"נפרדים היום בצער עמוק מאבינו"

משפחתו של שמעון פרס ערכה מסיבת עיתונאים מחוץ לבית החולים תל השומר בו אושפז בשבועיים האחרונים הנשיא לשעבר.

ערוץ 7 , כ"ה באלול תשע"ו

נתניהו עם פרופ' ולדן וחמי פרס
נתניהו עם פרופ' ולדן וחמי פרס
צילום: דוברות

במסיבת עיתונאים שכינסו הבוקר בבית החולים שיבא בתל השומר נשאו דברים חמי פרס, בנו של הנשיא התשיעי ורפי ולדן, חתנו ורופאו האישי, כמו גם מנהל בית החולים בעקבות פטירתו הלילה של שמעון פרס.

חמי פרס פתח ואמר: "אנו נפרדים היום בצער עמוק מאבינו האהוב, ראש משפחתנו, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס. "

חמי התייחס למסירותו ארוכת השנים של אביו למדינה ולעם ישראל ואמר: "אבא נמנה על דור האבות המייסדים של מדינת ישראל. הוא שירת את עמו עוד בטרם קום המדינה, ואת המדינה מיום הקמתה ועד יומו האחרון. לאורך 70 שנותיו בשליחות הציבורית פעל למען המדינה בנאמנות ובמסירות כנשיאה התשיעי, כראש ממשלתה, כשר הביטחון ובעוד שורה ארוכה של תפקידים. אבא נהג לאמר: "גדולתו של אדם כגודל העניין אותו הוא משרת". לא היה לו עניין אחר אלא לשרת את עם ישראל, בו האמין ואותו אהב עד נשמת אפו האחרונה."

בנוסף הודה לצוות הרפואי שטיפל באביו במסירות רבה ושלח מסר של החלמה מהירה לחולים המאושפזים במחלקת הטיפול הנמרץ באומרו: "אני מבקש בשם בני משפחתי כולם, להודות לצוותי הרפואה של המרכז הרפואי שיבא בתל השומר אשר נאבקו בשבועיים האחרונים במסירות, במקצועיות ובנאמנות על חיי אבינו. שומרי החיים הללו היו עבורנו מלאכים עלי אדמות. אנו מבקשים לאחל רפואה שלמה לבני המשפחות היקרות אותן פגשנו מדי יום במסדרונות המחלקה לטיפול נמרץ. אנו מתפללים להחלמתם במהרה.

אנו מבקשים להודות לכל דורשי שלומו של אבא, למי שתמך בנו וחיבק אותנו מקרוב ומרחוק, במילה, במשאלה, בתקווה ובתפילה. חברי משפחה וחברים לדרך, ילדי הארץ ואזרחיה מקטן ועד גדול, אחינו ואחיותינו אשר בתפוצות. עטפתם את אבא שלנו באהבה, ואנחנו יודעים עד כמה הוא אהב אתכם.

בחייו ובמעשיו אבא ציווה לנו את המחר. ציווה שנבנה את עתיד מדינת ישראל בתעוזה ובחכמה. שתמיד נסלול נתיבים לעתיד של שלום. הייתה לנו זכות פרטית גדולה להיות בני משפחתו. אבל אנחנו חשים שהאובדן היום הוא של עם ישראל כולו. הכאב הוא של כולנו."

לאחר סיום דבריו של חמי פרס, נשא דברים רפי ולדן- חתנו של שמעון פרס ורופאו האישי ואמר: "שמעון פרס נפרד מאיתנו ללא סבל. הצוות הנפלא של המרכז הרפואי שיבא נלחם על חיו במלוא העצמה תוך דאגה למנוע ממנו ייסורים ולשמור על כבודו. עד יום האירוע המוחי הוא היה במלוא אונו. לפני עשרה חודשים עבר התקף לב קל ממנו התאושש פלאים. אחריו חזר לפעילות נמרצת כולל נסיעות לדרום אפריקה וקנדה".

ולדן התייחס גם כן לעשייתו של פרס ברחבי העולם וציין: "בפגישות שלו בעולם, חזרנו ונפעמנו גם בשנים האחרונות לראות את גדולי המנהיגים עומדים לפניו כתלמיד בפני רבו וצמאים לשמוע את תובנותיו.

לפני כשעה התרגשנו מאוד לקבל שיחה מהנשיא האמריקאי ברק אובמה אשר חלק איתנו את רגשותיו ואת הערצתו הגדולה לפרס והביע את תנחומיו הכנים והעמוקים למשפחה. לפני שלושה שבועות התלוויתי אליו לנסיעה לכנס בינלאומי באיטליה שהיה עמוס אישים ומדינאים, אנשי רוח, אנשי כלכלה וראיונות לתקשורת. הוא נשא נאום שזכה להערכה אין קץ. בבוקר בו אירע האירוע המוחי הוא נאם במשך שעה ורבע כרגיל, ללא רשימות, בפני תעשיינים ואנשי היי-טק על הנושא החביב עליו: קידום ישראל לכיוון של חדשנות. האמנו כולנו שעוד נכונו לו עלילות. שישראל והעולם עוד עשויים ליהנות מתרומותיו. התרומה הגדולה שתרם ישר אחרי מותו אלה קרניות עיניו שנתרמו להשתלה. חיו נקטעו כשהוא נושא את תשוקתו הגדולה- הדאגה לחיזוק המדינה , לקידום השלום. מורשתו תישאר איתנו."

בתוך כך לשכת הנשיא התשיעי שמעון פרס מפרסמת הודעת אבל מיוחדת ובה נמסר:

לשכת הנשיא התשיעי שמעון פרס מרכינים ראש וכואבים בצער עמוק את לכתו של שמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, ראש ממשלה, שר בממשלות ישראל, חתן פרס נובל לשלום, איש חזון ומעש.

שמעון פרס, מאבותיה המייסדים של מדינת ישראל, העניק לישראל את יכולת ההרתעה וההגנה הביטחונית שלה בשנות הקמתה, עמד בראש חימוש ובניית צה"ל, הקים את הכור בדימונה ואת התעשיות הביטחוניות.

במשך עשרות שנות שירותו למען המדינה, עוד בטרם הקמתה ועד נשמת אפו האחרונה, פעל פרס לקידום שלום אמת בתוך מדינת ישראל ובין ישראל ושכנותיה - ועמד בראש הפיכתה למעצמת טכנולוגיה וחדשנות עולמית שהיא היום- Start-up Nation.

כראש הממשלה הוציא את המשק הישראלי מהמשבר הכלכלי החמור ביותר שידעה המדינה ומאינפלציה של למעלה מ-400% בשנה כשהנהיג את "תכנית הייצוב הכלכלית" והציל את המשק מקריסה. פרס, האמין כי זכותם של כלל יהודי העולם לחיות בישראל, וסייע כראש ממשלה לפתיחת שערי ברית המועצות לעליית יהודי רוסיה לישראל ולקידום "מבצע משה" שבמסגרתו הועלו 8,000 יהודי אתיופיה לארץ, ודחף לשחרורם של אסירי ציון.

כנשיא מדינת ישראל פעל לקידום מעמדה של ישראל בעולם והקים מוסדות לעידוד יזמים ומדענים ישראלים פורצי דרך. בשנים האחרונות גייס משאבים והקים קרנות מחקר באוניברסיטאות הישראליות שתרמו לפיתוח המדע הישראלי פורץ הדרך בתחומים שונים ובראשם חקר המוח, רובוטיקה וננו-טכנולוגיה. ביולי 2016 הניח פרס את אבן הפינה להקמת מרכז החדשנות הלאומי של מדינת ישראל במרכז פרס ביפו יחד עם ראש הממשלה ונשיא המדינה וראה בכך שליחות לדור הצעיר של מדינת ישראל.

בצער רב אנו נפרדים מאחד מגדולי מנהיגי ישראל, שהקדיש את חיו לשירות המדינה ואהב את עם ישראל אהבת נפש. יהי זכרו ברוך.