מטבע 'ירושלים הקדושה' בנווה צוף

באתר הארכיאולוגי הסמוך לנווה צוף מצאה ילדה בת 9 מטבע מתקופת המקדש עם הכיתוב 'ירושלים הקדושה'. בראיון לערוץ 7 היא מספרת.

שמעון כהן , כ"ט באב תשע"ז

מחצית השקל בנווה צוף
מחצית השקל בנווה צוף
צילום: משפחת הלוי

תגלית מפתיעה וככל הנראה גם מרעישה בנווה צוף שבבנימין. הלל, ילדה כבת תשע, גילתה תוך כדי טיול מטבע עתיק שהתברר כמטבע מחצית השקל ועליו הכיתוב 'ירושלים הקדושה'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הילדה, הלל, עם אביה, עו"ד שמעון הלוי, ועם הפרופ' זוהר עמאר שערך את הבדיקה הראשונית למטבע.

על היום בו הראתה לו בתו את המטבע הוא מספר: "הילדה ניגשת אליי בסקרנות עם מטבע כהה ושאלה אותי 'אבא, זה נראה לך משהו חשוב?'. מדובר במטבע שיש עליו פיתוחי חותם כמו של לירה ישראלית, אבל זה לא נראה מטבע בן זמנינו. בהתחלה התקשיתי להאמין שזה משהו מיוחד. אמרתי לה שתיתן לי את המטבע ואבדוק".

כדי לבדוק את המטבע פנה עו"ד הלוי לתושב הישוב, פרופ' זוהר עמר, מומחה להיסטוריה. "התרשמתי שהוא מעיין מאוד ושואל שאלות ספקניות", הוא מספר. "הגעתי אליו הביתה והראיתי לו את המטבע. גם רעייתו, תמר, מבינה בדברים הללו. הם הסתכלו והיו מאוד ספקניים ואז החליטו שהמבחן האמתי יהיה לקחת משקל מאוד עדין ולראות אם המשקל מתאים למשקל של שקל. פרופ' עמר ציפה שזה יהיה 14 גרם, שזה שקל. כשזה היה פחות הוא היה מהוסס, אבל אז הוא אמר שזה חצי. זה מחצית השקל".

על תחושתה של בתו כשהבינה שמדובר בתגלית היסטורית של ממש הוא אומר: "הילדה הבינה שהתגלגלה לידיה זכות גדולה, התרגשה. הראיתי לה את המקורות שמדברים על מטבע מהסוג הזה, והיא התחילה לשחזר איפה היא מצאה את המטבע, ליד אתר ארכיאולוגי בסמוך לישוב. מדובר באתר שמעורר הרבה סקרנות ולא יודעים עליו הרבה. ההיסטוריה שלו היא מתקופת הבית השני".

ומה כעת? המטבע בדרך להמשך בדיקה. "הודענו על פי חוק לממונים על חוק הארכיאולוגיה שהמטבע נמצא בידינו. הם הודו לנו והודיעו לנו שישלחו שליח לקחת אותו, כך שהוא אצלנו באופן זמני ביותר".

בהמשך שוחחנו גם עם הבת, הלל, עצמה שסיפרה על הטיול שבו מצאה את המטבע באתר הארכיאולוגי הסמוך לישובה, נווה צוף-חלמיש. על האתר, היא מספרת, לא ידעה הרבה למעט העובדה שבעבר התגוררו בו בני אדם.

הלל הבחינה במטבע הכסף במהלך הסיור במקום כי "בדרך כלל אני אוהבת להרים דברים שיש על הרצפה". במשך מספר ימים לא סברה שבידיה תגלית מרעישה במיוחד, אך אחותה היא שעודדה אותה להראות את המציאה לאביה כפי שאכן עשתה.

על תחושותיה כעת, כאשר היא יודעת שהמטבע לא תישאר ככל הנראה בידיה אלא תימסר לרשויות המדינה, היא אומרת כי התחושה מעט עצובה, אך גם מרגשת לנוכח המשמעות של מציאת מטבע מתקופת בית המקדש בסמוך לישוב בו היא מתגוררת.

עוד שוחחנו ביומן גם עם הפרופ' עמר עצמו המדגיש כבר בפתח הדברים כי "יש להסתייג ולומר שהדברים דורשים בדיקה נוספת", ועם זאת הוא מספר: "כשראיתי את המטבע הרגשתי שאני עוסק במשהו שעסקתי בו בעבר – מטבעות מרד והמשמעות שלהם. כשנכנסתי יותר לסוגיה, אחרי 10-15 דקות הבנתי שמדובר במחצית השקל מתקופת 66-70 לספירה. מדובר בהטבעה עברית שעליה כתוב 'ירושלים הקדושה'. היהודים הטביעו מטבעות כאלה כנגד המטבעות הצוריים כדי להבהיר את הסמליות ולאומיות ובבית המקדש השתמשו רק במטבעות הללו כי מדובר באיכות מאוד גבוהה של כסף".

מוסיף פרופ' עמר ומציין כי "מצאו מטבעות כאלה בארץ אבל הגילוי בנווה צוף מעורר עניין, כי האזור היה מרכז מאוד גדול וע"פ יוסף בן מתתיהו יהודים השתתפו במהלך המרד ויש כאן עדות שמצטרפת לנושא הזה. מדובר באזור שבו עברו עולי הדרך לירושלים. הרומאים הבינו שאם הם רוצים לכבוש את ירושלים הם צריכים קודם לדכא את היהודים כאן בדרך לירושלים. נמצאו באזור גם מקוואות מרכזיות למעוניינים לעלות בטהרה.

''הכפר בית רימא שמופיע במשנה במנחות נמצא במרחק שלושה קילומטרים וממנו הביאו את הנסכים למקדש. בתחום הישוב נווה צוף ישנו אתר יחידי בעולם שבו הפיקו יין מיוחד שבדיעבד נכתב שניתן להעביר אותו למקדש. יש כאן הרבה מאוד נתונים שקושרים את אזור נווה צוף לנושא המקדש והמטבע שופכת אור נוסף לעניין הזה".

על המקום בו מצאה הלל את המטבע הוא מציין כי מדובר לא רק באזור מטויל ומתוייר על ידי התושבים, אלא במקום ש"הפך להיות אתר טיולים אזורי ומכל הארץ מגיעים אליו בגלל ייחודיות הגתות שבו. המקום משולט, יש בו מסבירנים והוא פתוח לקהל הרחב".

עוד מעיר פרופ' עמר כי באופן סמלי יש לממצא ערך מיוחד אחרי הטרגדיה שעבר הישוב עם רציחתם של בני משפחת סלומון הי"ד, "אחרי כל מה שעברנו באחרונה הגילוי מאוד מעניין כי הרומאים רצו לחסל אותנו אבל חזרנו לפה, והשנה ימלאו ארבעים שנה לישוב נווה צוף המתחדש".