המשלחת הלבנונית?"

גילי לוסטיג, מנכ"ל הוועד האולימפי של ישראל, התייחס גם הוא לאירוע החמור כשאמר, "התקרית מאחורינו. בוועדה המארגנת התנצלו מעומק הלב על מה שקרה. יצא ככה שהיינו יחד עם לבנון, אנחנו התכוונו לעלות ואז נחסמה לנו הדרך. אם בהמשך מישהו מהוועד האולימפי הישראלי ירצה להגיש תלונה רשמית, זה כבר עניין אחר, אבל כרגע אנחנו יורדים מהסיפור ומתרכזים בדבר האמיתי - התחרויות".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il