פרשנות
שיטת המבקר לחיסול ח"כים

מי שיקרא את דו"ח המבקר על מועצת בנימין ואז את הדיווחים עליו בתקשורת, יבחין מייד בפער מדהים, שההסבר שלו מדהים עוד יותר. פרשנות

שלמה פיוטרקובסקי , ג' בכסלו תשע"ח

המבקר יוסף שפירא
המבקר יוסף שפירא
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

1. שמעתם וקראתם את הדיווחים באמצעי התקשורת על דו"ח מבקר המדינה בנוגע למועצה האזורית מטה בנימין? מעולה.

עכשיו תרשו לי לספר לכם משהו שעשוי להדהים אתכם: בכל דו"ח המבקר לא מופיע שמו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' אפילו פעם אחת, לא מופיע גם שמה של עמותת "רגבים" שסמוטריץ' היה אחד ממנהליה ולא מופיע שמה של עמותת "אופק להתיישבות" שסמוטריץ' היה ממקימיה.

לא מאמינים לי? אתם מוזמנים לקרוא בעצמכם ממש כאן את הפרק על מועצת בנימין בדו"ח המבקר, ולהיווכח לבד אם אני צודק או טועה.

2. על מנת שלא אצא כמי שמטעה אתכם, חשוב להבהיר: הדו"ח המדובר אכן מזכיר תמיכות שנתנה המועצה האזורית מטה בנימין לשורה של עמותות, בתוכן גם 2 עמותות אותן מתאר המבקר כ"עמותה א'", ו"עמותה ב'".

המבקר, חשוב לציין, לא מותח שום ביקורת על פעילותן של שתי העמותות, אלא רק על הדרך שבה בחרה מועצת בנימין להעביר להן כספים באמצעות "נוהל תמיכות".

למרות זאת, כבר לפני כמה ימים ידעו רבים מהכתבים המסקרים את הדו"ח וקיבלו אותו לידיהם באמברגו לקראת מועד הפרסום, כי "עמותה א'" ו"עמותה ב'" הן שתי העמותות "רגבים" ו"אופק להתיישבות", ואף ידעו לספר ששתיהן קשורות לסמוטריץ'.

יכול להיות שמדובר ביכולת הסקת מסקנות גבוהה, יכול להיות שמדובר ברוח הקודש, תרשו לי להעריך, הן על בסיס ההיגיון והן על בסיס מידע, שציפור קטנה בסביבתו של מבקר המדינה דאגה ללחוש על אוזניהם של הכתבים שביקרם היא חפצה, מיהן אותן שתי עמותות אלמוניות ולמי הן קשורות בכנסת.

3. ולמה היה דחוף כל כך למבקר ששמותיהן של שתי העמותות ושמו של סמוטריץ' יופיעו בכותרות הידיעות בנושא בכלי התקשורת? גם כאן התשובה היא פשוטה מאוד: קוראים לה "החוק לצמצום סמכויות המבקר".

סמוטריץ' הוא חבר הכנסת העומד מאחורי הצעת החוק הזו, שבשלב זה קידומה בוועדת השרים לענייני חקיקה נתקע, ואשר מלחיצה מאוד את מבקר המדינה. כמה מלחיצה? עד כדי כך שהוא נפגש בעניינה בתקופה האחרונה עם שורה ארוכה של חברי כנסת ושרים.

המבקר, אגב, לא הסתיר את עמדתו גם היום. בטקס מסירת הדו"ח ליו"ר הכנסת הקדיש המבקר לנושא זה כמעט מחצית מדבריו.

יש לקוות ששיטת המבקר לחיסול ח"כים, שנחשפה היום, היא מקרה בודד. מידת החוצפה בהתנהלות המבקר מול הריבון, חברי הכנסת, היא פשוט בלתי נתפסת.