תיקן גרמני, מי אתה?

כל הדרכים הירוקות להתמודדות עם מטרד התיקנים שצפוי להתרגש עלינו בקרוב, עם חזרתם של האביב והקיץ.

איציק לב , כ"ד בשבט תשע"ז

הדברה ירוקה
הדברה ירוקה
צילום: אקסטרה

עונת הקיץ מתקרבת ומביאה עמה את הג'וקים הלא חביבים במיוחד. כדי למנוע את הכניסה שלהם לבית, ולדעת להיפטר מהם כשהם כבר פה, רצוי להכיר את הביולוגיה שלהם.

יש מספר סוגים נפוצים של תיקנים בישראל. הסוג הנפוץ שמבקר בין האביב לחורף נקרא תיקן אמריקני, והסוג השני הוא התיקן הגרמני שלצערנו פעיל רוב השנה, ולכן שיטת ההדברה עבור כל אחד מהם היא שונה.

התיקן האמריקני התיקן האמריקני (גדול חום- אדמדם ומתעופף) שוהה לרוב במקומות חשוכים עם רטיבות כלומר בעיקר ביובים. ניתן למצוא את התיקנים הללו לרוב באזורים עם לחות, הם יכולים להתמקם במערכות ביוב, בארונות מטבח אם קיימת נזילות, בגלל שהאור מפריע להם הם פעילים רק בלילה, ובחורף הם אינם נודדים.

התיקן
צילום: אקסטרה

התיקן הגרמני לעומתו קטן וג'ינג'י, יש לו כנפיים אך הוא לא עף. הוא פעיל ואיתן כל ימות השנה. הוא אוהב את המטבח כיוון שהוא מעדיף מקומות חמים וסגורים.

הוא ניזון בעיקר מפחמימות, שאריות של מזון, ונמשך מאוד לתירס. התיקן הזה מתרבה במהירות מקים מספר דורות בשנה ויש לו יכולת הסתתרות מעולה. הוא אוהב לשהות בין קרטונים, כך הוא נישא ממקום למקום. התיקן הגרמני, אוהב לשהות במקומות ששם מצטבר חום, כמו בתוך מנגנונים ואזורים של מנועים כגון בתנורי אפייה, קומקום, מגירות, מנוע של המקרר, מנגנון של מדיח כלים מכשירי מים ועוד. הוא גם יכול להימצא בתוך מערכת חשמל או בתוך קיר גבס.

התיקן מצליח לחדור אלינו הביתה,כשהוא מופץ באמצעות אריזות או קרטונים למיניהם. הנקבה נושאת את הביצים רוב הזמן על גופה. היא מטילה ומדביקה את הביצים שלה זמן קצר לפני בקיעתן קרוב למנועי מכשירי החשמל, וכשאין כאלו, על ארגזים ישנים שמגיעים מחנויות, סופרים או כל מרכול אחר. לכן מומלץ להעיף מייד לפח מחוץ לבית כל ארגז או מיכל ישן שזה הרגע נכנס אליכם הביתה. יש לציין כי רוב רכבי המובילים נגועים בתיקן גרמני.

הדברה ירוקה מבוססת על איתור וניטור המזיקים ורק בסוף שימוש מושכל ונכון בהדברה.

מהי הדברה ירוקה? מטרתה של ההדברה הירוקה היא למנוע נזקים לאדם ולסביבה, להבדיל מההדברה הרגילה שמשתמשת ברעלים וכימיקליים שיכולים להזיק לסביבה וליצורים חיים. מטרתה עוד, למצוא דרכי הרחקה של המזיקים באופן ידידותי ולא רק בדרכי הדברה אלא בשיטות הרחקה ידידותיות ונעימות יותר.

איך נתמודד עם התיקן בדרך ירוקה וידידותית? אחת השיטות המועילות שלא מצריכה שום רעל והיא קלה וטבעית, שיטה שפועלת ביעילות מרובה על מנת להרחיק את התיקנים הינה; בכל פעם ששוטפים את הרצפה בבית, מכניסים רבע כוס של חומץ לתמיסה או אקונומיקה, החומץ והאקונומיקה אלו חומרים שמרחיקים מידית את הג'וקים ועל הדרך גם את הנמלים.

תכשיר נוסף שהוא טוב להדברה של ג'וקים הוא - ג'ל פיתיון. מדובר על תמצית תירס, שזה המזון המועדף והחביב ביותר על התיקנים, התמצית הזו מכילה גם חומר הדברה בכמות מזערית, כך שברגע שהתיקן ניזון מתמצית התירס הוא מת. זה ימשוך תיקן נוסף שיאכל את התיקן המת (הם אוכלי כל) יורעל וכך ימות אף הוא. חשוב להדגיש שהתכשיר הוא בעל רמת רעילות נמוכה מאוד .

יש לציין כי רצוי לדעת להשתמש נכון בג'ל ולכן רצוי שמדביר בעל רישיון יבצע את הפעולה.

המאמר באדיבות: www.madbiryarok.co.il