חוננו: מה עם החתונות במגזר הערבי?

מנכ"ל ארגון חוננו תוקף את החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד פעילי הימין שהניפו כלי נשק לצד תמונות של בני משפחת דוואבשה.

עדו בן פורת , כ"ד בתשרי תשע"ז

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: פלאש 90

מנכ"ל ארגון ''חוננו'' שמואל מידד (זנגי) תוקף את החלטת הפרקליטות להגיש כתבי האישום נגד 13 פעילי ימין בגין הסתה לאלימות או לטרור, בעקבות השתתפותם בחתונת פעיל הימין יקיר אשבל שבמהלכה הונפו אקדחים, רובים וסכינים לצד תמונות של בני משפחת דוואבשה שנרצחו בדומא.

"שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל משקיעים משאבים ציבוריים, כח אדם, והון עתק כמעט ללא הגבלה, כדי להיכנס לאירוע פרטי בו חבורת צעירים רוקדים בצורה שאינה ברת השוואה לחתונות רבות בציבור הערבי בהן מבוצע ירי רב מנשק חם", מזכיר מידד.

לדבריו, ''אנו רואים שפעם אחר פעם מסיתים שייחים ערבים הסתה פרועה הכוללת קריאות מפורשות לרצח יהודים אך קריאות אלו אינן נחקרות. לולא הגשנו תלונות ועקבנו אחר הטיפול בשני שייחים מסיתים כאלו שנידונו לאחרונה למאסר, לא היתה המשטרה נוקפת אצבע לטיפול בהם".

עו"ד אביחי חג'בי שייצג חלק מפעילי הימין הנאשמים בהליך השימוע שנערך להם מסר בתגובה, "מדובר בהחלטה חסרת כל בסיס משפטי. חבל שבפרקליטות המדינה מתקבלות החלטות הנגועות באכיפה מפלה ולא שוויונית. מדובר בתחילת דרך שבסופה, אני סבור, יתברר שהחלטת הפרקליטות שגויה".

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את אחד הנאשמים אמר כי "מדובר בצעד פופוליסטי של הפרקליטות שבד"כ שולחת כתבי אישום בדואר לנאשמים משוחררים, אך הפעם נדמה שהרצון להוציא הודעה לתקשורת גובר על זכויות הנאשמים שראוי היה שיעיינו בכתב האישום ולא יקבלו הודעה טלפונית".

"מן הראוי שבפרקליטות יגישו קודם כתבי אישום נגד משתתפי חתונות באום אל פחם ורהט שלא רק שמנופפים בנשק אלא אף יורים באוויר. בפרקליטות גיבורים על יהודים. תחושה קשה של גזענות ואכיפה בררנית ממשיכה להיות באוויר", הוסיף בן גביר.

כאמור, פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר כתבי אישום נגד 13 פעילי ימין, חמישה מהם קטינים בני 14-17, בגין הסתה לאלימות או לטרור ועבירות נוספות, בעקבות השתתפותם בחתונת פעיל הימין יקיר אשבל שבמהלכה הונפה תמונתו של אחמד דוואבשה בן ה-4 כשהיא דקורה בסכין.

בין הנאשמים - הזמר סיני תור שהופיע בחתונה וביצע את השיר "ייבנה המקדש" בצירוף המילים "ישרף ויתפוצץ המסגד" וכן את השיר "זכרני נא".

חתונתו של יקיר אשבל, תושב יד בנימין, התקיימה בירושלים בחודש דצמבר האחרון, בנוכחות כ-500 מוזמנים.

זמן קצר לפני החתונה, נעצרו מספר חשודים בביצוע הרצח בכפר דומא. לקראת החתונה הודפסו תמונותיהם של בני משפחת דוואבשה סעד, ריהאם ועלי כפי שפורסמו בכלי התקשורת לאחר הפיגוע בכפר דומא, תמונה של התינוק עלי ותמונת הכתובת "נקמה".

התמונות הודבקו על קרטונים וחוברו להם קרשים כך שניתן יהיה להניפם כשלטים בחתונה. במהלך החתונה שר אחד הנאשמים, סיני תור, את השיר "יבנה המקדש". סיני תור הוסיף לשיר מלים ואמר פעמיים "ישרף, ישרף המסגד" וכן "יתפוצץ, יתפוצץ המסגד".

בעת השמעת השיר, רקד אחד הנאשמים, דניאל צבי משה פינר מכפר תפוח, כאשר כתוב על חולצתו "אין ערבים אין פיגועים" והניף בידו חולצה צהובה ועליה סמל תנועת "כך".

במהלך החתונה החל סיני תור לשיר שיר שמילותיו "זכרני נא וחזקני נא אך הפעם הזה האלוהים ואנקמה נקם אחת משתי עיני מפלשתים", מיד לאחר מכן, הוא המשיך ושר את פסוק כ"א ממזמור ק"ד בספר תהילים "הכפירים שואגים לטרף ולבקש מאל אוכלם".

בעת הזאת, לקול השירים "זכרני נא" ו"הכפירים שואגים לטרף", החלו הנאשמים לרקוד, בצוותא עם כמה עשרות צעירים מבאי החתונה ובהם קטינים רבים, תוך שהם מניפים את ידיהם באוויר, וחלקם מניפים את תמונות משפחת דוואבשה, שני רובים אוטומטיים מסוג M4 (נשק קלעים צה"לי, אחד מהם שייך לחייל מנחם כהן) ו-M16 קצר, אקדחים או חפצים הנחזים להיות אקדחים, בקבוקי זכוכית אשר הוכנסו לתוך פייתם בדים כך שהם דימו בקבוקי תבערה וסכינים.

אחדים מהרוקדים רקדו כשהם רעולי פנים. במהלך הריקוד, אחדים מהרוקדים דקרו פעם אחר פעם תמונות משפחת דואבשה באמצעות סכינים, אחדים אף הציתו וקרעו את התמונות, וחלק מאוחזי הנשק אף דרכו את כלי הנשק, כל זאת בעוד סיני תור מעודד ומלהיב אותם בשיריו, ומעת לעת מחליף את מילות השיר "פלישתים" ב"פלסטין" בשיר "זוכרני נא" ובשיר "הכפירים שואגים" הוסיף את המילים "ריבונו של עולם אנחנו עוד רעבים", על מנת לשלהב את הרוקדים ולתמוך במעשיהם.

על פי כתב האישום, במעשיהם פרסמו הנאשמים בצוותא חדא קריאות לעשיית מעשה אלימות או טרור או דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות או טרור, תמיכה או הזדהות עימו, ועל פי תוכנו של הפרסום המסית והנסיבות שבהן פורסם, יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות וטרור.

כתב האישום הוגש באישורו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נוכח אופי העבירות המיוחסות לנאשמים. התיק נחקר על ידי היחידה לפשיעה לאומנית של מחוז ש"י.