החשד: שוחד לקלינטון תמורת אורניום

מודיע לשעבר של ה-FBI הורשה להעיד בפני הקונגרס על מה שקדם להעברת השליטה על 20% מהאורנים של ארה"ב לרוסיה בתקופת אובמה.

גיא כהן , ז' בחשון תשע"ח

פוטין וקלינטון ב-2012
פוטין וקלינטון ב-2012
צילום: רויטרס

מחלקת הצדק (משרד המשפטים) של ארה"ב שחררה שלשום (רביעי) מודיע-לשעבר של ה-FBI ממחויבותו לסודיות, והתירה לו להעיד בפני הקונגרס על ניסיונותיה של תעשיית הגרעין ברוסיה להשפיע על ההחלטות של ממשל אובמה.

על פי דיווחים בארה"ב, בני הזוג קלינטון היו מעורבים בעסקה מושחתת עם אילי הון רוסיים שתרמו מיליוני דולרים לקרן הפרטית של בני הזוג קלינטון. בתמורה לתרומות, קלינטון – ששימשה כמזכירת המדינה של הנשיא ברק אובמה, בתקופת כהונתו הראשונה – קידמה עסקה שאפשרה לרוסים להשיג שליטה על כ-20% ממצבור האורניום של ארה"ב.

דוברת מחלקת הצדק אמרה שהמודיע לשעבר קיבל רשות למסור לוועדות הקונגרס ולחבריהן "כל מידע או מסמכים שברשותו לגבי טענות על שחיתות או שוחד בקשר לעסקאות בשוק האורניום, כולל אבל לא רק אלה הקשורים לוודים מיקרין, Rosatom, Tenex, Uranium One, או קרן קלינטון".

מספר ועדות של הקונגרס ביקשו לראיין את המודיע לשעבר, ששמו לא נמסר לפרסום, משום ששימש כמודיע סמוי במשך כמעט חמש שנים, וסיפק לסוכני ארה"ב מידע על ניסיונותיה האגרסיביים של רוסיה להגדיל את היקף עסקי הגרעין שלה בארה"ב.

בזכות המידע שמסר המודיע, הושגו הרשעות נגד פקידים ואנשי הון רוסיים שפעלו בארה"ב בשיטות לא חוקיות. ואולם, בשל הסכם הסודיות עליו חתם עם שלטונות ארה"ב, נאסר עליו – עד היום – למסור לקונגרס מידע כלשהו על עבודתו.

עורכת הדין של המודיע לשעבר, ויקטוריה טנסינג, מסרה כי סוכנות ה-FBI הודיעה לה שהיא משחררת את הלקוח שלה מהסכם הסודיות, "כך שיוכל להעיד בפני הקונגרס על עבודתו בחשיפת תיק השוחד הגרעיני הרוסי, והמאמצים של מוסקבה שהוא היה עד להם, להשיג השפעה מול בני הזוג קלינטון, בתקווה לקבל החלטות מיטיבות מממשל אובמה לגבי אורניום".

ב-2015 פורסם כי הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, קיבל 500,000 דולר מבנק רוסי עבור הרצאה, וכי מיליוני דולרים נתרמו לקרן קלינטון מגורמים בעלי עניין בעסקת Uranium One בתקופה שבה הילרי קלינטון שימשה כמזכירת מדינה. זרוע המֶכר הגרעיני של רוסיה, Tenex, הצליחה לסגור עסקאות בשווי מיליארדים לדלק גרעיני אמריקני באותה תקופה.

ממשל אובמה אמר אז כי אינו רואה מניעה הקשורה לביטחון הלאומי שתצדיק חסימת העסקאות. אחת העסקאות העניקה לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שליטה על כ-20% מהאורניום שבידי ארה"ב. האורניום הוא חומר היסוד שמשמש את תעשיית האנרגיה הגרעינית, כולל יצירת פצצות גרעין.