רבני אמריקה נגד הרבנות הראשית לישראל

הארגון הרבני האורתודוקסי הגדול בארה"ב זועם על הרבנות בשל סירובה להכיר באישורי גיור של אב בית הדין של הארגון הרב גדליה דב שוורץ.

רעות הדר , כ"ב באלול תשע"ו

הרב גדליה דב שוורץ
הרב גדליה דב שוורץ
צילום: יח"צ

'הסתדרות הרבנים דאמריקה' פירסמה בימים האחרונים הודעת גינוי יוצאת דופן נגד הרבנות הראשית לישראל.

בהודעת הגינוי התייחסו בארגון לסירובה של הרבנות הראשית להכיר באישורי גיור של הרב גדליה דב שוורץ, מגדולי פוסקי ההלכה בארה"ב המשמש כאב בית הדין של 'בית הדין דאמריקה', אשר פועל מטעם הארגון, וכאב בית הדין של מועצת הרבנות של שיקגו.

בהודעת הגינוי המדוברת נאמר כי "'הסתדרות הרבנים דאמריקה' מתנגדת בתוקף להחלטות האחרונות של הרבנות הראשית לישראל לדחות את האישורים של דמויות רבניות מובילות בצפון אמריקה בנוגע למעמד של לפחות שני מתגיירים. בזמן שעבדנו בעבר בשיטתיות עם הרבנות בכדי להבטיח את שלמות גיורם של המתגיירים, הצעדים השגויים האחרונים שבוצעו על ידה הובילו להחלטות האלה ואנו עובדים כעת בכדי להפוך אותן".

נשיא הארגון, הרב שלום באום, מוסיף בהודעה, "אנו פתחנו כבר בבדיקה בנוגע לחרפה הזו ואנו דורשים דיווח מקיף על הדרך שדבר כזה יכול לקרות".

עוד נאמר בהודעת הארגון כי "ההחלטה הזו של הרבנות הראשית בולטת במיוחד לאור העובדה שהיא מאתגרת את ההוראות של אחד הפוסקים המובילים, הרב גדליה דב שוורץ שליט"א, המשמש כאב בית הדין של 'בית הדין דאמריקה', תוך זלזול במאמצים הכבירים שעשינו במהלך השנים, לטובתם של המתגיירים, לעבוד עם הרבנות הראשית".

סגן נשיא הארגון, מארק דראטש, מוסיף, "אנו נמשיך לפעול למען המתגיירים שלנו ולעמוד מאחוריהם, תוך תמיכה מלאה בשלמות מעמדם כיהודים. אנו מאמינים שהחובה של 'אהבת הגר' – שמשמעותה אהבה ודאגה לכל הגרים – הינה בעלת חשיבות עליונה ולכן נמשיך לעבוד למענם".

האישורים המדוברים של הרב שוורץ נדחו בשתי הזדמנויות בחודשים האחרונים: בהזדמנות אחת, בסוף חודש מאי האחרון, כאשר בית הדין הרבני בירושלים קבע כי מתגייר שנושא אישור גיור מאת הרב שוורץ יעבור גיור נוסף לחומרא.

בפעם השנייה, בתחילת חודש יולי, מחלקת אישות וגירות ברבנות הודיעה שגיורו של מתגייר נוסף הנושא אישור גיור מאת הרב שוורץ – אף הוא אינו מוכר על ידה. את שני המקרים מייצג ארגון 'עתים', הפועל למען שיפור שירותי הדת בישראל.

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', פנה בנושא בשבוע שעבר במכתב לרבנים הראשיים - בו דרש להכיר באישורים אותם נושאים הגרים. "מציאות זו, בה גרי צדק נדחים ללא כל עילה או הנמקה, גם כאשר הם מחזיקים באישור של אחד הפוסקים החשובים ביהדות התפוצות, שוודאי לא ניתנה על ידו בקלות הדעת, מנוגדת להלכה, לשכל הישר ואינה מתקבלת על הדעת" כותב הרב פרבר במכתבו לרבנים.

'הסתדרות הרבנים דאמריקה', היא הארגון הרבני האורתודוקסי הגדול ביותר בארצות הברית ומהגדולים בעולם. היא נודעת גם בזכות מערכת הכשרות של ה-OU אשר מזוהה עמה.

הכעס הרב הטמון בהודעת הארגון נובע מפרשיית אי ההכרה בגיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, רב קהילת ישורון בארה"ב, אשר משמש אף הוא בתפקיד בכיר בארגון, כסגן נשיא 'בית דין דאמריקה'. כמו כן, הכעס נובע גם מהמאמצים הרבים של הארגון לכונן שיתוף פעולה עם הרבנות.