"רוב המהגרים בעלי עמדות אנטישמיות"

"יותר ממחצית ממבקשי המקלט המוסלמים הראו נטיות ברורות של דפוס התנהגות אנטישמי", כתבו מחברי המחקר בן ה־ 201 עמודים.

בן שאול , י"ד בסיון תשע"ז

מהגרים באירופה
מהגרים באירופה
צילום: רויטרס

למעלה ממחצית מהמהגרים בגרמניה שותפים להשקפות אנטישמיות מסורתיות על קיומו כביכול של כוח יהודי עולמי - כך עולה מתוצאות סקר שבוצע במהלך שנת 2016 בקרוב כ-800 מהגרים מוסלמים מארצות המוצא סוריה, אריתריאה, עיראק ואפגניסטן.

"יותר ממחצית ממבקשי המקלט המוסלמים הראו נטיות ברורות של דפוס התנהגות אנטישמי", כתבו מחברי המחקר בן ה־201 עמודים שדווח בעיתון 'ג'רוזלם פוסט'.

כשנשאלו על ידי החוקרים אם "ליהודים יש השפעה רבה מדי בעולם", ענו 52% מכלל המהגרים הסורים בחיוב, כ־ 53% מהעיראקים הסכימו עם ההצהרה וקרוב ל־ 60% מכלל מבקשי המקלט האפגניים אמרו כי ליהודים יש השפעה רבה מדי. לעומת זאת רק 5.4% מאלו שהגיעו מאריתריאה – מדינה בעלת רוב נוצרי – היו בעלי דעות אנטישמיות. מספר אריתראים אמרו שהם שמעו על יהודים מהתנ"ך.

אחוז הגרמנים שאישרו את ההצהרה האנטישמית על ההשפעה היהודית הסתכם ב־ 20% באפריל, לעומת זאת, דו"ח חדש של הממשלה הגרמנית גילה כי כ־ 40% מכלל הציבור הגרמני דבקים בהשקפה אנטישמית מודרנית: השנאה לישראל.

במחקר שנערך ע"י קרן 'הנס סיידל' נאמר כי "הגורם המכריע בהסבר של דעות אנטישמיות הוא השיוך הדתי. אנטישמיות נמצאה בכל קבוצות הגיל ובלי קשר למידת השכלתם של מבקשי המקלט המוסלמים היא מושרשת במערכת החינוך בארצות המוצא של הפליטים".

מהגר סורי בשם מוסטפא צוטט במחקר כי "בסוריה לימדו אותנו לשנוא יהודים במידה מסוימת. הממשלה הציגה את היהודים כאנשים רעים שהורגים". על פי המחקר, "קיימות דעות קדומות טעונות כלפי משפחות ישראליות בקרב הפליטים".