נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פיג'י

השניים דנו בנושא ביטחון כוחות שמירת השלום של פיג'י הפועלים באזור, וכן במגוון נושאים אפשריים לשיתוף פעולה בין המדינות.

ניצן קידר , ו' בחשון תשע"ז

נתניהו וביינימארה
נתניהו וביינימארה
צילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הבוקר (שני) עם ראש ממשלת פיג'י, פרנק ביינימראמה, המבקר בימים אלו בישראל.

נתניהו אמר בפתח הפגישה: "ראש הממשלה ביינימראמה, טוב לראותך בירושלים. זאת לא הפעם הראשונה שאתה מבקר במדינתנו. ביקרת כאן בתפקידיך השונים במהלך השנים, ולכן אתה מכיר את הארץ הזאת. אנחנו אוהבים את הארץ הזאת, והעם שלך גם כן אוהב את הארץ הזאת. אנו מעריכים את תמיכתכם ואת פעילותכם בפורומים בינלאומיים".

"ישנה ברית בין שני עמינו. איננו גדולים, אבל יש לנו את ההזדמנות לשתף פעולה אתכם במגוון תחומים כמו מים, סיוע באסון הציקלון שפקד אתכם ובתחומים אחרים הנוגעים לטכנולוגיה שבהם נדון. אבל מעל לכל, ישנה ברית לבבות", הוסיף ראש הממשלה.

נתניהו העלה את האפשרות לקיים פגישה בינו ובין אבו מאזן בפיג'י: "אתה יודע, אדוני ראש הממשלה, בכל פעם שיש כאן מנהיג זר, אני תמיד אומר לו: תראה, אשמח לפתוח במשא ומתן לשלום, ללא תנאים כמובן, מו"מ ישיר עם הנשיא עבאס. למה שלא תזמין אותי למדינתך? ואני מתכוון לכך כשאני אומר זאת. אולם במקרה שלך, בפיג'י, במדינתך היפהפייה, אני מתכוון לזה באמת ולא אצטער אם המו"מ יתארך גם עוד שבוע, זה יהיה בסדר מבחינתי. ולכן, ברוח זאת של ידידות, אהדה ושותפות, אני מקבל אותך ואת עמיתיך לירושלים. ברוכים הבאים".

ראש הממשלה ביינימראמה השיב לנתניהו: "תודה לך על מילות הברכה החמות. ראשית כל, הרשה לי להזמינך לפיג'י. אני מאוד שמח להיות בישראל ולהיפגש איתך. ביקור זה הוא חלק מסיור שאני עורך בבירות המזרח התיכון כדי לדון בתרומתה של פיג'י לכוחות שמירת השלום של האו"ם באזור".

"במשך 38 שנה, מאז 1978, גברים ונשים מפיג'י משרתים בגאווה בכוחות השלום בגבול ישראל-סוריה, לבנון, רמת הגולן, מצרים ועיראק. אנו אולי אומה קטנה באוקיינוס השקט, אולם מאז ומתמיד היינו נחושים למלא את תפקידנו בקהילה הבינלאומית, וחלק מכך הוא השמירה על השלום למען אזרחים החיים באזורי סכסוך בעולם. האנשים הללו נמצאים הרחק מהאי השקט בו אנו חיים, אולם אנו גאים בכך שאנו תורמים כמיטב יכולתנו כדי לשפר את חייהם. והיום אני מבטיח לך, אדוני, שהמחויבות שלנו תימשך, כפי שאנו אומר לכל מנהיגי המזה"ת, שהם יכולים תמיד לסמוך על פיג'י", הוסיף.

ביינימראמה הדגיש בהמשך דבריו, "בראש שיחותינו יעמוד נושא ביטחונם של לובשי ולובשות המדים מפיג'י שעה שהם מבצעים את משימותיהם מטעם האו"ם וכוחות שמירת שלום באזורים אחרים. זה יהיה גם המסר שאקח עמי ללבנון בהמשך השבוע ולאיחוד האמירויות ולמדינות אחרות במזה"ת בשבועות והחודשים הקרובים. כפיג'יאנים, תמיד ראינו באזרחי ישראל ידידים, ידידים טובים, בדיוק כפי שאנו מתייחסים לאזרחי המדינות השכנות לישראל. אנו כאן כדי לסייע, אנו כאן כדי לשמור על השלום, והמחויבות הזאת תימשך עכשיו ובשנים הקרובות. אני גם מצפה לתמיכתה של ישראל במגוון תחומים – רפואה ואנרגיה מתחדשת, לרבות חקלאות, ובייחוד מאמצינו להעלות את המודעות הבינלאומית להכרח בפעולה החלטית יותר בכל הקשור לתופעות שינויי האקלים המאיימות על עצם קיומנו באוקיינוס השקט. ואנו זקוקים לתמיכתה של ישראל ושל כל אומה אחרת שעה שנעלה את הנושא במרוקו בוועידת COP22 בהמשך החודש".