האיש המבוגר בעולם הלך לעולמו

ישראל קרישטל, הגבר המבוגר ביותר בעולם על פי גינס, הלך לעולמו בגיל 114 והניח אחריו נכדים ונינים רבים.

מתנאל פרנקל , י"ט באב תשע"ז

ישראל קרישטל
ישראל קרישטל
צילום: ללא קרדיט

ישראל קרישטל, האדם המבוגר ביותר בעולם על פי גינס, הלך לעולמו בגיל 114. קרישטל, תושב חיפה שעבר שתי מלחמות עולם ואיבד את רעייתו וילדיו בשואה.

לפני שנה חגג עם כל משפחתו חגיגת "בר מצווה" באיחור של מאה שנה זאת משום שחלה בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה.

הלוויתו תצא במוצאי שבת בשעה 22:30 משער ברוש בבית העלמין בחיפה..

העיתונאי ידידיה מאיר שוחח בעבר בטורו בעיתון "בשבע" עם בתו, "אבא איבד את אשתו הראשונה, פייגה, באושוויץ. שניים מילדיו מתו במהלך השהייה בגטו לודז'. אחרי המלחמה הוא שקל 37 קילוגרמים בלבד.

אבל הוא השתקם והתחזק, ואז התחתן שוב עם אמי, בת-שבע, גם היא ניצולת שואה. הם עלו לארץ, וגידלו פה בחיפה אותי ואת אחי חיים. אבא התחיל את השלב הזה בחייו בגיל מבוגר, כניצול שואה שכבר איבד הרבה".

"כל יום בחייו של אבא היה הישרדות בפני עצמה", אמרה שולה. "הוא נולד בשנת 1903 בכפר קטן בפולין, התייתם מאמו בגיל שבע, כעבור שלוש שנים נחטף אביו לצבא הרוסי, ובגיל 11 הוא מצא את עצמו לבד. כל יום הוא התעורר אל הבלתי נודע.

בתום מלחמת העולם הראשונה אביו חזר, וכעבור שנה נפטר ממחלת הטיפוס. אבא עבר ללודז', העיר הגדולה, ובשואה התגלגל בין מחנות עבודה וכפייה. חייו אז היו שילוב של רעב, מכות, סבל וחולי. גם כאן בארץ, אבא ואמא חיו בתקופת הצנע וחוו קשיי קליטה לא קלים. לכל מהלך החיים הזה אני קוראת ניצחון. אבא מייצג פה היום מיליונים שלא זכו לשרוד כמוהו, ולקום מחדש".