הרב אריאל:
מה הרווח לערבים מעקירת יהודים?

רבה של רמת גן על פינוי עמונה ובג"ץ: "אין לנו עימות עם אחמד. תנו להם פיצוי". על שירות נשים: "אי אפשר לתפקד כשיש חיילת וחייל יחד"

אלירן אהרון , י"ד בשבט תשע"ז

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: אלירן אהרון

ט"ו בשבט מזכיר לנו מהי ארץ ישראל

רבה של העיר רמת גן הרב יעקב אריאל מזכיר שט''ו בשבט הוא לא רק "חג הנטיעות" אלא החג שבמשך שנים חיבר את יהודי הגולה לאדמת ארץ ישראל.

''ט''ו בשבט אינו חג הנטיעות", אומר הרב אריאל לערוץ 7 במהלך הכנס השנתי של מכון התורה והארץ. לדבריו הנטיעות הן חלק ממנהג יפה שחידש המורה והסופר זאב יעבץ, שבשנת 1890 יצא עם תלמידיו מזיכרון יעקב לנטיעה חגיגית. "הארץ היתה שוממה אז נטעו בה''.

''ט''ו בשבט הוא חג הפירות, שמעמדם משתנה. הציבור לא מודע לכך שט''ו בשבט הוא חג הפירות שהמצוות התלויות בארץ מתחייבות בו. יש פיחות במהות המקורית (של ההבנה) מה זה ט''ו בשבט''.

הרב אריאל אומר כי ''פירות ארץ ישראל מחנכות את האדם להיות רגיש יותר לזולת. ט''ו בשבט הוא חג שבו האדם מבין מה זו ארץ ישראל, מה משמעות האדמה הזאת. להיות אדם רגיש יותר ואכפתי יותר''.

לדבריו ט''ו בשבט הוא החג שחיבר את היהודים בגולה לאדמת ארץ ישראל. ''אנחנו לא רק באנו לכאן אלא צריכים גם להיות נטועים בארץ. לעם ישראל יש שורשים שנטועים עמוק עמוק באדמה הזאת כבר 3,000".

על רקע פינוי עמונה אומר רבה של רמת גן כי ''עקירת מארץ ישראל זה כאב גדול, אל תעקור נטוע. יישוב בישראל זה כמו עץ שנטוע עמוק באדמה. עקירת אנשים מביתם פירוש הדבר שאתה לא מבין מה אנחנו עושים פה''.

הרב אריאל מדגיש שאין לפגוע בערבים שעיבדו את אדמתם או בנו את בתיהם על אדמת ארץ ישראל. "אם הולכים לפי ההלכה ארץ ישראל שייכת לנו. במשך הדורות גרו כאן אנשים אחרים וצריך לעשות את זה בכבוד. כל אדמה שתפוסה על ידם והם נטעו בה ובנו בית - לא לפגוע בהם. אין לנו עימות עם אחמד, שיישאר באדמה שלו.

"הבעיה היא האדמות הריקות. הן שייכות לעם ישראל מבחינה משפטית טהורה וזאת הבעיה שלנו שיש תפיסה משפטית לא אמיתית. אסור להיות מושפעים מ'ניו יורק טיימס' וממשפטנים זרים. עם ישראל צריך לומר את האמת האמיתית שלו בקול רם והמשפטנים צריכים לעמוד על המשמר ובית המשפט צריך להיות משפט צדק''.

הרב יעקב אריאל מביע תמיכה לא מפורשת בחוק ההסדרה ותוהה מדוע יש לעקור יהודים אם ערבים לא ייהנו מהאדמה. ''אנשים גרו פה בתום לב, אז לא הורסים. נותנים פיצוי. אני בעד לתת לבעלי הקרקעות פיצוי הולם. מה הרווח לערבי מפינוי עמונה? הוא יגור שם? בתשעת הבתים (בעפרה) ערבים יגורו? אז מה יצא? הרסנו בית של יהודי. תנו לערבים פינוי הוגן, זה הצדק".

לדבריו, המשפטנים חיים בעולם של פורמליזם יבש ומנותק מהמציאות, כלשונו, ''הם חיים בתקופה של 67' ו-48'. הצ'רטר שלנו זה התנ"ך''.

הרב אריאל מתייחס לסוגיית שירות הנשים בצה''ל וקובע: ''אי אפשר לתפקד כשיש חיילת וחייל בטנק''. לדבריו נשים יכולות לשרת בצה''ל אך בנפרד מהגברים. ''אפשר לגייס אותן לשירות לאומי, למודיעין. לא יתכן שצבא יהיה בנים ובנות יחד, במשותף, זה לא נכון מבחינה ביטחונית".