סרבן גט, אב שבתו נחטפה, או שניהם?

בג"צ דן בעתירות של עודד גז ושרון בן חיים, ששניהם נחשבים סרבני גט. אולם במקרה בן-חיים, קיים צו אינטרפול נגד האם דווקא.

ערוץ 7 , י' באלול תשע"ו

שרון בן חיים עם הרב אבידן אלקין
שרון בן חיים עם הרב אבידן אלקין
צילום: שרון בן חיים

בג"צ קיים הבוקר (שלישי) דיון בשתי עתירות הנוגעות לסנקציות שננקטו נגד מי שהוכרזו סרבני גט – עודד גז ושרון בן חיים.

השניים הגישו עתירות נגד סנקציות חמורות שננקטו נגדם, הכוללות איסור על הבאתם לקבורה.

מדובר בשני מקרים שונים ובית המשפט הוא שהחליט לאחד את הדיון בעתירות של גז ובן חיים. בתום הדיון אמרה נשיאת בית המשפט, מרים נאור, כי מתן ההחלטה נדחה למועד אחר, לצורך עיון בחומר.

בתי המשפט בישראל ובארה"ב קבעו כי אשתו של בן חיים חטפה את בתם המשותפת לפני כשש שנים, והאינטרפול אף הוציא צו מעצר נגדה. השניים התגוררו בארה"ב והגיעו לישראל לחופשת פסח עם בתם התינוקת ב-2010, אך האם סירבה לשוב לארה"ב והגישה תביעת גירושין נגד האב, שנאלץ בינתיים לשוב לארה"ב לצורך עסקיו.

בית משפט בארה"ב קבע כי על האם להשיב את הבת לידי אביה, אך הרכב בית המשפט העליון בראשות השופטת עדנה ארבל קבע כי בעצם הסכמתו לשאת ולתת עם אשתו, הסכים למעשה האבא למעשיה של אשתו. בית הדין הרבני הגדול בישראל הורה לרב אבידן אלקין, ראש קהילת פייר לון בניו ג'רזי, לנקוט סנקציות חמורות נגד בן-חיים, אך הוא סירב לבצען, והסתמך על פסיקת בית משפט בארה"ב לפיהן הסנקציות אינן תקפות.

בן חיים טוען בתוקף כי אינו מסרב לתת לאשתו גט וכי היא מוזמנת לקחת אותו מידיו בארה"ב. לדבריו, בית משפט בארה"ב אסר עליו לתת את הגט בישראל. נשיאת בית המשפט של מחוז ברגן בניו ג׳רזי, בוני מיזדול, קבעה שרק לבית המשפט בניו ג׳רזי יש סמכות לדון בתיק הגירושין והמשמורת.

עו"ד בתיה כהנא-דרור מארגון "מבוי סתום" התעמתה בנושא הבוקר עם גיל רונן, ראש "תנועת המשפחה", בתוכניתו של קלמן ליבסקינד, "עצם העניין", ברדיו "גלי ישראל".