"פעם ראשונה שחוגגים מחדל"

מהומה פרצה הבוקר (ראשון) בטקס חנוכת מבנה הבידוק בכניסה למערת המכפלה. תושבי חברון ובאי המערה מחו על "המתקן המגלומני".

עוזי ברוך , י"ג בניסן תשע"ז

מבנה הבידוק בכניסה למערת המכפלה
מבנה הבידוק בכניסה למערת המכפלה
צילום: דוברות חברון

מהומה פרצה הבוקר (ראשון) בטקס חנוכת מבנה הבידוק בכניסה למערת המכפלה בעיר חברון.

פעיל הימין ברוך מרזל תושב חברון ומבאיה הקבועים של מערת המכפלה התפרץ לעבר האלוף רוני נומה והעביר בשם מתפללי מערת המכפלה ביקורת חריפה על הטעויות החמורות שנפלו במהלך הבניה.

מרזל אמר לאלוף, "זו היא הפעם הראשונה שחוגגים מחדל. מדובר במבנה מכוער שחוץ מנזק לביטחון ופגיעה באתר ההיסטורי החשוב בעולם אין בו כל תועלת".

מרזל הוסיף, "במבנה אין נגישות לנכים, המעברים צרים ומרובים במכשולים והמבקר במקום יקבל תחושה שביקורו לא רצוי". לאחר חילופי הדברים הצליחו שוטרים להרחיק את מרזל מהמקום.

דובר הישוב היהודי בחברון נועם ארנון הצטרף לביקורת ואמר, "מתקן הבידוק המגלומני בכניסה למערת המכפלה הוא שגיאה ואיוולת קשה הגובלת בפשע סביבתי. המבנה מתאים אולי למתקן בטחוני אך יוצר מחסום בולט ומכוער במקום הקדוש וההיסטורי, הכניסות הצרות יקשו מאד על כניסת מבקרים ומתפללים, ולמעשה מונע כניסה מאנשים מבוגרים, נכים ובעלי מוגבלויות או ציוד נגישות.

מצער מאד שלפני השקעות גדולות לא טרחו הרשויות להתייעץ עם נציגי התיירות והאחראים על הפעלת המקום לטובת המבקרים והמתפללים. תיקון הנזק בעתיד יגרור שוב הוצאות ענק מיותרות רק לאחר סבל מיותר וקשיים שהיה ניתן להימנע מהם".

מבנה הבידוק בכניסה למערת המכפלה
צילום: דוברות חברון