הממשלה תאשר תכנית החומש למגזר הבדואי

בישיבתה תאשר היום הממשלה את תכנית החומש למגזר הבדואי בהשקעה של 3 מיליארד שקלים. השר אריאל: התכנית תקרב את החברה הבדואית למדינה.

ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ז

מנסה להוריד את המתווה מסדר היום. השר אורי אריאל.
מנסה להוריד את המתווה מסדר היום. השר אורי אריאל.
צילום: איזק הררי, פלאש 90


הממשלה תאשר היום (ראשון) בישיבתה השבועית, החלטה על הקצאת כשלושה מיליארד ש"ח לתכנית חומש 2017-2022 לטובת המגזר הבדואי.

התכנית מוגשת לממשלה על ידי שר החקלאות אורי אריאל, האחראי מטעם הממשלה על הסדרת הבדואים בדרום, ומבחינה תקציבית היא מוערכת בפי שלושה מתוכנית החומש הקודמת שהסתכמה בכמיליארד ש"ח בלבד.

השר אריאל אומר כי "אסור להשלים עם המציאות הקיימת בקרב החברה הבדואית בישראל. המשך המצב יפגע במדינת ישראל, בחברה הבדואית ובעתיד הנגב. תכנית החומש החדשה, גדולה וממוקדת יותר מהתכנית הקודמת שאושרה בממשלה. השקעה במגזר הבדואי היא נכונה והיא אינטרס של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית. כך אזרחי ישראל הבדואים יתקרבו יותר למדינת ישראל והחברה הישראלית תתקרב לחברה הבדואית."

"לצד זה", אומר השר אריאל, "יחד עם תכנית החומש והשקעה ממלכתית במגזר הבדואי, נגביר את המשילות ואכיפת החוק. זה נכון עבור כלל החברה הישראלית ובעיקר למגזר הבדואי שהוא הראשון שסובל מבעיות הפשיעה והפרת החוק".

מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים, יאיר מעיין, אמר כי "התכנית מבקשת להניע תנופת פיתוח כלכלית וחברתית ברשויות המקומיות החלשות ביותר במדינה. ההחלטה המבוססת על השקעות בחינוך וברווחה, בתעסוקה, בתשתיות ובשלטון המקומי, תשפר את רמת החיים ביישובי הבדואים בנגב ותחזק את השילוב של אוכלוסייה זו בחברה הישראלית".

עיקרי התכנית שתובא לאישור הממשלה:

שלטון מקומי וחיזוק השירותים הציבוריים המקומיים

הרשויות הבדואיות בנגב מצויות במצב כלכלי קשה כיוון שאחוז העוני בקרב התושבים הינו מהגבוהים בארץ. לרובן מוצמדים חשבים מלווים והן אינן מספקות שירותים בסיסיים כשאר הרשויות במדינה בשל העובדה שקופתן ריקה. לכן התכנית תכלול את הרכיבים הבאים:

• השקעה חסרת תקדים בהיקפה ברשויות המקומיות הבדואיות. צוות בראשות משרד החקלאות יקצה כ- 783 מליון ש"ח לרשויות המקומיות הבדואיות כדי שיוכלו לספק שירותים נאותים לתושביהם. מהלך זה אמור לשפר את פני הישובים, לאפשר שירותי חינוך ורווחה רבים יותר וכן לחזק את תחושת השייכות של התושבים. השקעה זו הנה חסרת תקדים והממשלה מעולם לא בצעה מהלך דומה בישובים ערבים אחרים בארץ.

• במסגרת השקעה זו יקבלו הרשויות מענקי פיתוח ייחודיים, ישופרו מערכי החירום, ימונו רכזי פיתוח כלכלי שיסייעו לראשי הרשויות לגייס משאבים נוספים.

• מעבר לכך, הרשויות יידרשו לגבות תשלומי ארנונה וכן להפעיל מערכי גביה כמו בכל ישוב אחר בארץ, ייקבעו חוקי עזר עירוניים, ורשויות שיקלטו את תושבי הפזורה המתגוררים מחוץ לישובים יקבלו מענקי סיוע מיוחדים.

• תקציב מיוחד בגובה 10 מליון ש"ח יועבר ל"אשכולות האזוריים" כדי לחזק את שיתופי הפעולה בין הישובים הבדואים לבין כלל ערי וישובי הדרום.

בהקשר זה ציין השר אורי אריאל: "אני מאמין שהסיוע הממשלתי לרשויות המקומיות הבדואיות ישפר את איכות החיים של התושבים. הבדואים בנגב זכאים לחיים בישובים ראויים שמספקים שירותי חינוך ורווחה ראויים, רחובות נקיים וגינות ציבוריות".

חינוך ושירותים חברתיים

נתוני החינוך בקרב החברה הבדואית הם הקשים ביותר בארץ. בשנת 2015 רק 2% מכלל מסיימי י"ב נגשו לבחינה במתימטיקה ברמת 5 יח', משרד החינוך הצהיר על 5000 תלמידים בגיל חינוך חובה שאינם הולכים לבתי הספר. בעוד שכלל קבוצות האוכלוסייה בארץ עולות בכל שנה בציוני הבגרות ביישובי הבדואים יש רמת הישגים אחידה שהיא הנמוכה ביותר בארץ. מעבר לכך תלמידים רבים לומדים בבתי ספר יבילים ללא תשתיות ראויות. לכן:

• הממשלה תשקיע 1.14 מליארד ש"ח כדי לשפר את תשתיות החינוך ולקדם תכניות ייעודיות לשיפור ציוני הבגרויות, מניעת הנשירה מבתי הספר, חיזוק החינוך הבלתי פורמלי ובניית בתי ספר חדשים ראויים.

• במסגרת ההשקעה יפעיל משרד החינוך תכנית בעלות של 47 מליון ש"ח להכשרת מורים בדואיים תושבי הנגב וישפר את מערך ההכשרה שלהם.

• 112 מיליון ש"ח יושקעו בתכניות לשיפור ההישגים בבתי הספר עצמם.

• 118 מיליון ש"ח יושקעו בחינוך חברתי – הפעלת חוגים במתנסים, תנועות נוער, פעילות חוץ בית ספרית, ספורט, מחשבים ופעילות מתנסית.

• משרד החקלאות יעביר למשרד החינוך תקציב ייעודי של 260 מיליון ש"ח שיצטרפו ל להשקעה בגובה של 900 מליון ש"ח של משרד החינוך עצמו כדי לבנות כיתות גן ובתי ספר חדשים וראויים.

• 110 מיליון ש"ח יושקעו בתחום ההשכלה הגבוהה וזאת כדי שצעירים בדואים רבים יותר יוכלו לצאת ללימודים, לרכוש תארים ולהשתלב בכלכלה הישראלית.

השר הממונה על יישום התכנית, אורי אריאל אמר: "עלינו לדאוג לכך שסטודנטים בדואים רבים יותר יוכלו ללמוד בישראל. כיום יוצאים מדי שנה מעל 2000 צעירים בדואים ללימודים ברשות הפלסטינית. החלטה זו תבטיח מלגות ותכניות שיקלו על הסטודנטים הבדואים להשיג תארים ראויים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. הלימודים בחברון ובג'נין לא טובים לא למדינת ישראל וגם לא לעתידם של הצעירים הבדואים".

קידום התעסוקה

אחוזי האבטלה בקרב החברה הבדואית הם הגדולים ביותר בארץ. רק 25% מהנשים הנן מועסקות ורק 64% מהגברים הבדואים מועסקים. נתונים אלו מסבירים את העוני ואת חוסר ההשתלבות בחיי הכלכלה והחברה בחברה הישראלית. לכן:

• הממשלה תשקיע כ- 340 מיליון ש"ח בהנגשת התעסוקה לנשים וגברים בדואים.

• במסגרת זו תופעל תכנית בהיקף של 80 מיליון ש"ח להכשרות ולשילוב בתעסוקה.

• תופעל תכנית ייעודית ללימוד השפה העברית דבר המהווה תנאי בסיסי להשתלבות בתעסוקה.

• יינתן סיוע בגובה 40 מיליון ש"ח לעסקים קטנים.

• מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה יעניק סיוע כספי בגובה 30 מליון ש"ח למפעלים עתירי כח עבודה שיעבירו את הפעילות ממרכז הארץ לישובי הבדואים בנגב.

• יופעל מסלול הכשרה להנדסאים והנדסאיות כולל מלגות של 25 מליון ש"ח.

• הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים תפתח אזורי תעסוקה ומסחר בהיקף של 30 מליון ש"ח.

פיתוח תשתיות ציבוריות

ברבים מיישובי הבדואים בנגב קיים מחסור במבני ציבור, מגרשי ספורט ואולמות התעמלות. גם בישובי הבדואים בנגב קיים פער בין היצע הדיור לביקוש. לכן:

• הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב תשווק 25,000 יח' דיור בחמש השנים הקרובות.

• משרדי החקלאות והאוצר יעבירו למשרד הבינוי 100 מליון ש"ח לטובת בניית מבני ציבור – מגרשים, מתנסים, בריכות וכל מוסד ציבורי שרשות מקומית תבקש לקדם.

• משרד התחבורה ישקיע 215 מליון ש"ח בתשתיות תחבורה – כבישים, כיכרות ואמצעי בטיחות.

• 250 מליון ש"ח יושקעו בתחבורה הציבורית לפריסת קווי תחבורה.

• הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים תסבסד מגורים בהיקף של 100 מליון ש"ח כדי להוזיל את עלויות המגרשים.