עם הפרעת קשב: איך עוברים את החופש?

הורים רבים חוששים מהעדר מסגרת ושגרה עבור הילדים. השעמום בחופש עשוי להוות בעיה ולגרור לתוצאות לא רצויות. הנה כמה עצות להתמודדות.

יפית מורדוף , י"ז באב תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Istock

במהלך שנת הלימודים הורים לילדים עם בעיות קשב וריכוז עסוקים בשמירה על מסגרת קבועה וברורה, שתיצור יציבות עבור הילד.

השינוי החד עם המעבר משנת הלימודים, שבה היה קיים עיסוק מתמיד סביב הקימה והתארגנות בבוקר, מטלות ושיעורים, למידה למבחנים ועוד, לחופש הגדול הוא מעבר שאינו פשוט כלל וכלל להורים ולילדים כאחד. החופשה אמנם מקלה על ההתמודדויות ההורים, אך מצריכה שינוי והתארגנות משפחתית מסוג אחר. יש לזכור כי הילדים בחופשה אך הפרעת הקשב אינה יוצאת לחופש.

הורים רבים חוששים מהעדר מסגרת ושגרה עבור הילדים, הם יודעים כי השעמום בחופשה עשוי להוות בעיה ולגרור לתוצאות לא רצויות. הורים אחרים מוטרדים מסוגיות הטיפול התרופתי- האם להמשיכו בחופש או לקחת הפסקה ממנו?

אז הנה כמה טיפים בשבילכם שיעזרו לעבור את שארית החופשה בשלום:

תכנון החופש- חשוב מאוד בתחילת החופש הגדול לערוך תכנון משפחתי לזמן הקרוב, ובכל יום בחופש להזכיר לילד מה מצפה לו מחר. הדבר יעזור לו לדעת מה קורה ולהתכונן לכך. חשוב שהתכנון יהיה משפחתי ובני המשפחה, הורים ואחים, ייקחו בו חלק.

בנו מסגרת התנהגותית ברורה מול ילדכם- חשוב לזכור שהחופשה מאפשרת גמישות אך לא הפקרות, על כן מומלץ להגדיר מראש התנהגויות רצויות ולא רצויות. ניתן לבנות גם טבלה התנהגותית עם צביעה של חייכנים על כל התנהגות רצויה. צבירת מספר מסוים של חייכנים, תזכה את הילד בפעילות כייפית כלשהי שתבחרו יחד מראש.

גבולות- זכרו שגם בחופש חייבים לשמור על גבולות וסמכות הורית ברורה. אם בניתם יחד מסגרת התנהגותית והצבתם כללים - עימדו מאחוריהם בעקביות, זו מילת המפתח. כל הילדים זקוקים לכך ובייחוד ילדים בעלי הפרעת קשב אשר נוטים לחפש גבולות. הימנעו ממשפטים כמו: "אם תתנהג יפה, תוכל לצאת איתנו לטיול", תנאי זה הינו עמום עבור הילד, שכן הוא אינו יודע בדיוק אילו התנהגויות נכנסות להגדרה של התנהגויות רצויה. האם הכוונה שאסור לו להרים את הקול? האם הכוונה שאסור להתחצף? וכו'. נסו להיות ברורים, הדבר יסייע לילד להבין את הקשר בין התנהגותו לתוצאה המצופה. בנוסף, הדגישו את המחויבות ואת המעורבות של בני הבית.

מצאו להם מסגרת- כדי למנוע שעמום, חשוב כל כך לילדים עם הפרעות קשב, להשתייך למסגרת חברתית גם בחופשה. בררו במקום מגוריכם על פעילויות לילדים אשר מתקיימות בחופשה. במידת הצורך עדכנו את המדריך על קשיי ילדכם ועל עצות שיסייעו להתמודד עם הקשיים במסגרת הפעילות.

תרפו ותנו להם להנות מהשחרור- יש לזכור כי הילדים זקוקים לחופש, בעיקר ילדים עם הפרעת קשב אשר הריכוז בזמן הלמידה הינו משימה קוגניטיבית ומורכבת עבורם. הם זקוקים למנוחה הזו על מנת לאגור כוחות לשנה המחכה בפתח, לכן אל תעמיסו בלמידה. עם זאת, אל תרפו לגמרי ומצאו את האיזון שבין למידה והשלמת פערים לבין חופש, הנאה וכיף.

טיפול תרופתי בחופש, כן או לא? - לסוגיה זו אין תשובה חד משמעית שכן התשובה תלויה באופי הילד, ברמת קשיי הקשב ובתפקודו הכללי. יש לזכור כי הפרעת הקשב אינה פוגעת רק בתחום הלימודי, אלא עשויה לפגוע גם בתחום החברתי והרגשי וגם באווירה הכללית בבית. על כן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל כיצד לנהוג בקיץ. לעיתים ימליץ הרופא על טיפול באופן לא עקבי בקיץ, זאת גם אופציה אפשרית. העלו את הסוגיה בפני הרופא המטפל, פרסו בפניו את השיקולים שלכם והגיעו יחד להחלטה.

והכי חשוב, אל תשכחו שילדכם זקוק לחופש, אפשר לוותר קצת ולהרפות. תנו לילדים לפעמים עשות מה שירצו, אפילו כלום, כך ילמדו לרכוש תחושה של שליטה על המתרחש.

הכותבת היא דוקטורנטית לחינוך ומרצה בחוג לחינוך מיוחד במכללת חמדת הדרום