בקרוב
כל החוקים יחולו גם ביהודה ושומרון

כל הצעת חוק ממשלתית תחול אוטומטית בצו אלוף גם על היהודים שגרים מעבר לקו הירוק. שקד: "יהודה ושומרון אינם החצר האחורית של ישראל".

ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ז

איילת שקד
איילת שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) ושר התיירות יריב לוין (הליכוד) מקדמים החלטה מהפכנית שתחיל כל חקיקה ממשלתית גם על שטחי יהודה ושומרון.

כיום, בשל העובדה שהחוק הישראלי אינו חל ביהודה ושומרון, אלוף פיקוד המרכז שהוא הריבון בשטח מחיל חלק מהחוקים על התושבים היהודים, באמצעות צווים שעליהם חותם האלוף.

העיתון "ידיעות אחרונות" מדווח כי שקד ולוין העומדים בראש ועדת השרים לחקיקה מקדמים הנחיה ולפיה כל הצעת חוק ממשלתית תעבור באופן אוטומטי גם בצו אלוף.

לדברי השרים, "לא ניתן עוד לקבל מצב שבו הממשלה מעניקה מענה נורמטיבי לתושבים בחבלי ארץ מסוימים בלבד, בעוד שתושבים אחרים מוזנחים ולא זוכים להתייחסות מקבילה''.

יריב לוין
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

השרה שקד הדגישה כי "לא ניתן לקבל מצב שבו החוק הישראלי אינו מתייחס ל־430 אלף אזרחי מדינת ישראל החיים ביהודה ושומרון.

"לא נקבל מצב שבו החובות חלות באופן שווה והזכויות נרמסות ברגל גסה. יהודה ושומרון אינם החצר האחורית של ישראל, ומעתה ואילך ועדת שרים תבקש לברר ביחס לכל חוק ממשלתי העולה על שולחנה כיצד המשרד היוזם מתכוון להתייחס בו למתיישבים", הוסיפה שרת המשפטים.

השר לוין אמר כי ההתיישבות ביהודה ושומרון היא עובדה מוגמרת, כלשונו, ואינה דבר ארעי או בר־חלוף. ''הגיע הזמן שמדינת ישראל תתייחס לכל אזרחיה באופן שווה ותחיל על כולם את אותם חוקים.

''המהלך שאנו מובילים ישים סוף לאפליה הבוטה ולהתעלמות של חוקי מדינת ישראל מחבלי מולדת ומהאזרחים הישראלים החיים בהם", הדגיש שר התיירות.