הליגה נגד השמצה תצנזר את יוטיוב

יוטיוב תיעזר בארגון היהודי הנחשב כמזוהה עם השמאל, כדי לקבוע איזה תכנים יוכנסו ל"מצב מוגבל".

גיא כהן , י' באב תשע"ז

YouTube
YouTube
iStock

ענקית הסרטונים המקוונים, יוטיוב, תיעזר בארגון היהודי "הליגה נגד השמצה" המזוהה עם השמאל, בכדי לקבוע איזה תכנים יוכנסו ל"מצב מוגבל".

המידע נכלל בהודעה רשמית מטעם יוטיוב, לגבי האופן בו היא מתכוונת לטפל בסרטונים שלא מהווים עבירה על כלליה אך בכל זאת מכילים תוכן "שנוי במחלוקת" במישור הדתי והגזעני. סרטונים אלה יוכנסו ל"מצב מוגבל". אי אפשר יהיה להמליץ עליהם, אי אפשר יהיה לעשות להם "מונטיזציה" – כלומר, להרוויח מהם כסף – אי אפשר יהיה להגיב עליהם ולתת להם "לייק", והעמוד שלהם לא יוביל לסרטונים מומלצים אחרים.

השינוי יוחל על גרסאות המחשב של יוטיוב בשבועות הקרובים, ואחר כך על הגרסאות לטלפונים ניידים.

פרשנים מסבירים שיוטיוב הגיעה למסקנה שצינזור מוחלט של סרטונים "שנויים במחלוקת" עלול לתת להם דווקא חשיפה גדולה יותר, וכי הסרטונים שצונזרו ימשיכו לעלות בחשבונות שונים. ה"מצב המוגבל" מאפשר לצמצם את הגישה לסרטונים בלי לתת להם תשומת לב רבה יותר.

יוטיוב הודיעה כי היא הרחיבה את רשימת הארגונים שהיא מסתייעת בהם בכדי לקבוע איזה סרטונים ראויים להגבלה. בין הארגונים הללו מנתה את הליגה נגד השמצה, ה-No Hate Speech Movement וה- Institute for Strategic Dialogue.

בראש הליגה נגד השמצה עומד כיום ג'ונתן גרינבלט, לשעבר עוזר מיוחד לנשיא ארה"ב הקודם, ברק אובמה. לפני תקופתו בבית הלבן, עמד גרינבלאט בראש יוזמה שפעלה במסגרת ה- Aspen Institute של מיליארדר השמאל הקיצוני, ג'ורג' סורוס.

גרינבלט נחשב לאיש שמאל קיצוני, ובין היתר בחר לנאום בשנה שעברה בפני פעילי J-Street, השדולה היהודית האנטי-ישראלית. כאשר הנשיא, דונלד טראמפ, הודיע על הגבלת ההגירה ממדינות מוסלמיות, הוא נזעק והודיע בתגובה כי בכוונתו להירשם כמוסלמי. מבקריו טוענים כי הוא ממהר להשוות בין הימין בארה"ב לבין הנאצים, אולם מתקשה למתוח ביקורת על אנטישמיות משמאל.