למה תרמתי כליה?

שמחה אברהמס, שתרם כליה לפני כשנה וחצי דרך ארגון 'מתנת חיים', מספר לערוץ 7 על הדרך שעבר ומתייחס לחקירה נגד הרב הבר, יו"ר העמותה.

חזקי ברוך , י"ט בתשרי תשע"ח

כמו מחלקת יולדות. שמחה אברהמס
כמו מחלקת יולדות. שמחה אברהמס
צילום: חזקי ברוךטוען....

שמחה אברהמס, שתרם כליה לפני כשנה וחצי דרך ארגון 'מתנת חיים' מספר בראיון לערוץ 7 על החלטה לתרום כליה לאדם שאינו מכיר, על השיחות עם יו"ר העמותה הרב הבר ועל החקירה שנפתחה נגדו.

"לפני 6 שנים אמי תרמה כליה ונכנסה לתהליך ארוך לאישה שלא הכירה, אם לעשרה ילדים שחייה על שעון חול, והיא הפכה אותה לאישה בריאה ושמחה. תוך כדי התרומה יצרתי קשר עם יו"ר הארגון, הרב הבר".

ספר לנו על הרב הרב אברהם ישעיהו הבר.

"זה אדם שכל היום והלילה עוזר לאנשים למצוא כליה. טלפונים ארוכים של עידוד ומתן תקווה. גם לאחר ההשתלה הוא עסוק בלעודד".

איך משכנעים אדם לתרום איבר מגופו?

"הרב הבר מעולם לא ניסה לשכנע אותי לתרום כליה. כשהוא שמע שאני תורם כליה הוא היה בהלם. אף פעם הרב הבר לא אמר שיש חובה מוסרית או הלכתית לתרום כליה. תמיד הוא אומר שזה מצווה גדולה ונותן תחושה גדולה. הרב הבר מונע על ידי האמונה שלכל אדם מגיע לחיות בצורה מכובדת על ידי עזרה מהעם שלו".

איך נראה התהליך?

"התחלתי לפני שנה וחצי את התהליך. עושים בדיקות דם ראשוניות. אני העדפתי לתרום לאדם מבוגר כי ראיתי שלאנשים מבוגרים יותר קשה להשיג כליה. אני מבין את אלה שנותנים גם לאנשים צעירים. כמו בצדקה, כך בתרומת הכליה. אפשר לבחור את הקריטריונים של מי שיקבל, אבל לא לבחור אישית למי לתת את הכליה".

באיזה שהוא שלב הציעו לך כסף או הטבה אחרת?

"בשום שלב אין דיבור על כסף. ברור שמי שמגיע למתנת חיים זה כדי לתרום. בכל שלב הם נותנים את האפשרות לחזור בך. זה שתרמתי לו כליה, שניים שרצו לתרום לו לפני חזרו בהם יומיים לפני הניתוח".

אתה עדין בקשר עם האדם שתרמת לו כליה?

"גם אני וגם אשתי בקשר עם המשפחה. הוא מכיר טובה. הנתרם חזר לחיים וגם אני בריא"

ספר לנו על התחושה האישית אחרי התרומה?

"תחושה מצוינת. מחלקת השתלות דומה למחלקת יולדות. כל האנשים שם קיבלו חיים. יש שם תחושה טובה".

יש לדעתך מישהו שמנסה להתנכל לרב הבר?

"אני לא יודע. אני מציע לחוקרי מפלג ההונאה במשטרת ישראל בירושלים להגיע למכון דיאליזיה. אני מציע להם להיכנס לשם. אולי אחר כך הם יתרמו כליה או כסף כדי להמשיך את המפעל האדיר הזה".

שאלה לסיום, איך מגיעים להחלטה?

"צריך לתת זמן. לתת זמן למשפחה. עושים את החלטה בשיתוף ושיח עם הבן זוג. זו החלטה שמתגבשת עם השנים".