"הובן שיריתי לבד. זה לא נכון"

מדריך הטיולים שירה לעבר המחבל הדורס אתמול מבהיר: מצטער שהובנתי לא נכון. לא רק אני יריתי. היו כמה חיילים שירו גם הם.

שמעון כהן , י"א בטבת תשע"ז

משאית המחבל
משאית המחבל
צילום: ערוץ 7

איתן רונד, מדריך הטיולים שירה מחסנית שלמה מאקדחו על המחבל הדורס ועדותו עוררה הדים וביקורת על התנהלותם של הצוערים והחיילים שנכחו במקום, מביע הבוקר צער על האופן בו התקבלו דבריו.

בראיונות לתקשורת אומר רונד כי דבריו נאמרו מתוך סערת רגשות ובשלב מוקדם מאוד, שלב בו עדיין לא התברר מכלול העובדות. זאת בעוד כעת ברור כי לא רק הוא ירה לעבר המחבל.

בדבריו ציין רונד כי כבר אתמול בראיונות לתקשורת ציין כי לא רק הוא ירה, אך האופן בו שודרו הדברים העביר מסר לפיו כאילו רק הוא ירה והדברים אינם נכונים. רונד, שנפגע בפניו מפגיעתה של המשאית ציין כי כעת, כאשר הוא נמצא בבית החולים הוא מתוודע לחייל שחתר גם הוא למגע, ירה לעבר המשאית ושמיעתו נפגעה.

בדבריו רמז רונד לעריכה שבוצעה בדבריו, כך שהם הובנו באופן המוטעה הזה. עם זאת הבהיר כי הוא לוקח אחריות אישית על הדברים שנאמרו בטעות וגרמו להבנה משובשת של המציאות.

יצוין כי כבר בעדויותיו הראשונות של רונד ניתן היה להבין כי לא רק הוא ירה לעבר המחבל. רונד סיפר כזכור כי חש תסכול כאשר כדורי מחסנית האקדח שלו נורו כולם ובעוד מחלק האקדח משוך לאחור המשאית ממשיכה בנסיעה, ובשלב זה אחרים ירו במשאית ויתכן, ציין רונד אתמול, שהם אלה שהביאו לחיסולו של המחבל.

על אף הבהרותיו של רונד הבוקר הוא עדיין סבור כי יש לבחון מדוע מספר קטן יחסית של צוערים וחיילים השיבו באש לעבר נהג המשאית בעוד עשרות קני רובים היו במקום.

הלוויות ארבעת הנרצחים בפיגוע ייערכו היום. סגן יעל יקותיאל, בת 20 מגבעתיים, תיקבר בבית העלמין הצבאי בקרית שאול בשעה 15:00.

סגן שיר חג'אג', בת 22 ממעלה אדומים, תובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בשעה 14:00.

סגן משנה שירה צור, בת 20 מחיפה, תיקבר בבית העלמין הצבאי בעירה בשעה 14:00, סגן משנה ארז אורבך, בן 20 מאלון שבות, יובא למנוחות ב-11:00 בבית העלמין בכפר עציון.

תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל מעלה כי הצוערים תפסו מחסה והתרחקו מהזירה בעקבות הוראה של אחת ממפקדות הצוותים, ולאחר שכמה מהם פתחו באש לעבר המחבל. את התחקיר ביצע מפקד בית הספר לקצינים, אל״מ יניב אלאלוף.