אם לה פן תיבחר - על היהודים לעזוב

הרב הראשי של רוסיה ברל לזר משבח את פוטין על מלחמתו באנטישמיות ומתייחס לבחירות בצרפת

חזקי ברוך, מוסקבה , כ"ה בניסן תשע"ז

הרב בערל לאזאר
הרב בערל לאזאר
צילום: Sergei Karpukhin, רויטרס

הרב הראשי של רוסיה ברל לזר דיבר היום (שישי) במסגרת כנס לימוד FSU בהשתתפות 2,000 יהודים, והתייחס לנושא האנטישמיות ברוסיה.

״היחס ליהודים ברוסיה מצוין, ואני גם מקווה שהמצב הזה ימשיך ככה.אין אנטישמיות ברוסיה ברמה המוסדית, וכמובן שהמצב היום הרבה יותר טוב ממה שהיה״.

עוד הוסיף ואמר הרב לזר, "לעומת גורבאצ׳וב וילצין שלא היו מעוניינים לשמוע על מצב היהודים ברוסיה, פוטין היה הראשון שדיבר על כך שלאנטישמיות אין מקום ברוסיה. הוא היה הראשון לצאת באופן פומבי כנגד האנטישמיות, ועשה הכי הרבה בשביל היהודים ברוסיה. זה לא מובן מאליו, וגם לא מובנת מאליה העובדה שיכול להתקיים היום ברוסיה כנס כמו לימוד FSU עם יותר מ2,000 יהודים".

לגבי ההתבטאויות האנטישמיות בקרב נציגי הפרלמנט הרוסי בתקופה האחרונה, אמר לזר, "זה בסך הכל טיפה בים. ההתבטאויות הללו כמובן לא ראויות אבל הן גם לא סוף העולם. המטרה שלנו היא להיות עם אצבע על הדופק ולהעלות את הסוגיות ברמה המדינית כדי להגן על הקהילה היהודית. עלינו לשתף פעולה עם הממשלה, כל עוד היא מגנה עלינו".

על הקשרים של חב״ד עם טראמפ שעלו לכותרות לאחרונה אמר הרב, "אני לא אוהב שמחפשים בכוח את הקשרים בין טראמפ לבין חב״ד או ליהודים בכלל. זה מצוין שאיוונקה טראמפ יהודיה, זה מעולה שהנכדים שלו יהודים, אבל לא מעבר לזה".

לגבי המצב באירופה אמר, "המצב באירופה מאוד מדאיג. לא רק בגלל נושא המהגרים אלא גם בגלל שהאוכלוסיה הכללית הולכת לכיוון של הקצנה. הדוגמא הכי טובה לכך היא עלייתן של מפלגות הימין הקיצוני. בכל הקשור ליהדות אירופה, אם מארין לה פן תיבחר לנשיאת צרפת, על היהודים לעזוב את המדינה".

בנימה משעשעת יותר, הרב לזר התייחס למדיניות של השלטונות הרוסים לאסור על משחק ה״פוקימון״ במוסדות דת, כאשר בתקופה האחרונה נשפטו לעונש מאסר אנשים בו במשחק בכנסיות, "אם מישהו ימצא פוקימונים בבתי הכנסת שלנו, אנחנו דווקא נשמח".