פסק דין: אדמות ראש צורים - של יהודים

חברת "הימנותא", חברה בת של קק"ל, זכתה בתביעה שהגישה להוכחת בעלותה על הקרקעות שנרכשו במרכז גוש עציון לפני קום המדינה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג בכסלו תשע"ז

האלון הבודד בגוש עציון
האלון הבודד בגוש עציון
צילום: פלאש 90

הישג משפטי להתיישבות בגוש עציון. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, קבע כי שטח קרקע במרכז גוש עציון עליו ממוקמים קיבוץ ראש צורים, האלון הבודד ומבנים של המועצה האזורית, שייך לחברת הימנותא, חברה בת של הקרן הקיימת לישראל.

פסק הדין שניתן היום (שלישי) חותם מחלוקת ארוכת שנים בנוגע לבעלות על הקרקעות המדוברות, אשר על פי פסיקת בית המשפט נרכשו עוד בשנת 1944 בידי הימנותא ממשפחת מורקוס הנוצרית אשר היגרה לדרום אמריקה.

הקרקעות נרכשו ועליהן הוקם הקיבוץ עין צורים, אשר היה אחד מארבעת קיבוצי גוש עציון שנפלו במלחמת השחרור, כאשר כל האזור נכבש בידי הירדנים.

פסק הדין יאפשר כעת לחברת הימנותא לרשום על שמה את השטח שגודלו 522 דונם.

"עלה בידי התובעת להצביע על ראיות טובות המבססות את טענתה לפיה המקרקעין שרכשה ממשפחת מורקוס ושנרשמו על שמה בספר 2 דף 6 הם המקרקעין הנכללים במפת אנסטאס".

"מסקנה זו מסתמכת על המסמכים המעידים על זכויות משפחת מורקוס במווקע בית זכאריה, בתיאור המקרקעין בקושאן, במפות הפיסקאליות מהתקופה המנדטורית, בנסח ובמפות הרישום של מווקע אבו זייד, ובמפות הירדניות של 'אדמות האויב' . היא נתמכת גם בעדויות שנשמעו, הן אלה של אלה שנכחו בשטח בזמן אמת ודבריהם לא נסתרו והן אלה שעדותם נתגלתה ככזו שלא ניתן לרחוש לה אמון", הוסיף השופט.

משה סוויל, מ"מ ראש מועצת גוש עציון, מסר בתגובה לפסיקת בית המשפט "כאשר בית משפט בוחן את העובדות מתגלה הסיפור האמיתי של הבעלות על הקרקע בגוש. השיטה של בג"צ לפסוק על פי טענות בעלות שאין להם בסיס מביאה לעיוותים וצריכה להפסיק. הצדק צריך להיעשות וצריך להיראות טוב שהמחוזי יודע להבחין בעובדות ולעשות צדק".