השרה רגב נגד הנשיא:
ריבלין מזלזל בעם ויורק לבאר ממנה שתה

שרת התרבות מירי רגב תוקפת את נאומו האופוזיציוני של הנשיא ריבלין במליאת הכנסת. "הנאום הכי לא ממלכתי ולא דמוקרטי של נשיא בישראל".

חזקי ברוך , ג' בחשון תשע"ח

ריבלין במליאה
ריבלין במליאה
צילום: מארק ניימן, לע"מטוען....

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הגיבה הערב (שני) בחריפות לנאומו של נשיא המדינה ראובן ריבלין בפתיחת מושב החורף של הכנסת.

ריבלין, נזכיר, נשא נאום תקיף שבו מתח ביקורת על הממשלה בגין ניסיונותיה להחליש את בית המשפט העליון, את כלי התקשורת ואת שומרי הסף של הדמוקרטיה.

"נשיא שמזלזל בפוליטיקאים – מזלזל ברצון העם ופוגע בלב הדמוקרטיה. הנשיא ריבלין פגע היום בממלכתיות, כמו שאף נשיא לפניו לא עשה. זה הנאום הכי לא ממלכתי ולא דמוקרטי של נשיא בישראל. הדר בית"רי בוודאי לא היה בו", תקפה רגב.

''מוזר לשמוע את הדברים ממי ששימש שנים רבות כפוליטיקאי ואך לא מכבר נבחר לנשיא על ידי פוליטיקאים. בנאומו היום ירק הנשיא לבאר ממנה שתה", הוסיפה השרה.

ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) מתחה גם היא ביקורת על ריבלין, ומסרה ״הטשטשו הגבולות, נפרצו המחסומים. לצערי נשיא המדינה שאמור להוות מודל לממלכתיות, נואם מעל דוכן הכנסת נאום פוליטי שתכליתו סגירת חשבונות.

''למרבה האבסורד הוא עוד מלין כי ׳תמה ממלכתיות מהארץ'. מוטב שיתעסק בחנינות ולא בפוליטיקה״, הוסיפה בוקר.טוען....

מוקדם יותר נאם הנשיא ריבלין בישיבה החגיגית לפתיחת מושב החורף בכנסת, מתח ביקורת על התנהלות הממשלה והזהיר ממהלכים אנטי-דמוקרטיים.

"אנו עדים היום לרוחות של מהפכה או הפיכה שנייה. הפעם, שלטון הרוב - הוא השליט הבלעדי", אמר ריבלין וטען כי תחת הפיכה זו הכל הופך לפוליטי. "התקשורת פוליטית, המוסדות הדמוקרטיים - כולם, מהפקידות המקצועית ועד למבקר המדינה, פוליטיים.

'בית המשפט העליון פוליטי, כוחות הביטחון פוליטיים, ואפילו צה"ל, צבא ההגנה לישראל שלנו, פוליטי? המהפכה הזאת מבקשת לקרוע סוף סוף את מסכות הצביעות לכאורה, מעל שומרי הסף כולם. במהפכה הזאת השליט הוא גם הקורבן. 'אנחנו נראה לכם מה זה', זהו פס הקול של המהפכה, תמה ממלכתיות מן הארץ ואחרינו המבול".

ריבלין המשיך להשמיע ביקורת על הממשלה, "תהום מונחת בין הניסיון האחראי והאמיץ להגדיר לאחר שנים את הפריצה ביחסים שבין הרשות המחוקקת לשופטת, לתחום את הביקורת השיפוטית, לשאול שאלות על מנגנון המינויים, לחתור להרכב שופטים מגוון ומייצג יותר, לבין הניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין בפועל את הציבור לערער על סמכותו ועל הכרעותיו".

הנשיא שאל "כיצד בית משפט עליון מאוים, קונפורמי, חסר שיניים, יכול להיות אינטרס של מדינת ישראל? של הדמוקרטיה הישראלית? האם לא ניתן לנהל פולמוס אפקטיבי ונוקב בין המוסדות הדמוקרטיים, שאיננו הופך למשחק סכום אפס ביניהם?".

ריבלין גם תקף את מדיניות הממשלה בתחום התקשורת, וטען כי ממשלת הליכוד רוצה לשלוט בתקשורת הישראלית. "התקשורת הישראלית אינה חפה מביקורת - היא חוטאת לעתים, בהשטחה, בהדרה, בביקורת מנופחת ואף בדיבה.

"אולם, זה דבר אחד לעבוד בתיקון התקשורת, ולחייב אותה להיות מגוונת יותר, מקצועית ועניינית יותר - ודבר אחר לבקש לשלוט בה. אמרו לי רבותיי, כיצד תקשורת חלשה, מתחננת על חייה - יכולה להיות אינטרס של מדינת ישראל או של הדמוקרטיה בכלל ושל הישראלית בפרט?".

"השחיקה הזאת לא עוצרת כאן. היא ממשיכה בהתבטאויות קשות כנגד הפקידות המקצועית הבכירה ומבקר המדינה, ומגיעה עד כדי השתלחויות פומביות חוזרות ונשנות בצה"ל ובמפקדיו הבכירים. תופעה, כפי שאמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, הפוגעת בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ואני שואל אתכם, רבותיי, עד אנה אנו באים במהפכה או שמא בהפיכה הנוכחית? האם זוהי משילות?".