מרכז נוצרי גדול יוקם על שפת הכנרת?

בארגון 'יד לאחים' חוששים מכוונתו של כומר נוצרי כריזמטי מניגריה להשתקע בארץ ולהקים על שפת הכנרת מרכז גדול ממדים.

ערוץ 7 , י"ט באייר תשע"ז

הכומר הניגרי בזמן ביצוע "טקס ריפוי" בשנת 2003 בניגריה
הכומר הניגרי בזמן ביצוע "טקס ריפוי" בשנת 2003 בניגריה
צילום: רויטרס

בחודש האחרון ביקר בארץ כומר ניגרי מפורסם במטרה לבחון את העתקת המרכז העולמי שלו מניגריה לחופי הכנרת.

מדובר בכומר נוצרי הידוע כאדם כריזמטי מאוד. הוא מציג את עצמו כמגרש שדים וסוחף אחריו מאות אלפי מאמינים מרחבי העולם. בכוונתו של הכומר להביא לארץ רכבות אוויריות מלאות במאמינים נוצרים.

בארגון 'יד לאחים' מיהרו לשגר השבוע שורה של מכתבים בהולים לאנשי ציבור ורבנים שונים, בניסיון לגבש התנגדות להקמת המרכז הרוחני של הכומר הניגרי בישראל.

במכתבים נאמר בין היתר כי "כומר זה משופע בהון עתק, מאות אלפים רבים של נוצרים נוהרים אחריו ואין ספק כי התבססותו בארץ כמי שמביא כביכול 'מזור, ניסים ונפלאות' יביא לגל של יהודים שינהרו אחריו ובכך עלול להיווצר כר נרחב לפעילות מיסיונרית רחבת היקף".

בארגון מסיימים את מכתבם בבקשה מנמעני המכתב לפעול לבל תינתן אשרת שהיה קבועה לכומר בישראל.

כאן המקום להזכיר כי בין מקדמי המיזם ויצירת קשריו של הכומר בישראל עומד ראש זק"א, יהודה משי זהב, שבראיון ליומן ערוץ 7 טען בשבוע שעבר כי אין בין הכומר המדובר ובני קהילתו למיסיון דבר וחצי דבר.

לטעמו של משי זהב מדובר בתפיסת עולם המנותקת מעולם הצלבים והמרת הדת וכל כוונתו של הכומר היא להביא ארצה מאות אלפי מאמינים לשבוע תיירותי של מעין נופש רוחני.

משי זהב ציין בראיון עמו כי גורמים בכירים בישראל מבקשים ליצור קשר עם הכומר שבכוחו לעורר אהדה בינלאומית לישראל. לטעמו התוקפים את הקשר עם הכומר ומבקרים אותו פוגעים במאמצי ההסברה הישראליים בעולם.

בראיון התייחס משי זהב גם לטענה לפיה תמורת הקשרים שהוא טווה למען הכומר הבטיח לו הכומר הניגרי לממן את מלוא הקמתו של בניין זק"א המתוכנן להיבנות בסכום עתק של עשרות מיליוני שקלים. לדבריו כלל לא בטוח שאכן הסכומים יועברו, אך גם אם כן אין בכך כל פסול מאחר וכחלק מהתמיכה בישראל מוצא הכומר לנכון לתמוך בארגונים הומניטאריים כדוגמת זק"א, בפרט לנוכח העובדה שמדובר בארגון הומניטארי בינלאומי שאינו יכול להימנע מלקבל תרומות מגורמים כאלה ואחרים.

משי זהב ציין בהקשר זה את דבריו של הרב אלישיב לפיהם בניגוד למוסדות תורה וישיבות שאין לאפשר להן לקבל מימון ותמיכה מארגונים כדוגמת 'הקרן לידידות' הנסמכת על כספים נוצריים, במקרה זק"א המציאות שונה, אין מדובר בארגון חינוכי תורני ולכן ניתן לקבל תמיכה שכזו.