לראשונה משנת 98'
עשרות אלפי חיילים בתרגיל צה"לי ענק

במהלך התרגיל ידמו הכוחות חדירת מחבלים והשתלטות על יישוב צפוני, לצד מהלומת אש אדירה ומתקפה של צה"ל נגד האויב, באוויר בים וביבשה.

קובי פינקלר , י"ג באלול תשע"ז

היערכות לתרגיל הענק
היערכות לתרגיל הענק
צילום: דובר צה"ל

פיקוד הצפון יחל ביממה הקרובה את תרגיל הגיס הגדול שהתרחש בפעם האחרונה לפני 19 שנים ובמהלכו יתורגלו עשרות אלפי חיילים במתאר הצפוני על כל היבטיו.

התרגיל נקרא "אור הדגן'' על שמו של האלוף במיל' מאיר דגן ז''ל, שכיהן כראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים.

"המטרה היא לתרגל את כלל הכוחות", אומר קצין בכיר ומסביר, "המלחמה הבאה תהיה שונה מכל מה שהכרנו עד כה ולכן צריך להיערך אליה כראוי. בתרגיל משולבים כל הזירות: ים, יבשה, אויר ותקשוב והוא יתבצע בשלושה חלקים".

"בשלב הראשון, בשלב המגננה, ידמו הכוחות חדירה של מחבלים והשתלטות על יישוב צפוני, כשבמקביל תהיה מצד צה"ל מהלומת אש אדירה וצבירת כוחות. בשלב השני תתורגל מתקפה, בה ישולבו כל הכוחות הרלוונטיים וכל זאת לצד שנ"מ (שינוי משימות - ק"פ) שינבע מהצורך לתרגל דברים שלא הוכנו מראש".

הקצין הבכיר מספר שההכנות לתרגיל נמשכו למעלה מחצי שנה וכללו נוהל קרב מלא ואישורי תכניות בראשות הרמטכ"ל.

בתרגיל משתתפות מספר אוגדות בסדיר ובמילואים, מספר רב של חטיבות (חי"ר, שריון, ארטילריה ומרחביות), גדודי איסוף ויחידות נוספות.

בצד הימי של תרגיל הגיס ייקחו חלק שייטת ספינות הטילים, שייטת הצוללות, הקומנדו הימי, כוחות הביטחון השוטף וכן המטה המבצעי החדש במפקדת זרוע הים. בסיס חיפה של הזרוע יהווה את הזירה המרכזית בלחימה של הכוחות בשטח וכן כוחות המטה יתורגלו בבור של מפקדת זרוע הים.

בצד האוירי ישתתפו כלל בסיסי חיל האוויר – רמת דוד, בסיס הטכני, תל נוף, פלמחים, שדה דב, חצור, חצרים, נבטים, רמון ועובדה, זאת לצד מערך ההגנה האווירית שיתרגל את כשירותו בהגנת שמי המדינה, בהתמודדות עם תרחישים שונים של חדירת גורמים עוינים, בשילוב אינטגרטיבי של מערכות הנשק השונות: "כיפת ברזל", פטריוט ("יהלום"), "חץ" ו"קלע דוד".

היערכות לתרגיל
צילום: דובר צה"ל

אגף המודיעין לוקח חלק משמעותי בתרגיל הגיס שכן זהו התרגיל הגדול ביותר של האגף בעשרים השנים האחרונות. יחידות המטה ויחידות השטח מכלל האגף ייקחו חלק בתרגיל מרמת המטכ"ל ועד לרמת הגדוד.

בתרגיל ישתתפו נציגי מטה מיחידות האיסוף שיגיעו באופן ייעודי לחטיבות ולאוגדות הנמצאות בשטח, ויצטרפו למשימות שונות במסגרת תפיסת הלוחמ״מ (לוחמה מבוססת מודיעין - ק"פ).

במסגרת התרגיל המטכ"לי ישתתף אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה באופן נרחב על כל חילותיו וחטיבותיו השונות. מדובר בתרגול הגדול ביותר של האגף בעשרים השנים האחרונות במסגרתו ישתתפו אלפי משרתי מילואים ומתרגלים של האגף שיפרסו בנקודות שונות במרחב.

תרגיל הגיס הצפוני
צילום: דו"צ

חיסון חברתי

נדבך חשוב בתרגיל, המתורגל כבר בימים אלו, הינה פעילות הסברה והעלאת המודעות הביטחונית בקרב חיילי צה"ל והאזרחים.

בשנים האחרונות עדים בצבא להתגברות פעילות האויב ברשתות החברתיות. "מאמצי האויב ברשת מתרכזים בעיקר באיסוף אקטיבי, ו'חיסון חברתי' הינה פעילות הסברה פרו-אקטיבית שמטרתה העלאת המודעות הביטחונית בקרב משרתי צה"ל", מציין קצין בכיר.

הקצין מספר שבמסגרת הפעילות בוצעו פניות לחיילי ומפקדי צה"ל ע"י דמויות בעלות מאפיינים דומים לאלו שהופעלו על ידי החמאס (כדוגמא במבצע "קרב ציידים").

בפועל, אישור החברות עם הדמות, הקשר הישיר עמה והלחיצה על הקישור הזדוני לכאורה, מובילים לדף הנחיות ביטחון מידע, לשיחה עם קצין ביטחון מידע, לשם צריבת חומרת האיום בתודעת "הקורבן".

בשבועות האחרונים הופצו ברשת מספר הודעות כוזבות שפתיחתן גרמה לכך שהטלפון הנייד או המחשב פרוצים למעשה בידי האויב גם כאשר המכשיר כבוי.

כדוגמא לכך היו הידיעות אודות העברת נשק כימי לחיזבאללה ונכונות החמאס לוותר על השלטון הצבאי. הודעות תמימות לכאורה אך בעלי אופי פוגעני והרסני.

התרגיל, שיתפרס על פני עשרה ימים, יתרחש במרחב הגליל ודרומה בהתחשב בכל נתוני הגזרה (כולל טיסות אזרחיות).